۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۵
این تصمیم صدها نفر را بیکار کرد

فعالان صنعت چای خواستار واردات بیشتر چای در ماه‌های آینده شدند

تسنیم: برخی تولیدکنندگان و فعالان صنعت چای اعلام کردند: عدم تعیین تکلیف پرونده رانت چای و اختلال در واردات این کالا منجر به تعطیلی کارخانجات تولیدی و از بین رفتن اشتغال صدها نفر شده است.

 برخی تولیدکنندگان و فعالان صنعت چای در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار تسریع رسیدگی به پرونده رانت شرکتی خاص در حوزه واردات چای شدند.

در این نامه عنوان شده است که عدم تعیین تکلیف این پرونده و متوقف‌سازی واردات و به تبع آن تولید چای، علاوه بر اینکه زیان گسترده‌ای را متوجه تامین و تولیدکنندگان این کالا ساخته، واحدهای زیادی را به تعطیلی اجباری کشانده و منجر به بیکاری عده زیادی شده است.

در متن این نامه آمده است:

رئیس بزرگوار قوه قضاییه، ما امضاکنندگان‌ این نامه که ۷۰ نفر از فعالان و تولیدکنندگان صنف و صنعتی و در صف مقدم تامین، تولید و عرضه یکی از مهم‌ترین نیازهای غذایی کشور یعنی محصول چای هستیم، با وجود مضایق فراوان و تحریم‌های ظالمانه دشمنان این مرز بوم تلاش و فعالیت می‌کنیم تا سالیانه حدود ۷۰ هزار تن چای را از کشورهای مختلف چای خیز جهان وارد کرده و با فرآوری و بسته‌بندی در سبد غذایی مردم قرار دهیم.

همچنین سالیانه میزان قابل توجهی از چای تولید داخل را (به میزان ۷ تا ۱۰ هزارتن ) را به کشورهای هدف صادر می‌کنیم، در محضر شما به تظلم خواهی آمده و خواستار گره گشایی از کار خود هستیم.

همانگونه که مستحضرید در چند سال‌ گذشته، دستگاه‌های مسئول ثبت سفارش نجومی و میزان قابل توجهی ارز( به گفته برخی مسئولان حدود دو میلیارد دلار) را برای واردات چای در اختیار شرکتی خاص قرار داده‌اند که در این اتفاق اتحادیه چای و اعضای آن هیچ گونه دخالتی نداشته‌اند. فرآیند غیر معمول و رانت بزرگی که در این حوزه اتفاق افتاده بود باعث ورود دستگاه‌های نظارتی و امنیتی به این پرونده شد و در نهایت این دستگاه‌ها پرونده مذکور را به قوه قضاییه ارجاع دادند.

اما آنچه در عمل رخ داد تبعاتی است که دامنگیر صنف چای شده زیرا پس از برملا شدن این فاجعه اقتصادی، وزارت جهاد کشاورزی به جای علاج مسئله واردات چای را به طور کلی متوقف و قریب به یکسال است کانال تامین و تخصیص ارز را برای تامین‌کنندگان چای کشور مسدود کرده است. این در حالی است که با توجه به مصرف سرانه و نیاز کشور به چای باید سریعا در ماه‌های آینده واردات مکفی این کالا انجام شود در غیر این صورت درباره کمبود چای و تبعات ناشی از آن هشدار می‌دهیم.

همچنین موکدا به محضر شما یادآوری می‌شود وضعیت پیش آمده کسب و کار صدها تامین‌کننده و تولیدکننده و اشتغال هزار نفر را در کارگاه‌ها و کارخانجات بزرگ و کوچک صنعتی، دستخوش تلاطم و رکود ساخته و بسیاری از آنها را به تعطیلی کشانده، لازم به ذکر است که ادامه روند فعلی منجر به گسترش بازار غیر رسمی و قاچاق چای خواهد شد و لطمه بزرگی به اقتصاد کشور می‌زند.

از شما خاضعانه درخواست داریم با دستور قاطع و راهگشا و تدابیر داهیانه خویش دستورات لازم را در خصوص گره گشایی و تعیین تکلیف این پرونده صادر کنید تا تکلیف فعالان این صنعت نیز روشن و کسب و کارها و فعالیت تاجران دوباره از سر گرفته شود و در نهایت با برقراری عدالت عمومی مشکلات ایجاد شده در این صنعت مرتفع گردد.

انتهای پیام/

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha