۱۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۶
دولت مخالف اصلی استخدام کارگران است؟

انتظار داریم نمایندگان مجلس همین هفته کار را تمام کنند تا امثال آقای میثم لطیفی‌ها که خودشان یک‌شبه و بدون هیچ آزمونی و با ناعدالتی محض استخدام شده‌اند و از قضا به مدیریت هم رسیده‌اند، چنین دستورالعمل‌هایی صادر نکنند و موجب ناامیدی کارگران در کشور نشوند.

ایلنا: قرار بود بعد از خاتمه بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس، رفع ایرادات و ابهامات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در دستور کار فوری قرار بگیرد؛ اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در این رابطه به جامعه‌ی میلیونی مشمولان طرح امیدواری داده بودند و اعلام کرده بودند رایزنی‌ها با دولت و به طور مشخص سازمان امور استخدامی کشور با موفقیت انجام شده و قرار است «به زودی» با تصویب طرح ساماندهی، شرکت‌های پیمانکاری برچیده و کارگران شرکتی تبدیل وضعیت و قرارداد مستقیم شوند.

با وجود همه‌ی این تاکیدات و امید دادن‌های پیاپی، بازهم ظاهراً دولت با حذف شرکت‌های پیمانکاری و تبدیل وضعیت کارگران شرکتی که برخی از آنها ده تا پانزده سال سابقه کار دارند، موافقت اصولی ندارد.

صحبت‌های رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور

ششم آذرماه، میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در مصاحبه‌ای دوباره تاکید کرد «مسیر دولت تبدیل وضعیت فقط با آزمون است». رئیس سازمان اداری و استخدامی با اشاره به تاکید مجلس بر لزوم تبدیل وضعیت همه شرکتی‌ها اظهارکرد: این طرحی بود که مجلس مطرح کرده بود ولی مسیر دولت برای تبدیل وضعیت همچنان همان آزمون است.

این مقام مسئول در دولت، در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه دولت برای استخدام شرکتی‌ها در سال آینده گفت: ما اکنون براساس نیاز شرکت‌ها مجوز استخدام می‌دهیم و طبیعتا آنهایی که رابطه غیر پیمانی و رسمی با دستگاه داشته باشند، مسیر تبدیل وضعیتشان آزمون است.

این اظهارات دوباره موجب نگرانی و انتقاد بسیارِ کارگران شرکتی و اعضای پویش شهید هادی شده است، پویشی که در بیش از دو سال گذشته تصویب طرح ساماندهی و برچیده شدن بساط واسطه‌های سودجو را از مجاری مختلف و به طور مشخص مجلس شورای اسلامی دنبال کرده است؛ آیا دولت همچنان به دنبال سنگ‌اندازی در مسیر تصویب طرحی‌ست که حیات و آینده‌ی شغلیِ حدود یک میلیون نفر از کارگران زحمتکش کشور در مشاغل کلیدی و حساس مانند نفت، پرستاری و تامین برق و انرژی به آن وابسته است؟

انتقادات کارگران

رامین اناری نماینده کارگران شرکتی و قراردادی و از فعالان اصلی پویش شهید هادی در این رابطه به ایلنا می‌گوید: در خصوص مصاحبه آقای میثم لطیفی و اظهارات ایشان مبنی بر اینکه «هدف دولت فقط برگزاری آزمون برای تبدیل وضعیت است ولی مجلس اعتقادی به این امر ندارد و کار خودش را دنبال می‌کند» باید توجه داشته باشیم بارها نمایندگان مجلس به آقای میثم لطیفی تذکر داده‌اند حتی به رئیس‌جمهوری یادآوری کرده‌اند که اظهارات ایشان موجب تحریک و ناامیدی میلیون‌ها کارگر منتظر در سراسر کشور می‌شود اما متاسفانه گوش شنوایی نیست و هیچ زمان این تذکرات و هشدارها فایده‌بخش نبوده است.

این فعال کارگری اضافه می‌کند: در مراحل آخر کار که در واقع جلسات آخر کمیسیون اجتماعی و مجلس در رابطه با طرح ساماندهی‌ست، ایشان به عنوان رئیس سازمان امور استخدامی دوباره مصاحبه می‌کند و میلیون‌ها نفر را بار دیگر دچارِ ناامیدی می‌سازد؛ ایشان در مصاحبه‌ی خود به گونه‌ای واضح و روشن برای میلیون‌ها نفر مشخص می‌کند که دولت مخالف اصلی کار است و اجازه نمی‌دهد از طریقِ طرح ساماندهی کارگران شرکتی تبدیل وضعیت شوند.

اناری با بیان اینکه «این مواضع مخالف بارها توسط مقامات دولت مطرح شده» می‌افزاید: با توجه به اینها متوجه می‌شویم که تاکید رئیس‌جمهوری بر ضرورت ساماندهی قراردادها و رفع نگرانی‌های کارگران پیمانکاری، صرفاً گفتاردرمانی‌ست و همزمان مخالفت دولت در لایه‌های مدیریتی ادامه دارد؛ این مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها توسط اصلی‌ترین مدیرِ متولی کار یعنی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور بارها به روشنی تکرار شده است.

نماینده کارگران شرکتی و قراردادی در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد انگیزه و امید در جامعه می‌گوید: متاسفانه رفتارهای آقای میثم لطیفی به عنوان ویترین دولت، موجب بی‌انگیزه شدنِ تمام کارگران کشور می‌شود؛ با این سوگیری‌ها کارگران زحمتکش، هم نسبت به شغل و پیشرفت شغلی خود بی‌انگیزه و مایوس می‌شوند و هم نسبت به مشارکت در فرآیندهای سیاسی از جمله انتخابات مجلس بی‌انگیزه می‌شوند.

اناری خطاب به نمایندگان مجلس می‌گوید: تنها نمایندگان مجلس هستند که در این اوضاع می‌توانند شرایط را با تصویب قطعی طرح ساماندهی تغییر دهند و موج‌های ناامیدی به وجود آمده در دل کارگران کشور را خنثی سازند؛ نمایندگان به عنوان وکلای ملت نگذارند اطمینان موکل‌شان بیش از این آسیب ببینند؛ چراکه اگر طرح ساماندهی به تصویب نرسد، کارگران دیگر نه به دولت و نه به مجلس اعتمادی نخواهند داشت.

انتظار برای پایان سریع کار

او تاکید می‌کند: ما استدعا داریم مجلس اینبار کار را قاطعانه و بدون تاخیر به پایان برساند؛ هرچند نمایندگان مجلس و به طور مشخص اعضای کمیسیون اجتماعی بارها اعلام کرده‌اند سر مواضع خود هستند و عقب‌نشینی نمی‌کنند، باز هم یادآوری می‌کنیم که کار را بیش از این عقب نیندازند؛ امیدواریم کار رفع ابهام همین هفته در مجلس به پایان برسد و این هفته مثل هفته‌های قبل یا قبل‌تر نشود که به بهانه‌های مختلف جلسات نهایی طرح ساماندهی برگزار نشد.

به گفته اناری، ظاهراً قرار شده است آخرین جلسات طرح ساماندهی استخدام، غیرعلنی و با حضور مسئولان ذیربط از جمله عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزار شود و کار به سرعت خاتمه یابد.

او در پایان اضافه می‌کند: انتظار داریم نمایندگان مجلس همین هفته کار را تمام کنند تا امثال آقای میثم لطیفی‌ها که خودشان یک‌شبه و بدون هیچ آزمونی و با ناعدالتی محض استخدام شده‌اند و از قضا به مدیریت هم رسیده‌اند، چنین دستورالعمل‌هایی صادر نکنند و موجب ناامیدی کارگران در کشور نشوند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها