۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۴
طلا مجددا صعودی می‌شود؟ پیش بینی تحلیلگران از آینده فلز زرد

سرمایه گذاران خرد چشم انداز صعودی طلا را حفظ می کنند، اما تحلیلگران وال استریت انتظار دارند روند نزولی ادامه یابد.

فردای اقتصاد: پس از رسیدن قیمت طلا به ارتفاع ۲هزار دلاری، حالا دو هفته متوالی است که شاهد کاهش قیمت این فلز ارزشمند و عقب‌نشینی آن به محدوده ۱۹۳۷ دلار بر اونس هستیم. به این ترتیب در مجموع دو هفته اخیر ۳.۵ درصد از بهای این فلز ارزشمند کاسته شده است. در این میان آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو نیز نشان می‌دهد هر چند سرمایه‌گذاران خرد برای هفته آینده تمایلی صعودی دارند اما تحلیلگران بازار در ارزیابی خود از چشم‌انداز کوتاه‌مدت فلز زرد نگاهی کاهشی دارند.

طلا مجددا صعودی می‌شود؟ پیش بینی تحلیلگران از آینده فلز زرد
عنوان

در این میان جان وایر، مدیر بخش بازرگانی هج در والش تریدینگ، با اشاره به اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز پنجشنبه مبنی بر آمادگی بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره، گفت واقعاً باور ندارد که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهد، بلکه بیشتر به این موضوع فکر می‌کند که احتمالا پاول می‌خواهد انتظارات را مدیریت کند با این حال این موضوع بر قیمت طلا اثر گذاشته است. از این رو تا زمانی که خبری از تغییر دیدگاه فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره نداشته باشیم، قیمت طلا در هفت روز آینده احتمالا با کاهش نسبی همراه می‌شود. وی همچنین افزود هیچ یک از اطلاعات منتشر شده در هفته آینده به نظر او نمی‌تواند به عنوان محرکی بالقوه برای بازار طلا مورد توجه قرار گیرد و تاکید کرد فکر می‌کند که این بیشتر یک تیتر غافلگیرکننده یا هر چیزی که از وضعیت اسرائیل و غزه است که می‌تواند همه چیز را به حرکت در می‌آورد.

جروم پاول در روز پنجشنبه هشدار داد فدرال رزرو هنوز متقاعد نشده که سیاست‌های پولی به اندازه کافی محدود کننده هستند و احتمال ادامه روند افزایش نرخ بهره به خاطر تورم بالا وجود دارد. بالا رفتن نرخ بهره به ضرر طلاست چون هزینه نگهداری آن به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

جیمز استنلی، استراتژیست ارشد بازار در Forex.com نیز گفت: «من معتقدم که طلا در نهایت مرز ۲ هزار دلار را پشت سر خواهد گذاشت، اما فکر نمی‌کنم تا زمانی که ما نشانه‌ای مهم در تغییر رویکرد بانک مرکزی آمریکا نسبت به سیاست پولی نبینیم، این اتفاق بیوفتد».

پیش بینی ۱۲ کارشناس

این هفته، ۱۲ تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکو  شرکت کردند. در یک تغییر قابل توجه نسبت به دیدگاه صعودی کارشناسان در هفته گذشته، تنها ۳ تحلیل‌گر (۲۵ درصد) انتظار دارند قیمت طلا در این هفته با افزایش همراه شود. در عین حال،‌ ۸ تحلیل‌گر (۶۷ درصد) اعلام کردند قیمت طلا در این هفته با کاهش روبه‌رو می‌شود. تنها یک کارشناس (۸ درصد) اعلام کرد که قیمت فلز زرد در این هفته با تغییر مواجه نخواهد شد.

همچنین، ۳۱۹ سرمایه‌گذار خرد در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند و در حالیکه شرکت‌کنندگان در مقایسه با نظرسنجی هفته گذشته خوش‌بینی کمتری داشتند، اکثر آن‌ها صعود قیمت طلا را پیش‌بینی کردند. از میان شرکت‌کنندگان، ۱۸۳ نفر (۵۷ درصد) معتقد بودند قیمت طلا در این هفته افزایش می‌یابد. همچنین ۸۸ نفر (۲۸ درصد) اعلام کردند قیمت فلز زرد در این هفته با کاهش مواجه می‌شود. در همین حال،‌ ۴۸ سرمایه‌گذار خرد (۱۵ درصد) نسبت به تغییر قیمت این فلز گران‌بها در این هفته رویکرد خنثی داشتند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 6
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
    نه طلا دارم و نه قدرت خرید طلا ، اما نوسانات آن بدون شک در زندگی ام تاثیرگذار خواهد بود ، اکثر مردم همین وضع را دارند

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار