۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۹
طلای ایران صادر خواهد شد؟

معاون وزیر صمت: نباید درباره صادرات طلا حساسیت داشته باشیم

ایسنا: معاون صنایع عمومی وزارت صمت با اشاره به رونمایی از سند راهبردی صنعت طلا و جواهر گفت: همه باید نگاه فرهنگی خود را تغییر دهند. همان‌طور که صادرات فولاد حساسیت ندارد، صادرات طلا نیز نباید حساسیت داشته باشد.

محمدمهدی برادران امروز (نهم آذر ماه) در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر، نقره، فیروزه، گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات و صنایع وابسته مشهد که در محل نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، اظهار کرد: در همه دنیا صنعت نمایشگاهی پیش‌برنده سایر صنایع است. امیدوارم نمایشگاه امروز، نمایشگاه دو هفته پیش تبریز و نمایشگاه بهمن‌ماه تهران بتوانند سطح بیشتری از توانمندی‌های صنعت را به نمایش بگذارند. توانمندی‌های مالی این صنعت، تجربه، پیشینه و هنرمندی در حوزه جواهر می‌تواند به‌خصوص برای نسل آینده الگو باشد که این راه را دنبال کند.

وی بیان کرد: ما سومین کشور بهره‌مند در حوزه پرینتر سه‌بعدی هستیم و در زمینه ماشین‌آلات صنعتی موفق شدیم به کشورهایی که ما را تحریم کردند هم صادرات داشته باشیم. این نمایشگاه مزایای دیگری مانند پررنگ شدن کارگاه‌های آموزشی در کنار نمایشگاه‌ها دارد که یک ضرورت است. قسمت عمده نمایشگاه کارگاه‌های جنبی و آموزشی بود که متاسفانه کمتر در صنعت نمایشگاهی به آن توجه کرده‌ایم.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت ادامه داد: ما در صنعت طلا در خراسان، زنجیره معدن تا شمش و تبدیل به مصنوعات طلا و جواهر و حتی آثار هنری خاصی را داریم. فیروزه خاص این قسمت از کشور ما بوده و این رنگ متعلق به خراسان رضوی و بارگاه امام رضا (ع) است.

برادران با بیان اینکه ما در حوزه طلا هنوز اول راه هستیم، گفت: از نظر فرهنگی، حساسیت خاصی روی صادرات طلا داریم و اگر خبری منتشر شود که یک تن طلا از کشور صادر شده، به‌عنوان خبری منفی از آن یاد می‌شود. این فرهنگ باید اصلاح شود. برای تسهیل صادرات باید حساسیت‌های بی‌مورد و نگاه‌های سلیقه‌ای را کم کنیم. ما ابتدا واردات را تسهیل کردیم که ۱۳ تن طلا وارد کشور شد، بنابراین نباید نگران صادرات یک تن طلا از کشور باشیم.

وی ادامه داد: تمام فعل و انفعال ما همین است و تمام جلسات، نمایشگاه‌ها و آموزش‌ها را می‌گذاریم که صادرات و واردات تسهیل شود. براساس مصوبه هیات دولت، تعرفه گمرکی واردات طلا صفر است، یعنی هر فردی قصد دارد شمش طلا به کشور وارد کند، مجاز است. از آن زمان، ۱۳ تن طلا وارد شده است، بنابراین نباید نگران صادرات مصنوعات طلا باشیم.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت گفت: همه باید نگاه فرهنگی خود را تغییر دهند. همان‌طور که صادرات فولاد حساسیت ندارد، صادرات طلا نیز نباید حساسیت داشته باشد. همان‌طور که شفافیت فولاد حساس نیست، شفافیت طلا نیز نباید حساس باشد. ما دچار حساسیت فرهنگی و تاریخی نسبت به مخفی‌سازی برخی اطلاعات هستیم.

برادران با اشاره به رونمایی از سند راهبردی صنعت طلا و جواهر، اظهار کرد: این سند را امروز رونمایی می‌کنیم. برای نخستین بار است که اسناد راهبردی را در شهری به‌جز تهران رونمایی می‌کنیم. این سند هم به وضعیت صنعت اشاره کرده است و هم هدف‌گذاری بسیار جهشی دارد. در حوزه تولید در افق سال ۱۴۰۷ میزان ۱۰ برابری را هدف‌گذاری کرده‌ایم که ۵۰۰ تن تولید است.

وی اضافه کرد: در حوزه صادرات، افق ۵۰ برابری یعنی صادرات ۵۰ تن و در حوزه اشتغال افق ۱۰۰ هزار اشتغال یعنی رسیدن به ۵۰۰ هزار اشتغال را هدف‌گذاری کرده‌ایم. ما پای این اهداف هستیم تا محقق شود و تحقق آنها قطعی است، اگر موانع را برداریم. اگر عزم ما جزم باشد می‌توانیم به این اهداف برسیم که موجب اشتغال، صادرات، تولید، درآمد و ارزش افزوده بیشتر می‌شود.

انتهای پیام

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها