۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
واردات برق ایران از این کشور ۲ برابر می‌شود

مدیرعامل شرکت توانیر از اجرای خط جدید انتقال برق ترکمنستان به ایران خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از این خط، حجم واردات برق ایران تا ۱۸ ماه آینده ۲ برابر می‌شود.

تسنیم: آرش کردی در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس اقتصادی ایران و ترکمنستان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: همواره جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی کرده تا حجم تبادلات را از ترکمنستان گسترش دهیم. در این راستا تمهیداتی را در مرز آماده کرده‌ایم تا حجم بیشتری از برق ترکمنستان را وارد کنیم.

وی افزود: در زمان حاضر به صورت قراردادی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ مگاوات برق از کشور ترکمنستان وارد می‌کنیم. در سفر به ترکمنستان تفاهمنامه‌ای امضا می‌شود تا در بخش ترکمن خط انتقال جدید ۴۰۰ مگاوات ساعت که ایران آن را اجرا کرده مباحث مربوط به پیمانکار و مباحث مالی به گونه‌ای پیش برود تا این خط انتقال طی ۱۸ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه افتتاح این خط انتقال جدید حجم تبادلات برقی ایران و ترکمنستان را دو برابر می‌کند اضافه کرد: اراده طرف ترکمن برای افزایش صادرات برق به ایران است خوشبختانه برای اجرای خط انتقال جدید برق از ترکمنستان به ایران توانمندی‌های داخلی کشورمان استفاده می‌کنیم که مسئله بسیار مهمی است.

کردی یادآور شد: خوشبختانه تمام مذاکرات و مراودات مربوط به افزایش واردات برق از ترکمنستان به ثمر نشسته و انشاالله شنبه با امضای تفاهمنامه بین دو کشور، واردات برق تا ۱۸ ماه آینده دو برابر می‌شود که عدد قابل توجهی برای ماست.

وی با بیان اینکه هزینه برق وارداتی را به ترکمنستان می‌پردازیم، تاکید کرد: سالانه بین ۲ تا دو و نیم میلیارد کیلووات ساعت بر حسب نیاز شبکه از کشور ترکمنستان برق وارد می‌کنیم که این واردات به تعادل بین تولید و مصرف در شبکه شمال شرق کشور کمک می‌کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها