۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
رشد ۱۰۲ درصدی تولید گندله در فولاد سنگان

معاون بهره برداری فولاد سنگان گفت: در ۶ ماهه نخست امسال، تولید کنسانتره در شرکت فولاد سنگان با رشد ۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

فردای اقتصاد- سید علی شمسی نیا با بیان اینکه برنامه امسال ۴ و نیم میلیون تنی برای هر واحد برنامه تولید در نظر گرفته شده بود، تصریح کرد:  فولاد سنگان در ۶ ماهه اول امسال ۲ میلیون و۴۱۰ هزار تن گندله تولید کرد و که مطابق برنامه ۹۵ درصد برنامه در ۶ ماهه نخست امسال محقق شد و با توجه به بحث تابستان که محدودیت برق هم داشتیم نسبت به سال گذشته در گندله سازی ۱۰۲ درصد، یعنی ۲ درصد بیشتر از ۶ ماهه سال گذشته گندله تولید کردیم. در این بخش در ۶ ماهه نخست سال ماهیانه بیش از ۴۰۰ هزار تن تولید کردیم.

رشد ۶۷ درصدی تولید کنسانتره در نیمه نخست امسال

وی با اشاره به تولید ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن  کنسانتره در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: در این بخش میانگین ماهانه ۳۵۰ میلیون تن  کنسانتره تولید کردیم و ۹۹ درصد برنامه را محقق کردیم. در حالی که طی ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته، یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن کنسانتره تولید شده بود و بر همین اساس فولاد سنگان افزایش ۶۷ درصدی تولید کنسانتره را رقم زد.

قطعی برق و گاز بزرگترین مانع تولید فولاد سنگان

معاون بهره برداری فولاد سنگان به بزرگترین مانع و مشکل برای تولید در این شرکت قطع برق و گاز در مقاطع مختلف سال اشاره کرد و گفت:یکی از چالش‌های ما بحث انرژی و به خصوص مشکل برق در تابستان و مشکل گاز در زمستان  است وبا توجه به اینکه نیروگاه‌های ما گازی هستند نگران هستیم با مشکل گاز وبرق مواجه شویم. در تابستان امسال علی‌رغم قطعی برق و تعطیلی کارخانه در مقاطع مختلف این شرکت توانسته است به سطح قابل قبولی از تولید برسد. هرچند باید اذعان کرد در سال جاری به مراتب شرایط بهتری را نسبت به سال گذشته از نظر قطعی یا کمبود حامل‌های انرژی تجربه کردیم ولیکن این مسئله کماکان یک چالش برای صنعت کشور است.

وی حمل و نقل را یکی دیگرازچالش های صنعت فولاد کشور برشمرد و افزود: ظرفیت زیرساخت ریلی کشور و منطقه سنگان جوابگوی میزان تولید گندله و سایر محصولات در منطقه سنگان نیست و در تمام این سال‌ها ظرفیت حمل ریلی و خطوط راه اهن به اندازه  ظرفیت تولید شرکت‌ها رشد نکرده است و این امر موجب ایجاد چالش در حمل محصولات تولیدی شده است که به طور کلی زنجییره تولید فولا و صادرات را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شمسی نیا خاطرنشان کرد: چنانچه بحث کمبود برق و گاز برطرف شود و تولید کامل تری داشته باشیم، حمل یکی از مشکلاتی است که به طور جدی‌تر با آن مواجه خواهیم شد زیرا عدم حمل به موقع محصول ضمن تاثیر بر کیفیت، دپوسازی آن، در مسیری معکوس تولید را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و هزینه‌هایی نظیر نگهداری و انباشت را نیز تحمیل خواهد کرد.

وی در مورد تامین مواد اولیه فولاد سنگان افزود؛ برای تامین به موقع و پایدار محصول تمهیداتی از سوی شرکت اندیشیده شده که خودمان را تجهیز کنیم و اقداماتی هم در این زمینه انجام شده  است و بتوانیم ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن سنگ مورد نیاز را تامین کنیم.

هدف گذاری فولاد سنگان برای تولید ۷.۵ میلیون تن  گندله و کنسانتره

معاون بهره برداری فولاد سنگان همچنین به استراتژی فولاد سنگان در آینده اشاره کرد و گفت: برای بحث افزایش تولید در آینده واحد گندله سازی پتانسیل  این را دارد  که تا ۷.۵ میلیون تن زیر سقف بتواند افزایش  تولید بدهد که پروژه تعریف شده است. امید است طبق برنامه عمل شود  و در سال آینده بیش از ۶ میلیون تن و در دو سال آینده به ۷ و نیم میلیون تن ظرفیت برسیم. به طبع این موضوع احتیاج به خوراک کنسانتره داریم که احداث یک واحد  کنساتنره ۲ ونیم میلیون تنی در  دستور کار شرکت قرار دارد و عملیات اجرایی آن در حال آغاز است. احداث کارخانه ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره و افزایش ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی گندله، توازن تولید شرکت را حفظ خواهد نمود و ظرفیت واحد کنسانتره سازی و گندله سازی هر کدام به ۷ و نیم میلیون تن خواهد رسید.

شرکت فولاد سنگان خراسان، بزرگترین شرکت صنعتی در شرق کشور است که به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره و گندله سنگ آهن کشور مشغول به فعالیت است. هم اکنون واحد گندله سازی و کنسانتره سازی شرکت، هر کدام به ظرفیت تولید اسمی ۵ میلیون تن در حال تولید است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار