۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۵
پیش‌ بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۳

برخلاف انتظارات افزایشی در بازار ارز به دنبال وقوع جنگ در خاورمیانه، آرامش در بازار ارز در ایران برقرار ماند و قیمت دلار همچنان با نوسانات اندک در محدوده ۵۰ هزار تومان جابه‌جا می‌شود.

همشهری آنلاین: برخلاف انتظارات افزایشی در بازار ارز به دنبال وقوع جنگ در خاورمیانه، آرامش در بازار ارز در ایران برقرار ماند و قیمت دلار همچنان با نوسانات اندک در محدوده ۵۰ هزار تومان جابه‌جا می‌شود. ادامه ثبات در بازار ارز در حالی است که امروز رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: به محض اینکه بازار ارز ثبات پیدا می‌کند، برخی در خارج از کشور با مصاحبه‌هایی که می‌کنند بازار ارز را بهم می‌ریزند. در زمینه ارز نیز تیم عملیات روانی دارند و علیه ما عملیات روانی می‌کنند، چراکه می‌دانند با این کار بازار ارز را با نوسان مواجه می‌کنند، اما باید گفت در حوزه ارزی در وضعیت بسیار خوبی هستیم و هیچ مشکلی نداریم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نمی‌توان برخی آمار و ارقام را در زمینه ارزی اعلام کرد، گفت: با وجود اینکه در حوزه ارزی هیچ محدودیتی نداریم، اما ارز را به هر کس می‌دهیم آن را رصد خواهیم کرد. در این میان اگر مردم به آمارهای تولید شده و بانک مرکزی اعتماد کنند، مشکلات حل می‌شود، چراکه در این برهه زمانی جنگ، جنگ روایت‌هاست. جنگ روایت بین روایت ما و روایت دشمن.

یک کارشناس حوزه اقتصاد با تایید صحبت محمدرضا فرزین درباره وضعیت خوب کشور در حوزه ارزی به همشهری آنلاین گفت: تحلیل و نظر شخصی من این است که تا پایان سال احتمال اینکه تغییرات خاصی در قیمت ارز اتفاق بیفتد، وجود ندارد و شرایط آرامی را در این بازار سپری خواهیم کرد مگر اینکه یک اتفاق نادر و غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد.

وحید شقاقی شهری درباره وضعیت بازار ارز تا پایان سال ادامه داد: به نظر من اگر وضعیت به همین منوال ماه‌های اخیر پیش برود، قیمت دلار در مرکز مبادله حدود ۴۱ تا ۴۲ هزار تومان خواهد بود و قیمت دلار در بازار آزاد هم با نوسانات اندک حوالی ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

شقاقی شهری با اشاره به عواملی که سبب برقراری ثبات در بازار ارز شده است، بیان کرد: الان وضعیت صادرات نفت ایران مناسب است و ما درحال‌حاضر رکورد صادرات نفتی را در ۵-۶ سال اخیر دوران تحریم زده‌ایم و بین یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ بشکه نفت در روز صادرات داریم.

این کارشناس اقتصادی گفت: قیمت نفت هم الان مناسب و قیمت نفت ایران حدود ۸۰ دلار است. البته ایران تخفیف‌هایی به خریداران نفت خود بالاخص چین و هند می‌دهد ولی فارغ از این، قیمت جهانی نفت مناسب و در حدود ۷۵ تا ۸۰ دلار در نوسان است.

شقاقی شهری ادامه داد: وضعیت منابع ارزی کشور هم مناسب است. چرا که حدود ۱۰ میلیارد دلار منابع ارزی مسدودی ما در عراق برای واردات کالاهای غیرتحریمی آزاد خواهد شد و شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا مجوز استفاده از این منابع را داده است. همچنین، بخشی از منابع ارزی آزادشده ما در قطر است که آن هم می‌تواند برای واردات کالاهای غیرتحریمی استفاده شود. لذا درحال‌حاضر ما از حیث تراز تجاری مشکلی برای تامین ارز نداریم.

پیش‌بینی وضعیت بازار ارز در سال ۱۴۰۳

کارشناس حوزه اقتصاد در مورد وضعیت بازار ارز در سال آینده هم بیان کرد: برای سال آینده شرایط ممکن است متفاوت باشد و بر این اساس دولت باید برای سال آینده کاملا به هوش باشد یعنی سال آینده ممکن است شرایط نسبتا سخت‌تری در پیش باشد.

شقاقی شهری توضیح داد: مسئله نخست این است که آبان سال آینده انتخابات آمریکا است و بیشتر کاندیداهای جمهوری‌خواهان درخواست تشدید تحریم‌ها علیه ایران را مطرح کرده‌اند. ثانیا، به دلیل رکود اقتصاد جهانی احتمالا قیمت نفت نسبت به سال ۲۰۲۳ کاهشی خواهد بود. چرا که برآوردها نشان می‌دهد قیمت نفت در سال آینده با کاهش ۱۰ تا ۱۵دلاری حدود ۶۵ تا ۷۰ دلار خواهد بود.

وی افزود: از طرف دیگر، سال آینده احتمالا انتظارات تورمی بیشتر خواهد بود.

کارشناس حوزه اقتصاد با تاکید بر اینکه دولتمردان و تیم اقتصادی دولت باید با برنامه و آگاهانه برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند، افزود: همیشه نباید با سناریوهای خوشبینانه حرکت کرد و باید سناریوهای بد را هم در نظر گرفت. در این راستا توصیه می‌شود دولتمردان و تیم اقتصادی دولت سناریوهای مختلفی برای مواجهه هوشمندانه با حوادث احتمالی در نظر داشته باشند و از هم‌اکنون به صورت ویژه بر بحث مدیریت تراز تجاری و مدیریت تراز حساب سرمایه تمرکز شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 8
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهدی IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
    آخرش هم پیش بینی قیمت دلار را نکردی و فقط در مورد نفت گفتی!
  • ناشناس IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
    شما همه چیز هزار برابر گران شده صحبتی نمی‌کنید ولی بنزین فقط در نظر گرفتی وبا ترکیه مقایسه میکنید هر فرد ایرانی اگر میخواست پنجاه سال عمر کنه با این تورمی که دولت درست کرده عمر ملت شده پنج سال