۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۵
کاهش قیمت نفت چه عواقبی در پیش دارد؟

قیمت نفت خام اورال روسیه که به خارج از بنادر این کشور صادر می‌شود، به دلیل افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و کاهش قیمت نفت خام برنت، پایین آمده است. این کاهش قیمت می‌تواند اهداف گروه هفت را محقق کند، اما پیامدهای اقتصادی و ژئوپلیتیکی بالقوه‌ای نیز دارد.

فرارو: گروه ۷ (G۷) سقف قیمتی ۶۰ دلاری را برای نفت خام روسیه وضع کرد. این سقف برای کاهش درآمد روسیه از صادرات نفت طراحی شده بود. این گروه همچنین برای بیمه‌گران و شرکت‌های حمل‌ونقلی که با نفت خام روسیه بیش از این سقف مشخص شده معامله می‌کنند، مجازات تعیین کرد. با این حال، تا ماه‌ها، روسیه بیشتر نفت خام خود را بالاتر از این سقف قیمتی صادر می‌کرده است.

اما قیمتی که هر بشکه نفت اورال می‌تواند به‌دست بیاورد اکنون همراه با قیمت نفت برنت و افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل پس از تحریم دو نفتکش نفت روسیه در ماه اکتبر توسط آمریکا در حال کاهش است.

به نقل از oilprice، هزینه حمل‌ونقل نفت خام از بنادر بالتیک به هند درحال‌حاضر ۸ دلار در هر سفر است که در ماه سپتامبر ۵ میلیون دلار افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های معاملاتی گردآوری‌شده توسط رویترز، نفت خام اورال از بنادر بالتیک به مقصد هند در پایان ماه جاری و اوایل دسامبر بین ۶۳ تا ۶۴ دلار در هر بشکه از امروز به فروش می‌رسد، اگرچه هنوز بالاتر از سقف قیمتی ۶۰ دلار است.

این مقدار با سطح ۸۱+ دلار در هر بشکه که برای بارگیری‌های اکتبر مشاهده شد و حتی بیشتر از سطح ۸۳+ دلار برای بارگیری‌های سپتامبر مشاهده شد، فاصله زیادی دارد.

این کاملاً در تضاد با وضعیتی است که در ماه اوت شاهد بودیم که قیمت نفت خام روسیه ESPO به بالاترین حد در هشت ماه گذشته رسید و تخفیف EPSO در برابر برنت به کمترین محدوده از زمان اعمال تحریم‌ها در دسامبر گذشته به دلیل تقاضای شدید کاهش یافت. با این حال، هند و چین از قیمت‌های بالاتر حمایت کردند.

دلیل دیگر کاهش قیمت نفت خام اورال، کاهش قیمت نفت خام برنت است. قیمت نفت خام برنت که شاخص قیمتی نفت خام در جهان است، در ماه‌های اخیر کاهش یافته است. این کاهش قیمت به دلیل عوامل مختلفی مانند افزایش عرضه نفت از کشورهای غیر اوپک، کاهش تقاضا به دلیل افزایش نرخ بهره و نگرانی‌های ناشی از رکود اقتصادی است.

کاهش قیمت نفت خام اورال می‌تواند اهداف گروه ۷ برای کاهش درآمد روسیه از صادرات نفت را محقق کند. با کاهش قیمت نفت خام، روسیه درآمد کمتری از صادرات نفت خواهد داشت. این امر می‌تواند به کاهش توان مالی روسیه برای ادامه جنگ در اوکراین کمک کند.

با این حال، کاهش قیمت نفت خام اورال پیامدهای اقتصادی و ژئوپلیتیکی بالقوه‌ای نیز دارد. کاهش قیمت نفت می‌تواند منجر به کاهش رشد اقتصادی در کشورهای صادرکننده نفت شود. این امر می‌تواند به افزایش بیکاری و فقر در این کشورها منجر شود.

کاهش قیمت نفت خام اورال می‌تواند اهداف گروه ۷ برای کاهش درآمد روسیه از صادرات نفت را محقق کند. با این حال، این امر پیامدهای اقتصادی و ژئوپلیتیکی بالقوه‌ای نیز دارد. کشورهای جهان باید این پیامدها را در نظر بگیرند و سیاست‌های خود را بر این اساس تنظیم کنند.

عوامل موثر بر افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل نفت خام

در اینجا به عواملی که می‌توانند منجر به افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل نفت خام شوند، اشاره می‌کنیم.

افزایش قیمت نفت‌کش‌ها

افزایش هزینه‌های بیمه

افزایش هزینه‌های نیروی انسانی

افزایش هزینه‌های بنزین و سایر سوخت‌ها

پیامدهای کاهش قیمت نفت خام اورال

کاهش قیمت نفت خام اورال در کنار پیامدهای اقتصادی و ژئوپلیتیکی بالقوه‌ای که دارد. می‌تواند پیامدهای دیگری از جمله:

کاهش رشد اقتصادی در کشورهای صادرکننده نفت

افزایش بیکاری و فقر در کشورهای صادرکننده نفت

با این حال، آمریکا همچنان اصرار دارد که سقف قیمتی گروه هفت (G۷) برای نفت روسیه به میزان قابل توجهی درآمد حاصل از نفت را در ده ماهه اول این سقف کاهش داده است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها