۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹
تعرفه آب این مشترکان رایگان شد + جزئیات

مجلس مصوب کرد تعرفه آب مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در صورت رعایت الگوی مصرف در طول اجرای برنامه هفتم توسعه رایگان شود.

ایلنا: نمایندگان در نشست علنی دوشنبه، ۲۲ آبان ماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الف ماده ۳۹ این لایحه با ۱۲۰ رأی موافق، ۶۵ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با این ماده، با بیان اینکه این مسئله به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ظلم می‌کند، گفت: میزان الگوی مصرف مقدار بسیار کمی در وزارت نیرو تعیین می‌شود که خانوارهای عموما پرجمعیت تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را با مشکل مواجه خواهد کرد و آنها از سقف الگوی مصرف عبور می‌کنند و آب بهای آنها پلکانی بالا خواهد رفت.

جعفر قادری در موافقت با بند الف ماده ۳۹ یادآور شد: وقتی در کشور با مشکل کمبود آب مواجه هستیم چرا باید معافیت هایی در نظر بگیریم که بعضا از سقف الگوی مصرف تجاوز کنند و برای آنها آب بهای رایگان در نظر بگیریم.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن موافقت با این حکم آن را کارشناسی در راستای عدالت دانست و گفت: این حکم موجب توزیع پایدار منابع آبی در کشور خواهد شد و در کمیسیون تلفیق روی آن کار کارشناسی شده است.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ضمن موافقت با بند الف ماده ۳۹ لایحه، تصریح کرد: وقتی ایرادی در صحن یک بار مطرح و به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود و بر روی آن کار کارشناسی صورت می‌گیرد نمایندگان اعتماد کنند و به آن رأی مثبت دهند. چرا ما باید به مرکز فرهنگی‌ای که بالای الگوی مصرف، آب هدر می‌دهد یارانه و آب رایگان اختصاص دهیم. این معافیت‌ها تنها باید در صورت رعایت الگوی مصرف در نظر گرفته شود.

در ماده ۳۹ این لایحه آمده است:

الف - وزارت نیرو موظف است تعرفه مشترکان خانوارهای کشور را به گونه‌ای اصلاح نماید که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان تا سقف الگوی مصرف خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به صورت یارانه ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی(اَی بی‌تی) تعیین شود. الگوی مصرف آب خانوارهای مذکور براساس بعد خانوار (سرانه) محاسبه می‌شود.

۱- حق انشعاب و آب بهای مصارف تجاری و اداری حسب مورد مطابق آیین‌نامه اجرایی که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، محاسبه می‌شود.

۲- معافیت یا تخفیف در تعرفه برای کاربری هایی که براساس قوانین، مشمول معافیت یا تخفیف هستند صرفاً در سقف الگوی مصرف یا ظرفیت قراردادی و یا پروانه بهره‌برداری و کاربری تعیین می‌شود و محاسبه تعرفه مازاد بر مصرف مذکور براساس قوانین موضوعه جاری صورت می‌پذیرد.

۳- شرکت‌های ارائه دهنده خدمات آب و فاضلاب موظفند نسبت به تأمین و نصب ابزار اندازه گیری دارای استاندارد معتبر برای مشترکین جدید شهری و روستایی اقدام کنند. به شرکت‌های مزبور اجازه داده می‌شود نسبت به تعویض این ابزار برای مشترکین موجود (با اولویت پرمصرف) اقدام کنند، پرداخت هزینه نصب و تأمین ابزارهای هوشمند برای مشترکین شهری بالاتر از الگوی مصرف بر عهده مشترکین یا بهره برداران بوده و به صورت اقساطی مجاز است. منابع مالی هزینه‌های نصب و تأمین ابزارهای اندازه گیری هوشمند برای مشترکین شهری و روستایی در حد الگوی مصرف و پایین تر در بودجه سنواتی لحاظ می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها