۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۳
حمایت ایران از تصمیم‌ اوپک‌پلاس + جزییات

ایران از توافق و تصمیم‌های اوپک‌پلاس حمایت می‌کند

ایسنا: وزیر نفت گفت: گسترش و تداوم تنش‌ها در منطقه منجر به نااطمینانی و بی‌ثباتی در بازارهای انرژی به‌ویژه بازارهای جهانی نفت می‌شود، از این رو اعضای اوپک‌پلاس در نشست پیش رو همه گزینه‌های موجود را بررسی می‌کنند.

جواد اوجی در آستانه برگزاری نشست‌های وزارتی اوپک و اوپک‌پلاس در هفته آینده (شنبه و یکشنبه، چهارم و پنجم آذرماه) گفت: با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌وششمین نشست وزارتی ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک پلاس)، گمانه‌زنی‌ها درباره تحولات پیش‌رو و تصمیم‌های احتمالی نشست اوپک‌پلاس افزایش یافته است.

وی افزود: گسترش و تداوم تنش‌ها در منطقه خاورمیانه منجر به نااطمینانی و بی‌ثباتی بازارهای انرژی به‌ویژه بازار نفت خواهد شد و امنیت انرژی منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد.

وزیر نفت ادامه داد: تداوم بی‌ثباتی سیاسی باعث نوسان‌های شدید قیمتی در بازارهای جهانی نفت می‌شود و امنیت تأمین انرژی و توسعه پایدار صنعت انرژی را به خطر می‌اندازد.

اوجی با اشاره به نشست وزارتی پیش‌روی اوپک‌پلاس در وین، تصریح کرد: همه ناظران و متخصصان بازار نفت به دستاوردهای سازنده توافق اوپک‌پلاس برای ثبات بازار و تحقق امنیت انرژی اذعان دارند و کشورهای عضو این ائتلاف، در نشست پنجم آذرماه در دبیرخانه اوپک، همه گزینه‌های موجود برای حفظ ثبات بازار نفت را مورد توجه قرار می‌دهند.

وی گفت: ایران به عنوان یکی از مؤسسان اوپک، همواره از توافق اوپک‌پلاس و تصمیم‌هایش حمایت می‌کند زیرا توافق اعضای این ائتلاف در قالب بیانیه همکاری اوپک و غیراوپک (Declaration of Cooperation) ) را به سود بازار نفت، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و اقتصاد جهانی می‌داند.

وزیر نفت افزود: حفظ ثبات پایدار در بازار نفت، نیازمند تثبیت و تداوم همکاری و تشریک‌مساعی اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک است و اراده کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس، برقراری و حفظ ثبات در بازار نفت است که عملکرد این کشورها در سال‌های اجرای توافق بیانیه همکاری به‌طور کامل این موضوع را ثابت می‌کند.

طبق اعلام وزارت نفت، وی اشاره کرد: توافق اوپک‌پلاس و تصمیم‌هایش عامل مهمی در حذف نوسان‌های بازار نفت، کمک به بهبود شرایط اقتصاد جهان و تشویق سرمایه‌گذاری‌های تازه در صنعت نفت جهان و تأمین امنیت انرژی است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها