۲۱ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
ترکیه جایگزین غرب در بازار روسیه می‌شود؟

ترکیه در رقابت با صادرکنندگان مهم به بازار روسیه همچون ایتالیا، لهستان، ژاپن، هلند، فرانسه و ایالات متحده، مزیت یافته است.

فردای اقتصاد: انجمن صادرکنندگان ترکیه اعالم کرد که حجم و ارزش صادرات ترکیه به روسیه تقریبا دو برابر شده است. آمار منتشرشده از سوی انجمن صادرکنندگان ترکیه نشان می‌دهد که این کشور فقط در ماه آگوست ۷۳۸ میلیون دلار به روسیه صادرات داشته است که هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش رشد چشمگیری را به ثبت رسانده است.

به گزارش خبرگزاری «فارس» به نقل از تاس، این میزان صادرات نسبت به ماه آگوست سال ۲۰۲۱ بیش از ۸۷درصد رشد کرده است. درواقع ترکیه در این ماه یک رکورد جدیدی را در صادرات به روسیه از خود به جای گذاشته است. از زمانی که آنکارا به شرکت‌های ترکیه اجازه داد تا جای خالی شرکت‌های غربی در روسیه را که به خاطر جنگ اوکراین، از این کشور رفته بودند، پر کنند، صادرات ترکیه به این کشور افزایش یافته است.

ماه گذشته میلادی ترکیه و روسیه یک نقشه راه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و رساندن حجم مبادلات تجاری دوجانبه به ۱۰۰میلیارد دلار امضا کردند. این دو کشور همچنین توافق کردند تا روبل را به عنوان ارز مبنای مبادله بین دو کشور تعیین کنند و حتی پول صادرات گاز روسیه به ترکیه به روبل پرداخت شود.

به گزارش «فردای اقتصاد»، پیش از این نیز نهاد پژوهشی بخش خصوصی در گزارشی اعلام کرده بود که تحریم‌های غرب باعث شده که مسکو کمتر از کشورهایی که به عنوان «غیردوست» شناخته می‌شوند و تمامی کشورهای غربی در این فهرست قرار می‌گیرند، واردات صورت دهد. از همین رو، ترکیه در رقابت با صادرکنندگان مهم به بازار روسیه همچون ایتالیا، لهستان، ژاپن، هلند، فرانسه و ایالات متحده، مزیت یافته است. در حال حاضر ترکیه از رتبه دهم در سال ۲۰۲۱ به جایگاه پنجمین تامین‌کننده بزرگ کالاهای وارداتی روسیه ارتقا یافته است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha