۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
مهاجرت بالا در فارغ‌التحصیلان این مدارس کشور

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه سهم دانش‌آموزان مدارس دولتی از رتبه‌های برتر کنکور کمتر از انگشتان دست است، گفت: میزان مهاجرت فارغ‌التحصیلان مدارس سمپاد بالا است.

تسنیم: الهام یاوری؛ رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره اینکه عده‌ای معتقدند مدارس سمپاد با عدالت آموزشی سازگار نیست، اظهار کرد: اگر به مفهوم دقیق عدالت توجه کنیم یعنی دانش‌آموزانی که توانمندی رسیدن به کرسی‌های ارزشمند علمی را دارند، دستیابی به این مسیر برایشان فراهم باشد و اینها همان افرادی هستند که در مدارس سمپاد پذیرش می‌شوند.

میزان مهاجرت فارغ التحصیلان مدارس سمپاد بالاست

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: براساس نمونه‌های آماری، مهاجرت در میان فارغ التحصیلان مدارس سمپاد مشابه هر جمع نخبگانی دیگر در کشور بوده و بالا است اما همان درصدی که داخل ایران باقی می‌مانند در مسئولیت خود در حوزه‌های متفاوت از ادبیات و هنر تا علم و فناوری و پزشکی، اثرگذار هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که هدف شما پرورش سرمایه‌ها برای آینده کشور است اما با درصد بالایی از مهاجرت آنها مواجه هستید آیا این در تناقض با اهداف شما نیست، گفت: بله همینطور است و علت عمده این مشکل، شکافی است که در سال‌های گذشته بین مدارس سمپاد با بنیاد نخبگان و وزارت علوم ایجاد شد البته گفت‌وگوهایی را با بنیاد نخبگان داشتیم تا دانش‌آموزان بعد از فارغ التحصیلی از مدارس سمپاد وارد دانشگاه دانش‌پژوهان جوان شوند و پس از تحت پوشش برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان قرار بگیرند

وی ادامه داد: در نبود مدارس سمپاد، کرسی‌های ارزشمند علمی مخصوص افرادی خواهد شد که از آموزش‌های باکیفیت غیرانتفاعی بهره‌مند می‌شوند و اگر مدارس سمپاد نباشد درصد بالای رتبه‌های کنکور از مدارس غیرانتفاعی هستند و کمتر از انگشتان یک دست از مدارس نمونه دولتی و دولتی هستند.

یاوری درباره رای دیوان عدالت اداری برای برگزاری آزمون ورودی در پایه دهم مدارس سمپاد گفت: در مدارس سمپاد برای دوره متوسطه اول و دوم، جذب دانش‌آموز داریم و افرادی که در آزمون ورودی دوره متوسطه اول پذیرفته می‌شوند طی دوره‌ای ۶ ساله آموزش‌های منسجم دریافت می‌کنند.

شهریه مدارس سمپاد چقدر است؟

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه مدارس سمپاد بسیار بالا است، گفت: بر اساس مصوبه شورای‌عالی آموزش و پرورش، مدارس سمپاد باید نیمی از شهریه مدارس غیرانتفاعی را دریافت کنند اما به جهت رعایت حال خانواده‌ها معمولا این مبلغ تا یک سوم و حتی کمتر است به عنوان مثال در تهران شهریه مدارس سمپاد حتما از یک سوم شهریه مدارس غیرانتفاعی کمتر است و با ارائه تخفیف به خانواده‌هایی که به دلایل مختلف نیاز به مساعدت بیشتری دارند تلاش می‌کنیم دانش‌آموزان از دهک‌های پایین تر وارد مدارس سمپاد شوند.

یاوری عنوان کرد: با تصمیم دولت امسال شاهد رشد ۴۵ درصدی حضور دانش‌آموزان دهک‌های یک تا چهار در مدارس سمپاد بودیم و این عدد قابل توجهی است.

وی درباره دلایل شکلگیری مدارس سمپاد تاکید کرد: هدف نخست حمایت از دانش‌آموزان با ضریب هوشی بالاتری است چون آنها ویژگی‌های مثبت و منفی خاص خود را دارند به عنوان مثال کمال‌گراتر از سایر دانش‌آموزان هستند به همین جهت بیشتر منتقد می‌شوند یا اگر نمونه‌هایی از دانش‌آموزان با استعداد را در کنار خود مشاهده نکننده به غرور کاذب دست پیدا می‌کنند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: هدف دوم، تحقق عدالت آموزشی است؛ در امسال از ۴۰ رتبه برتر کنکور ۱۵ نفر جزو مناطق دو و سه آموزشی یعنی مناطق کم برخوردار بودند و ۱۴ نفر آنها، دانش‌آموز مدارس سمپاد بودند در حقیقت سمپاد مسیری برای ورود دانش‌آموزانی است که توانایی مالی کافی برای ورود به مدارس غیردولتی ندارند یا در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که مدرسه غیرانتفاعی برتر وجود ندارد؛ سومین هدف نیز تربیت افراد نخبه برای ساخت آینده کشور است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر قرار است فارغ‌التحصیلان مدارس سمپاد جزو سرمایه‌های کشور باشند پس چرا باید هزینه تحصیل پرداخت کنند، عنوان کرد: مدارس سمپاد اصلا بودجه دولتی ندارند البته ساختمان و مکان مدرسه متعلق به دولت است و بسیاری از مدارس از نیروهای رسمی آموزش و پرورش استفاده می‌کنند اما در برخی موارد، معلمان از هزینه جاری مدرسه هزینه خود را دریافت می‌کنند.

یاوری ادامه داد: ما علاقه‌مند هستیم که مسئولان به ما کمک کرده و بودجه بیشتری اختصاص دهند اما باید به مقدورات کشور توجه کرد؛ هم‌اکنون آموزش و پرورش محدودیت نیرو و بودجه دارد البته تلاش می‌شود که هیچ دانش‌آموزی به دلیل محدودیت اجتماعی از خدمات مدارس سمپاد بازنماند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: ۷۰۰ مدرسه سمپاد در دوره متوسطه اول و دوم در کشور داریم که حدود ۱۳۰ هزار دانش‌آموز دارند همچنین در هر شهری که ۳ هزار دانش‌آموز در پایه ششم و نهم دارند، موظف به تأسیس مدارس سمپاد هستیم.

مسئولانی که برای ورود به مدارس سمپاد سفارش می‌کنند!

وی تأکید کرد: به هیچ عنوان، فردی با سفارش وارد مدارس سمپاد نمی‌شود و تنها ملاک آزمون ورودی است؛ از مسئولان مختلف در بخش‌های مختلف که قوانین ما را نمی‌شناسند، انواع سفارش‌ها را داریم حتی برخی افراد حاضرند مبالغ هنگفتی را پرداخت کنند تا فرزندشان وارد مدارس سمپاد شود اما حتی به یک مورد هم جواب مثبت ندادیم.

یاوری در پاسخ به این پرسش که اکنون فارغ‌التحصیلان مدارس سمپاد در کجا هستند، گفت: متاسفانه با توجه به خلا قانونی که وجود دارد، آموزش و پرورش بعد از پایان دوره دبیرستان، مسئولیتی در قبال دانش‌آموزان مدارس سمپاد ندارد به همین دلیل پایگاه‌های اطلاعات ما، آمار موثقی در این مورد ندارند و نمی‌توانم بگویم چند درصد فارغ‌التحصیلات مدارس سمپاد در کشور هستند یا چه مسئولیتی دارند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها