۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳
این خدمات برای زوجین دانشجو رایگان شد

ارائه رایگان خدمات مشاوره به زوجین دانشجو تا ۵ سال

ایسنا: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از برنامه این نهاد برای ارائه خدمات رایگان مشاوره دولتی به زوجین دانشجو تا ۵ سال پس از ازدواج خبر داد و گفت: این برنامه به صورت پایلوت در استان‌های قم و سمنان اجرایی می‌شود.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در نشست خبری آغاز بیست و ششمین دوره ازدواج دانشجویی با موضوع "همسفر تا بهشت" که امروز در محل دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، به حملات رژیم اشغالگر صهیونیستی و کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین اشاره کرد و گفت: کودک کشی، غصب، نقض حقوق مسلم مردم فلسطین سال‌هاست توسط اسرائیل غاصب انجام شده است. این ظلم بیش از ۷۰ سال است که رخ داده و نشان دهنده جریان دائم ظلم رژیم غاصب اسرائیل در منطقه است.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز شاهد ترکیب حماسه و توان مقاومت و ایستادگی ملتی مظلوم از یک سمت و از سمت دیگر کودک کشی و نقض فاحش حقوق بشر از سوی صهیونسیت‌ها هستیم. ضمن اینکه شاهد دو قطبی خاصی هستیم که از یک سمت امواج میلیونی انسان‌ها و سمت دیگر حکومت‌های شرور حاکم بر دنیا قرار دارند که در رأس آنها آمریکا و انگلیس هستند و از آدم کشی و ویرانگری حمایت می‌کنند و حال نیز می‌بینیم که ملت‌ها همه هم آوا با ملت فلسطین شده‌اند. این اتفاقات نوید دهنده روزهای خوش برای محور مقاومت و نشان دهنده روزهای بدون استکبار و استعمار در آینده و روزهای تحقق استقلال ملت‌های منطقه است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به تشریح جزییات برنامه همسفر تا بهشت و ازدواج دانشجویی پرداخت و گفت: هم اکنون بیش از ۳ میلیون جوان در فضاهای دانشگاهی مشغول علم آموزی هستند و در سن ازدواج قرار دارند. اهمیت تشکیل خانواده در بنیادهای اجتماعی کشور مطرح است و موضوع جمعیت و اهمیت حفظ رشد جمعیت مورد تاکید است که‌ تحقق آن مبتنی بر ازدواج بهنگام و آگاهانه است. بر این اساس ازدواج دانشجویی جزو اولویت‌های نهاد رهبری بوده و هست.

رستمی ادامه داد: دوره بیست و ششم همسفر تا بهشت که سفری آموزشی و تربیتی و مذهبی در پی ازدواج‌های دانشجویی است برای همین اهداف برگزارخواهد شد و در ۲۵ دوره گذشته تجربیات خوبی داشتیم و نتایج قابل اعتناست.

به گفته وی، ازدواج دانشجویی در دوران دانشجویی یکی از بهترین اشکال ازدواج است چرا که فرد دانشجو هنوز فارغ التحصیل نشده و ازدواج می‌کند و نشان دهنده باور به این موضوع است که تشکیل خانواده به مسیر رو به اعتلای زندگی کمک می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از ماندگارترین ازدواج‌ها ازدواج دانشجویی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: مجموع بانک اطلاعاتی که در دوره‌های قبل داشتیم ذخیره چندصد هزار زوج را نشان می‌دهد که زمینه خوبی برای مطالعات حوزه ازدواج است و یکی از حوزه هایی که به آن توجه شد بحث مانایی و پایداری ازدواج‌های دانشجویی است.اما آمارهای معتبر در ثبت احوال نشان می‌دهد که ازدواج‌های دانشجویی از پایدارترین ازدواج‌ها در کشور است.

حجت‌الاسلام رستمی با بیان اینکه بیش از ۹۴ درصد ازدواج‌های دانشجویی که مخاطب برنامه‌های تربیتی و اردویی نهاد رهبری بوده، پایداری داشته است، گفت: اهتمام به تنوع و غنابخشی به طرح همسفر تا بهشت از اولویت‌های ماست. در توصیه‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، الگوی ازدواج دانشجویی به عنوان الگویی برتر به دلیل مانایی معرفی شد.

وی در ادامه از حمایت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه از ساخت خوابگاه‌های متاهلی دانشجویان خبر داد و گفت: در این زمینه تفاهمنامه‌ها بین دستگاه‌ها منعقد شده و سایر مجموعه‌ها هم به کمک آمده‌اند تا نهضت خوابگاه‌سازی به رونق برسد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از مشاوره رایگان زوجین دانشجو تا ۵ سال پس از ازدواج خبر داد و گفت: یکی از حمایت‌های اصلی بعد از ازدواج است. در این راستا دانشجویانی که ازدواج می‌کنند ۵ سال مشاوره رایگان تا پایان دوره دانشجویی دریافت خواهند کرد این طرح در دو استان سمنان و قم به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از طرح‌ها در راستای ازدواج دانشجویی موضوع ترویج و تسهیل آغاز شکل گیری ازدواج است. در سال‌های اخیر نقش خانواده‌ها در معرفی زوجین به هم کمرنگ شده و به تسهیل گری نیاز است.

رستمی گفت: در طرح "هم‌رسان" که نهاد رهبری در دانشگاه‌ها اجرایی کرد تلاش می‌شود با استفاده از الگوهای مناسب دختران و پسران شایسته را با دخیل کردن خانواده‌ها و نهادهای مرتبط به یکدیگر معرفی می‌کنند تا وساطت با در نظر گرفتن تمام ملاحظات انجام شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه تعداد ۱۱ هزار دانشجو در سامانه "هم‌رسان" ثبت نام کردند و پس از مشخص شدن وضعیت آنها و صحت سنجی با بررسی‌های دقیق و انجام مشاوره‌ها با دخالت خانواده‌ها و فعال کردن مسیرهای مطمئن حرکت به سمت ازدواج آغاز می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها