۲۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
آخرین خبرها درباره پرونده مهدی تاج

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اجازه بدهید پرونده‌ها را بررسی و بعد اعلام کنیم، در مورد پرونده‌های مهدی تاج باید بررسی لازم انجام شود و در فرصت مقتضی پاسخ خواهیم داد، تاکید ما این است که در مرحله دادسرا، چون تحقیقات محرمانه است و تفتیش است به آن نپردازیم تا در دادگاه به نتیجه برسد و قطعی شود.

مسعود ستایشی در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره تعیین صلاحیت مهدی تاج به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران به واسطه برخی پرونده‌هایی که در سازمان بازرسی تشکیل شده است، اظهار کرد: در رابطه با این موضوع آنچه که مربوط به دستگاه قضائی است همانگونه که در گذشته نیز اعلام و اطلاع رسانی شده است در راستای هر انتخاب درون سازمانی مانند فدراسیون فوتبال و سازمان مربوط به دستگاه‌‎های مختلف مانند نظام پزشکی، نظام پرستاری، کارشناسان رسمی و… استعلاماتی براساس مقررات موضوع از ناحیه مرجع برگزار کننده انتخابات و همچنین برای رفع ابهام از ناحیه مرجع ناظر صورت می‌گیرد.

وی افزود: در زمینه تعیین صلاحیت مهدی تاج، استعلامی که مربوط به قوه قضائیه بود صورت گرفته است و پاسخ لازم از ناحیه مبدأ ذی ربط به فدراسیون فوتبال داده شده است.

ستایشی تصریح کرد: فدراسیون فوتبال نیز براساس پاسخ واصله دستگاه قضایی موارد را بررسی و در خصوص آن نظرش را اعمال کرده است و در جمع بندی موارد مشخص شد تا فرد مورد نظر در فرایند انتخاب شرکت کند و در نتیجه نیز انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار و نتیجه این انتخابات نیز اعلام شد.

وی افزود: در حال حاضر نسبت به این نتیجه بحثی نداریم، زیرا نظر قوه قضائیه و مرجع ذی ربط اعلام شده و نسبت به سایر موارد نیز باید بررسی لازم صورت گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: اجازه بدهید پرونده‌ها را بررسی و بعد اعلام کنیم؛ در مورد پرونده‌های فرد مورد اشاره هم باید بررسی لازم انجام شود و در فرصت مقتضی پاسخ خواهیم داد.

ستایشی بیان کرد: تاکید ما این است که در مرحله دادسرا، چون تحقیقات محرمانه است و تفتیش است به آن نپردازیم تا در دادگاه به نتیجه برسد و قطعی شود.

شناسایی افرادی در خصوص ترور شهید صیاد خدایی

ستایشی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید صیاد خدایی و اینکه آیا فرد جدیدی در این رابطه شناسایی شده است، گفت: امیدواریم با اهتمامی که سربازان گمنام امام زمان (عج) و تلاشی که واحد قضائی دارند، عناصر اصلی دستگیر شوند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تحقیقاتی مقدماتی در این پرونده انجام شده و اتفاقاً تحقیقاتی بسیاری قوی هم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این ترورها غالباً شبکه ای هستند، گفت: بر همین اساس نیاز به بررسی‌های مجدانه وجود دارد و به محض وصول نتایج، اعلام خواهد شد.

ستایشی ادامه داد: چند نفر در ارتباط با این موضوع شناسایی و قرار قانونی هم صادر شده است.

تشکیل ۵ کارگروه در راستای حفظ حقوق عامه

وی در مورد دستور رئیس قوه قضائیه به دادستان در مورد احصاء اولویت‌های حقوق عامه گفت: حقوق عامه واجد ویژگی‌هایی است، در رابطه با تبیین حقوق عامه شناسایی و احصاء مصادیق حقوق عامه اقدامات مناسب و مثبتی صورت گرفته است.

ستایشی گفت: پس از ابلاغ دستورات رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور به عنوان متولی دستوراتی را به حوزه زیر مدخل صادر کرده‌اند و در نتیجه معاون حقوق عامه اختصاصاً با مشارکت مراکز علمی و پژوهشی مانند دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه دفاع ملی و برخی از مجموعه‌های دانش‌بنیان و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌هایی مانند منابع طبیعی، امور زراعی، محیط زیست و سایر دستگاه‌هایی که در این اقدام ارزشی موثر هستند و با استفاده و تمسک به این ظرفیت‌ها و تشکیل کارگروه‌هایی مبادرت به بررسی مصادیق حقوق عامه شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: از این رو قسمتی از این مصادیق شناسایی و احصاء شده است و پنج کارگروه در این راستا اختصاص پیدا کرده در زمینه بهداشت، سلامت، معادن، صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان هوای پاک و مسائل خانواده تعیین شده و به نتایج خوب و قابل قبولی رسیده است و کار در جهت احصاء اولویت‌های مذکور در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، منابع طبیعی و سایر موارد مربوطه ادامه خواهد داشت که به محض حصول نتیجه منعکس خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده اعضای شورای شهر لواسان

ستایشی در پاسخ به این سوال که تاکنون ۷ جلسه دادگاه پیرو انتخابات شهردار و اعضای شورای شهر لواسان، نتیجه این پرونده به کجا رسیده است، بیان کرد: این پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: با نقصی که در تحقیقات مقدماتی در اواخر سال گذشته درباره این پرونده گرفته شد، این پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی ناحیه ۲۸ دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارسال و شعبه مزبور اهتمام لازم را در جهت رفع نواقص انجام داده است.

ستایشی تاکید کرد: براساس پیگیری‌ها، پرونده تا پایان شهریور به دادگاه کیفری یک و شعبه پنجم ارسال کنند.

وی تصریح کرد: همچنین تاکید شده که رسیدگی به این پرونده تا نیمه اول مهر امسال در دادگاه استمرار پیدا کند.

تلاش‌ها برای آزادی حاجی در بند سعودی همچنان ادامه دارد

ستایشی در ادامه این نشست خبری در زمینه آخرین اقدامات قوه قضائیه درباره آزادی حاجی ایرانی در عربستان گفت: مطلع شدیم آقای حبیب دردمند در جریان حج توسط ماموران عربستان سعودی بازداشت می‌شود و این بازداشت علیرغم پیگیری از طریق کشورهای واسط منتج به نتیجه نشده است، اما تلاش‌ها ادامه دارد.

وی افزود: دادستان کل کشور در اجرای مقررات کنوانسیون وین و همچنین مقررات آئین دادرسی کیفری و همچنین مقررات ناظر بر اختیارات و وظایف وزارت امور خارجه، نکات و موارد قانونی را به وزارت امور خارجه ابلاغ کرده است.

ستایشی بیان کرد: همچنین دادستان کل کشور از وزارت امورخارجه درخواست کرده اند که نسبت به پیگیری وضعیت و تعیین تکلیف اعاده این فرد بیگناه اقدام عاجل صورت گیرد.

وی تاکید کرد: همچنین اقدامات کنسولی برای این شهروند ایرانی در حال پیگیری است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اقدامات وزارت امورخارجه و وزیر امورخارجه درباره مذاکره با همسایگان تاکید کرد: همچنین در این بخش نیز معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر اقداماتی را انجام داده است و انشاءالله در ایام آتی شاهد این باشیم که این حاجی ایرانی که از نظر ما بیگناه است به آغوش وطن بازگردد.

آخرین وضعیت پرونده طبری

سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده اکبری طبری بیان کرد: این پرونده با پذیرش اعاده دادرسی مطابق ماده ۴۷۴ قانون مجازات اسلامی و قانون ۵۳۰ کیفری در شعبه ۱۵ دادگاه کیفری ۱ تهران مطرح و در حال رسیدگی است و در حال حاضر موید وقت نظارت ۱۸ مهر ۱۴۰۱ است.

وی گفت: متهمین دیگری هم در این پرونده وجود دارند که در خصوص ۲ نفر از این متهمین واخواهی در حال انجام است و ۷ نفر هم از دیوان نکته‌ای در مورد پرونده داشتند که در حال رسیدگی است و در شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان در حال رسیدگی است و وقت رسیدگی آن ساعت ۱۰ صبح ۲۶ مهر است.

آخرین وضعیت پرونده شرکت کروز

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده خودروسازی کروز گفت: این پرونده در شعبه ۴ دادگاه ویژه جرایم اقتصادی مطرح رسیدگی است که این پرونده ۶۰ جلد دارد و ۸ جلسه در ارتباط با قرائت کیفرخواست متهم ردیف اول تشکیل شده و متهم ردیف اول طی ۲ جلسه از خود دفاع کرده است.

سخنگوی دستگاه قضا عنوان کرد: اتهام ۱۸ نفر دیگر در این پرونده در حال رسیدگی است و این پرونده به زودی ادامه رسیدگی خواهد داشت و بررسی‌های نظارتی صورت پذیرفته است. در رسیدگی به این پرونده تلاش شده مشکلی برای کارگران از نظر حقوق و مزایا ایجاد نشود. امید داریم تا نیمه اول آبان امسال این پرونده قرار رسیدگی اش استمرار یافته و زودتر تعیین تکلیف شود.

تشریح دستاوردهای رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با دادستان کل جمهوری آذربایجان

ستایشی درباره دستاوردهای دیدار رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با دادستان کل جمهوری آذربایجان، بیان کرد: در دیدار دادستانی کل کشور با دادستان جمهوری آذربایجان درباره حل مشکل اتباع ایرانی که در کشور آذربایجان در زندان به سر می‌برند، اقدامات برای جلوگیری از ترانزیت موادمخدر به این کشور و مبارزه با مافیای موجود در این رابطه، بحث تبادل زندانیان بین دو کشور، مشکلاتی که زندانیان آذربایجان در ایران دارند، برخورد نامناسب برخی مرزبانان آذربایجانی با اتباع ایرانی بخصوص رانندگان فعال در حوزه ترانزیت، بحث و تبادل نظر شد که این موضوع در نتیجه به جمع بندی مناسبی برای حل و فصل نکات ذکر شده رسید.

وی با بیان اینکه دادستان آذربایجان با دادستان کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری و وزیر دادگستری و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه مذاکراتی داشته است، گفت: در نشست دادستان کل جمهوری آذربایجان با رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، وی با استقبال از نحوه ارائه خدمات مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره چگونگی ارائه خدمات فناورانه قضائی به شهروندان جمهوری آذربایجان با کمک بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان کشورمان درخواست‌هایی را مطرح کرد.

سخنگوی دستگاه قضا عنوان کرد: بیش از یک هزار و ۱۰۰ دفتر خدمات الکترونیک قضائی در کشور ایجاد شده است که مردم بدون مراجعه به محاکم می‌توانند مشکلات خود را مطرح و کارهایشان را انجام دهند.

وی با بیان اینکه باخدمات الکترونیک در حوزه ابلاغ، اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: ارائه نظر وکلا و کارشناسان حقوقی نیز به صورت برخط انجام می‌شود. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه به صورت الکترونیک نیز از جمله مواردی بود که در این جلسه با مسئول آذربایجانی مطرح شده است.

پرونده‌ای در مورد برادر همسر یکی از وزرا به دستگاه قضائی ارجاع نشده است

وی درباره نحوه برخورد قضائی با نمایندگان مجلس و یا مسئولانی که اخبار کذب در فضای مجازی مطرح می‌کنند، گفت: اگر کسی نسبت به این قضیه متضرر شود می‌تواند برابر قانون مجازات اسلامی با توجه به اینکه جنبه خصوصی دارد شکایت کند. قانونگذار از کسانی که مورد این گزارشات واقع می‌شوند، حمایت می‌کند.

ستایشی درباره اینکه آیا پرونده‌ای درباره فساد برادر خانم یکی از وزرا در قوه قضائیه مطرح است؟ گفت: اینکه آیا پرونده‌ای نسبت به فرد مورد بحث نسبت به دادسرا ارجاع شده است؟ خیر. پروندهای در این زمینه مطرح نشده است و دو تذکر در این زمینه می‌دهم. گزارشگری در حوزه فساد مانند تمام امور باید مستند و قاعده‌مند باشند و باید متمسک به قانون باشد و هرگونه گزارش بدون سند و مدرک و اینکه فاقد ادله کافی باشد، قابل پذیرش نیست و محکوم است.

بازداشت ۲ نفر به اتهام دریافت رشوه

سخنگوی دستگاه قضا درباره اینکه اخباری منتشر شد یکی از مسئولان مرتبط با یکی از وزرا در یکی از وزارتخانه‌ها به اتهام دریافت رشوه بازداشت شده است، این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد و این فرد به قوه قضائیه احضار شده است، گفت: فرد مورد نظر حسب گزارش واصله به اتهام ارتشاء به همراه فرد دیگری بازداشت شدند، برای شان قرار قانونی صادر شده است و فعلا در زندان هستند و پرونده در حال تکمیل تحقیقات است. فرد دیگری که طرف مقابل است و رشوه پرداخت کرده نیز بازداشت موقت شده است. قوه قضائیه تعارفی با حوزه فساد و کسانی که مرتکب آن می‌شوند، ندارند.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده فوت یک خانم در مریوان

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه دستگاه قضا جهت پیگیری فوت بانوی مریوانی چه اقداماتی انجام داده است، ضمن تسلیت و اظهار تأسف بابت فوت این خانم گفت: در تاریخ ۱۴ شهریور شخصی با نام گوران قادری اقدام به گروگان گیری می‌کند و قصد تعرض به این خانم مریوانی را داشت که این خانم از طبقه دوم ساختمان سقوط می‌کنند که از ناحیه سر دچار شکستگی می‌شوند و موجبات انتقال این شخص به بیمارستان کوثر سنندج فراهم می‌شود، ولی متاسفانه عصر ۱۷ شهریور به دلیل شدت جراحات و آسیب فوت می‌کنند.

وی افزود: شخصی که این مشکل را ایجاد کرده است از صحنه حادثه فرار می‌کند و وارد یک منزل مسکونی دیگر می‌شود و یکی از اعضای این منزل را به گروگان می‌گیرد که ماموران انتظامی با نظر و کسب دستور مقام قضائی ورود پیدا می‌کنند و با برنامه ریزی و اقداماتی که انجام می‌دهند فرد را دستگیر می‌کنند که فرد در حال حاضر با قرار بازداشت موقت در زندان مریوان است، پرونده نیز زیر نظر بازپرس مربوطه و دادستان شهرستان مریوان است که با قاطعیت رسیدگی می‌شود و در ایام آتی جهت دادرسی و صدور کیفرخواست به دادگاه جهت رسیدگی و اتخاذ تصمیم قانونی ارسال خواهد شد.

۱۷ نفر از متهمان پرونده آذرآب محکوم شدند

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه این نشست خبری درباره محکومیت ۱۷ کارگر شرکت آذراب و کاهش محکومیت آن‌ها بیان کرد: همانگونه که رئیس قوه قضائیه اعلام کرد، نگاه قوه قضائیه این نیست که واحد تولیدی تعطیل شود.

وی افزود: نگاه قوه قضائیه این نیست که کارگران خدوم و زحمتکش از مجموعه تولیدی حذف شوند. نگاه دستگاه قضا این است که چرخه تولید با قوت ادامه داشته باشد.

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه قوه قضائیه به دنبال این است که تولید با قوت استمرار پیدا کند، بیان کرد: نسبت به موضوع مورد بحث باید گفت اتهام این افراد اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق برگزاری یک‌تجمع غیر قانونی در شرکت آذراب است و که این موضوع سابقه تکرار هم داشته‌اند.

ستایشی افزود: قوه قضائیه با نگاه با رأفت اسلامی و به صورت کریمانه باز هم با این قضیه برخورد کرد.

وی با بیان اینکه پرونده این افراد مورد رسیدگی قرار گرفته و ۱۷ نفر از این افراد محکوم شده‌اند، بیان کرد: این افراد ایراد به مدیریت داشتند و البته ایراد به مدیریت تعریف دارد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: براساس رسیدگی‌ها و تحقیقات صورت گرفته دادگاه، هر یک از این متهمان به ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری و پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی، محکوم شده اند.

ستایشی ادامه داد: با توجه به عدم سابقه کیفری این افراد و نگاه کریمانه قوه قضائیه، دادگاه حبس تعزیری را به ۷ میلیون تومان جزای نقدی تبدیل کرده است و جمعا تمام این موارد به یک سال قرار تعلیق تبدیل شده و این افراد می‌توانند به کار خود ادامه دهند.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه این پرونده در مرحله بدوی است، بیان کرد: این پرونده قابلیت اعتراض در دادگاه تجدیدنظر را دارد. همچنین ۴ نفر هم از این افراد به لحاظ اینکه دلایل مکفی در پرونده‌شان نداشتند، تبرئه شده‌اند.

توضیحات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص نحوه جبران خسارت افرادی که اشتباه زندانی می‌شوند

ستایشی در خصوص مبلغ پرداختی برای جبران خسارت افرادی که به اشتباه زندانی می‌شوند، گفت: اطمینان دارم که کارکنان خدوم و شریف قضایی فرایند اتخاذ تصمیم بر رسیدگی به دعاوی ابرازی را با تمسک به موازین شرعی و مقررات قانونی و به احسن وجه انجام می‌دهند.

وی افزود: ما انسان هستیم و مصون از خطا نیستیم، هرگاه کسی در مجموعه قضائی مرتکب تقصیر یا قصور شود قاضی باید در مقام جبران خسارت برآید و حسب مورد قابل بررسی و پیگیری است و فرایند احراز تقصیر برای قضات دادگستری دادگاه عالی انتظامی است اگر تقصیر و قصور مشخص شود قابل پیگیری و مطالبه است و تاکنون نزدیک به ۱۰۰ پرونده در این خصوص تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص مبلغی که برای جبران خسارت تعیین شده است، اظهار کرد: اینکه این میزان با وضعیت کنونی منطبق است یا نه باید بگوییم که بسیاری از این موارد نیاز به اصلاح دارد که باید این امر را به قانون گذار سپرد.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مطالبات مردم در خصوص مسائل حقوق بشر بیان کرد: نسبت به حقوق بشر بسیاری مطالباتی دارند و پیگیر این موضوع هستند، احقاق حق و انعکاس آنچه که حق است موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در واکنش گزارش دوهان، گفت: این گزارش بر وجوه ادله متقن و محکم از اهداف واعظان و مجریان تحریم ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران که صورت می‌گیرد، است.

ستایشی ادامه داد: علی رغم فضاسازی‌ها هدف از اعمال تحریم‌ها علیه کشور، کودکان و زنان هستند، کودکانی که درگیر بیماری‌های صعب العلاج بوده و نمی‌توانند برای درمان بیماری خود دارو و یا واکسن تهیه کنند.

وی افزود: امیدواریم تا روزی فرا رسد تا سران دولت‌های غربی پاسخ کودکان و خانواده‌هایی که عزیزان خود را به دلیل نرسیدن دارو برای درمان آن‌‎ها را در محاکم بین المللی بدهند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به بخشی از گزارش دوهان درباره شرکت‌های داروسازی و برای وارد کردن مواد اولیه و اینکه این مواد تضمین کیفیت لازم را داشته باشند با افزایش هزینه‌ها مواجه هستند، گفت: از سال ۲۰۱۱ چالش‌ها در تحویل دارو و تجهیزات پزشکی نجات دهنده آغاز شده است.

وی افزود: با تحریم ایجاد شده کسانی در حوزه بیماری‌های نادر رنج می‌برند از جمله انواع سرطان‌ها، تالاسمی، ام اس، بیماری‌های پروانه‌ای، اوتیسم و غیره.

ستایشی اظهار کرد: رعایت حقوق بشر و برگزاری دادگاه‎های صالح را برای صیانت از حقوق ملت ایران در دادگاه‌‎های بین المللی برای محکومیت تحریم کنندگان ظالمانه را خواستاریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها