۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۷
چرا مصرف لبنیات کاهش یافته؟

اخبار نامناسب ناشی از مواد مضر در شیر، همچنین گران بودن قیمت لبنیات، باعث شده بسیاری از خانوارها و به ویژه خانم‌ها که در معرض بیشتر پوکی استخوان هستند شیر مصرف نمی‌کنند و مصرف لبنیات نیز به حداقل رسیده است.

همشهری آنلاین: رئیس انجمن متخصصین غدد ایران به تاثیر منفی برخی از توصیه‌های غیرکارشناسی فضای مجازی بر سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اصلی در زمینه بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم باورهای غلطی است که از طریق فضای مجازی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی گفت: مصرف نمک‌های غیریددار با اسامی نمک‌های سنتی، آبی، صورتی و غیره سبب شده که درصدی از خانواده‌های ایرانی از منافع نمک یددار بهره‌مند نشوند و توجه به این امر مهم است.

به گفته عزیزی در ۳۰ سال گذشته مصرف نمک یددار سبب شد که کمبود ید جامعه برطرف شود و عوارضی مانند اثر کمبود ید در رشد عصبی و ذهنی جنین و کودکان و نوجوانان از بین برود. همچنین در این سال‌ها ۹۰ میلیون ضریب هوشی به کودکان و نوجوانان اضافه و از بروز ۳۰ میلیون گواتر و هزاران اعمال جراحی تیروئید پیشگیری شده است.

رئیس انجمن متخصصین غدد ایران تاکید کرد: مصرف نکردن نمک یددار برای هر خانواده این خطر را دارد که اختلالات رشد ذهنی، هوشی و عصبی در فرزندان آنها ظاهر شود و اختلالات دیگر کمبود ید مانند کم‌کاری تیروئید و بزرگ شدن حجم تیروئید دوباره ظاهر شود. به همین دلیل به خانواده‌ها اکیدا توصیه می‌شود که فقط و فقط از نمک‌های تصفیه شده یددار استفاده کنند.

رئیس انجمن متخصصین غدد ایران بیان کرد: برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان موارد زیادی توصیه می‌شود که مهم‌ترین آنها دریافت کافی کلسیم و ویتامین D (دی) و فعالیت بدنی مناسب است، اما با اخبار نامناسب ناشی از مواد مضر در شیر و نیز گران بودن قیمت لبنیات، بسیاری از خانوارها و به ویژه خانم‌ها که در معرض بیشتر پوکی استخوان هستند شیر مصرف نمی‌کنند و مصرف لبنیات نیز به حداقل رسیده است.

عزیزی ادامه داد: کمبود ویتامین D نیز در همه کشورها شایع شده زیرا بدن انسان کمتر در معرض تابش اشعه خورشید قرار می‌گیرد و این امر در کشور ما نیز در زمه عوامل تشدید پوکی استخوان است. حال آن که با مصرف یک قرص ۵۰ هزار در واحد در ماه و یا مصرف روزانه قرص‌های ۱۰۰۰-۲۰۰۰ واحدی می‌توان ویتامین D کافی دریافت کرد. پیش‌بینی می‌شود که شیوع پوکی استخوان در حال افزایش باشد. لذا توصیه می‌شود که دریافت کلسیم از طریق مصرف شیر و لبنیات و مصرف ویتامین D را همه افراد جامعه و به ویژه دختران و زنان بسیار جدی بگیرند.

رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین درباره برگزاری کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: آنچه در این کنگره مورد نظر است این است که تازه‌های بیماری‌های غدد درون ریز و نحوه و تشخیص و درمان آنان مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است چهاردهمین کنگره بین‌المللی غدد درون ریز و متابولیسم در روزهای اول تا ۳ آذر در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 4
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • Mohsen RO ۲۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۸
    چون فقط بودجه مردم نمیرسه..... بعد از این از همه جا خبر میاد برای پر چرب کردن شیر پالم بهش اضافه میکنن.از طرفی مگه چقدر گاوذداری و گاو هست که تو هر مغازه و لبنیاتی اس انقدر شیر موجوده؟؟؟آب بهش اضاف میکنن؟

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها