۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
عربستان درخواست سرمایه‌گذاری در ایران را رد کرد؟

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران گفت: در امسال نسبت به سال گذشته مجوزهای بیشتری از سوی سازمان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای کشورهای متقاضی سرمایه‌گذاری صادر شده که البته عربستان هنوز در فهرست کشورهای متقاضی قرار ندارد.

ایلنا: یک سال پس از آغاز مذاکرات ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط پس از سال‌ها تنش و چندی پس از سفر ابراهیم رئیسی به عربستان نشانه‌های تمایل این کشور برای بهره‌برداری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران هر روز پررنگ‌تر می‌شود.

حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا این موضوع را تایید کرد و گفت: در اتاق‌های اسلامی که اعضای اتاق‌های بازرگانی تمام کشورهای اسلامی سالانه دو بار در آن گرد هم می‌آیند، تصمیم گرفته شده شرکت‌های فعال در کشورهای اتاق‌های اسلامی رتبه‌بندی و با یکدیگر وارد همکاری شوند. در این بین شرکت‌های ایرانی و عربستانی هم به دنبال ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری هستند.

وی افزود: اینها برآمده از بهبود روابط سیاسی دو کشور بوده که به ارتقای روابط اقتصادی نیز انجامیده است. روابط سیاسی اساس دیگر روابط بین کشورها را در عرصه اقتصاد تشکیل می‌دهند.

این عضو اتاق بازرگانی کشور در ادامه رشد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را در امسال بسیار خوب ارزیابی کرد و توضیح داد: در امسال نسبت به سال گذشته مجوزهای بیشتری از سوی سازمان جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای کشورهای متقاضی سرمایه‌گذاری صادر شده که البته عربستان هنوز در فهرست کشورهای متقاضی قرار ندارد.

سلیمی اضافه کرد: ارزش مجوزهای صادرشده در امسال برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به ۴ میلیارد دلار رسیده است، با این حال صدور مجوز به معنای اجرای پروژه نیست اما به متقاضیان اجازه ورود تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز برای اجرای پروژه را می‌دهد.

وی ادامه داد: این مجوزها برای سرمایه‌گذاران ترکیه، افغانستان، عراق، کشورهای آسیای میانه، چینی‌ها و اروپایی‌ها صادر شده است، با این حال نبود امکان نقل و انتقالات بانکی و اجبار به انجام این کار از طریق صرافی‌ها همچنان اصلی‌ترین مانع جذب سرمایه به ایران به شمار می‌آید.

 رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی ایران در تشریح جاذبه‌های سرمایه‌گذاری کشور اظهار کرد: سالانه حدود ۲۰ مگاوات برق خورشیدی در ایران از طریق سرمایه‌گذاری خارجی تولید می‌شود، همچنین معادن ایرانی جذابیت زیادی برای چینی‌ها دارد.

سلیمی همچنین گفت: بیشترین تقاضا برای سرمایه‌گذاری در ایرانی از سوی افغانستانی‌ها صورت گرفته هرچند رقم سرمایه‌گذاری آنها چشمگیر نیست و ارزش پروژه‌های آنها از ۲ میلیون دلار فراتر نمی‌رود. افغانستانی‌ها بر پروژه‌های کوچک سرمایه‌گذاری می‌کنند، این در حالی است که ارزش پروژه‌هایی که چین و ترکیه خواستار سرمایه‌گذاری بر آنها هستند تا ۳۰ میلیون دلار هم پیش می‌رود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها