۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۴
بیانیه مشترک گروه هفت و اتحادیه اروپا علیه ایران

کشورهای عضو گروه هفت و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در نشست خود که امروز در توکیو برگزار شد به اتهام‌پراکنی علیه ایران پرداختند و از تهران خواستند تا از حمایت از حماس و اقدامات بیشتر که به ادعاهای آنها خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند، از جمله حمایت از حزب‌الله لبنان خودداری کند.

همشهری آنلاین: کشورهای عضو گروه هفت و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در نشست خود که امروز (چهارشنبه) در توکیو، پایتخت ژاپن برگزار شد به اتهام‌پراکنی علیه ایران پرداختند و از تهران خواستند تا از حمایت از حماس و اقدامات بیشتر که به ادعاهای آنها خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند، از جمله حمایت از حزب‌الله لبنان و دیگر بازیگران غیردولتی خودداری و از نفوذ خود در این گروه‌ها برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای استفاده کند.

وزیران امورخارجه کانادا، ژاپن، ایتالیا، آلمان، انگلیس، فرانسه و آمریکا به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود با تکیه بر ادعاهای واهی علیه ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان در اظهاراتی مداخله‌جویانه تاکید کردند: ما همچنان مصمم هستیم که که ایران باید توسعه بی‌وقفه برنامه هسته‌ای خود را که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد و آن را به فعالیت‌های واقعی مرتبط با تسلیحات نزدیک می‌کند، متوقف کند.

آنها بدون اشاره به همکاری‌های کامل و داوطلبانه ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواستند که با اقدام سریع، ازجمله همکاری کامل و بدون قید و شرط با آژانس، به تعهدات قانونی و تعهدات سیاسی خود در خصوص عدم اشاعه هسته‌ای عمل کند. این کشورها افزودند: ما از ایران می‌خواهیم که عدم صدور مجوز برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که به شدت بر توانایی آژانس برای انجام مؤثر بازرسی‌هایش در ایران تأثیر می‌گذارد، بازگرداند. راه‌حل دیپلماتیک بهترین راه برای حل و فصل نگرانی‌های بین‌المللی است.

این کشورها به همراه اتحادیه اروپا در تلاش برای ایجاد ایران‌هراسی با طرح این ادعای خصمانه که برنامه موشکی بالستیک ایران یک فعالیت بی‌ثبات محسوب می‌شود مدعی شدند: ما نگرانی شدید خود را در مورد سایر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران، شامل توسعه برنامه‌های موشکی بالستیک، ازجمله تحت پوشش فناوری پرتاب فضایی، انتقال موشک، هواپیماهای بدون سرنشین و فناوری‌های مرتبط به بازیگران دولتی و غیردولتی و همچنین آموزش و تامین مالی بازیگران غیردولتی اعلام می‌کنیم.

آنها علی‌رغم موضع قاطع و همیشگی تهران مبنی بر اینکه هیچ‌گاه در هیچ کجای دنیا از جنگ حمایت نمی‌کند و هرگز جنگی را نیز آغاز نکرده است با تکرار ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ این کشور با اوکراین خواستار توقف این حمایت‌ها شدند و ادعا کردند: علاوه براین، بر اهمیت تضمین امنیت دریایی در آبراه‌های وسیع‌تر منطقه خلیج‌فارس تأکید می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم که در اعمال قانونی حقوق و آزادی‌های دریانوردی توسط همه کشتی‌ها دخالت نکند.

وزیران امورخارجه گروه هفت و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه همچنین با دخالت در امور داخلی کشورمان به وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره کردند و آن را نگران‌کننده توصیف کردند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha