۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱
روس‌ها اکتشافات معادن ایران را به‌دست گرفتند؟

یک کارشناس حوزه معدن و صنایع معدنی، تصمیم دولت مبنی بر حضور روس‌ها در عرصه اکتشافات معدنی ایران را کاری مفید و حائز اهمیت دانست و گفت: روس‌ها علاوه بر اینکه رده بندی ذخایر معدنی در دنیا را انجام می‌دهند، به دلیل تخصص و تجربه‌ای که در همکاری با معادن ایران داشته اند، می‌توانند در حوزه اکتشافات معدنی مثمرثمر باشند.

اقتصاد آنلاین: کاوه خلعتبری، کارشناس ارشد حوزه معدن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در مورد مزیت حضور روس‌ها در پروژه‌های اکتشافی گفت: انتقال فناوری و تجربیات چه در حوزه اکتشاف چه غیر از اکتشاف، از سوی روس‌ها می‌تواند به ایران منتقل شود و مهندسان ایرانی نیز سطح مهارت و دانش خود را به اتکای استفاده از فناوری‌های جدید افزایش دهند.

وی با بیان اینکه روسیه از زمان‌های گذشته در حوزه ایران مرکزی، نقشه‌های زمین شناسی تهیه کرده و اقدامات اکتشافی در حوزه زغال و سنگ آهن انجام داده و به گفته کارشناسان خبره، دیتای اکتشافی آنها همچنان ملاک عمل قرار گرفته و در ایران از آن بهره‌برداری می‌شود.

به گفته خلعتبری، تقریبا ذخایر رو باز معدنی ایران اکتشاف شده است و باید به عمق‌های پایین تر رفته و اکتشاف کنیم که بر این اساس، روسیه در حوزه اکتشاف عمقی معادن می‌تواند کمک شایانی به ایران صورت دهد.

این کارشناس ارشد حوزه معدن و صنایع معدنی معتقد است روس‌ها در زمینه هوشمندسازی معادن و ماشین‌آلات حفاری، انجام حفاری‌های عمیق، نرم افزارهای اکتشاف و گسترش تحقیقات ژئوفیزیک زمین شناسی می‌توانند کمک زیادی به ایران داشته باشند؛ به خصوص اینکه خود روسیه در ۱۲ کیلومتری قطب، حفاری عمیق انجام داده و می‌تواند در حفاری‌های عمیق به ما کند.

خلعتبری ادامه داد: نکته جالب آن است که استانداردی که رده بندی ذخایر معدنی را انجام می‌دهد، در اختیار روس‌ها قرار دارد و به نوعی در سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد، رده بندی ذخایر معدنی توسط جورج که فردی روس بود، انجام شد.

وی افزود: این همکاری از لحاظ مالی و فنی می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد و اگر به صورت جدی و گسترده تنظیم شود، باید یکسری جزییات را مورد بررسی قرار داد که بر مبنای آن مشخص باشد بخش خصوصی یا دولت وارد همکاری می‌شود و ارزیابی توان فنی و مالی به چه صورت است. اما در مجموع حضور روس‌ها در حوزه اکتشافات معدنی ایران موضوعی قابل قبول و مفید است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها