۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹
تکلیف وام ۳۵۰ میلیونی تا ۲ روز آینده روشن می‌شود

معاون بنیاد مسکن گفت: در خصوص اعطای تسهیلات مسکن روستایی هیچ‌گونه موانعی وجود ندارد و وام ۳۵۰ میلیونی تومانی مسکن روستایی تا دو روز آینده ابلاغ می‌شود.

مهر: کلیات پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان توسط دولت به تصویب رسیده و همان‌طور که از سوی مقامات ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عنوان می‌شود این وام هنوز به مرحله موافقت بانک‌ها و بانک مرکزی و جزییات آن نرسیده است. این بار نیز موضوع افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی با وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به هیأت دولت ارسال شد و به نظر می‌رسد بر خلاف سری قبل که تسهیلات مسکن از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت با دردسر کمتری کلیات آن به تصویب رسیده است.

سقف وام ساخت مسکن روستایی به تعداد سالیانه ۲۰۰ هزار فقره درحال‌حاضر ۲۰۰ میلیون تومان است که از آبان سال ۱۴۰۱ به تصویب هیأت وزیران رسید. این مبلغ بخشی از هزینه‌های ساخت مسکن در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر را پوشش می‌دهد و آنطور که رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد هزینه ساخت مسکن در روستا بالاتر از شهر است و در روزهای اخیر دولت با کلیات افزایش سقف این تسهیلات در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان برای ۳۵۰ هزار فقره موافقت کرده است.

اوایل شهریورماه مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی وام مسکن روستایی را به هیأت دولت ارائه شده و سخنگوی دولت نیز طی یک ماه اخیر از افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی تا ۳۵۰ میلیون تومان خبر داد؛ اما معمولاً پرداخت تسهیلات توسط بانک از زمان تصویب تا اجرا مقداری زمان‌بر خواهد بود و افزایش وام ساخت مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان نیز طی ماه‌ها طولانی زمان برد.

دلیل عدم ابلاغ آئین‌نامه وام ۳۵۰ میلیونی وام مسکن روستایی چیست؟

شهباز حسن پور بیگلری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، درباره لزوم ابلاغ هر چه سریع‌تر آیین‌نامه اعطای وام ۳۵۰ میلیونی مسکن روستایی گفت: یکی از کارهایی که در دو دهه گذشته انجام شده بحث بهسازی، بازسازی و مقاوم‌سازی روستاها بوده است. سال گذشته میزان تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت اما به دلیل تأخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه آن و تعلل بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات خیلی از روستاییان عملاً نتوانستند این وام را دریافت کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: خوشبختانه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای تخصیص وام ساخت‌وساز مسکن روستایی انجام شده است. امیدواریم این اقدامات هر چه زودتر منتج به نتیجه نهایی شود و مسائل و مشکلات هم حل شود.

حسن پور بیگلری با بیان اینکه روستا مرکز ثقل تولید و شهرها مرکز ثقل مصرف در کشور هستند افزود: به همین دلیل است که برای اعطای وام مسکن روستایی فقط نباید به تخصیص وام به این شکل نگاه شود. وقتی وام مسکن روستایی اعطا شود عملاً و در واقع کمکی به حوزه تولید کشور است و اقدامی برای کاهش هزینه‌ها مردم است. از دولت می‌خواهیم که پیش از آغاز فصل سرما آیین‌نامه اعطای وام ۳۵۰ میلیونی مسکن را ابلاغ کرده و به بانک‌ها دستور پرداخت بدهند. بنیاد مسکن در این راستا اقداماتی خوب انجام داده است و آیین‌نامه‌ای منظم تدوین شده است.

حسن پور بیگلری ادامه داد: درحال‌حاضر هم فصل ساخت‌وساز در روستاها به دلیل نزدیک شدن به فصل سرما به پایان رسیده است ولی هر چقدر آیین‌نامه اعطای تسهیلات ۳۵۰ میلیونی مسکن به تعویق بیفتد، روستاییان دیگر نمی‌توانند اقدام به ساخت‌وساز کنند. اعطای وام مسکن روستایی از وام مسکن شهری هم مهم‌تر است زیرا ساخت‌وساز در روستاها باعث ماندگاری مردم می‌شود و باعث رونق اشتغال و اقتصاد هم می‌شود و این مسائل می‌تواند جلوی مهاجرت را از روستاها بگیرد.

خبر خوش وزیر راه و شهرسازی به روستاییان

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی روزهای اخیر در صفحه شخصی خود نوشت: امروز چهارشنبه سوم آبان ۱۴۰۲ در دولت افزایش وام نوسازی و ساخت مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰ میلیون تومان به تصویب رسید. این خبر خوبی برای رونق بیشتر ساخت مسکن در روستاهای کشور خواهد بود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها