۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
طلای ورزقان جان ۱۳ نفر را گرفت

ایلنا: نماینده مردم ورزقان آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: شرکت بهره‌بردار گرجی است اما برخی شیطنت می‌کنند و آنها را روس معرفی می‌کنند این شرکت به قوانین ایران پایبند است اما این امکان وجود دارد که مانند هر بهره‌بردار دیگر از برخی قوانین عدول کند.

طلا جزو فلزات گران‌بهایست که اقبال برای خرید و فروش آن در بین مردم همواره قابل توجه است. بعد از شناسایی معدن طلا در ورزقان آذربایجان شرقی و ‌ورود بهره‌بردار خارجی به این معدن عده‌ای از اهالی روستا مجاور این معدن نسبت به عملکرد بهره‌بردار خارجی اعتراض خود را اعلام کردند آنها بر این باورند که باید عواید این معدن بیشتر نصیب آنها شود. این در حالیست که برخی از مسئولان بر این باورند که این اعتراض‌ها از سوی حفاران غیرمجاز هدایت می‌شود آنهایی که رگه‌های پر عیار را شناسایی و ماهیانه درآمدهای چند صد میلیونی دارند.

در همین رابطه الهویردی دهقانی نماینده مردم ورزقان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به لزوم ساماندهی کردن حفاران غیرمجاز، گفت: بهره‌بردار معدن باید به مسئولیت‌های و خدمات اجتماعی‌اش عمل و حقوق اهالی مردم از این معادن تامین شود.

وی با بیان اینکه بهره‌بردار باید از این معدن اصولی برداشت کند، گفت: اهالی روستا باید در این معدن مشغول به کار شوند. شرکت بهره‌بردار گرجی است اما برخی شیطنت می‌کنند و آنها را روس معرفی می‌کنند این شرکت به قوانین ایران پایبند است اما این امکان وجود دارد که مانند هر بهره‌بردار دیگر از برخی قوانین عدول کند.

ایمیدرو مسئول سامان‌دهی حفاران غیرمجاز

همچنین در این رابطه ابراهیم جمیلی رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه وجود معدن طلا در یک منطقه باید در ارتقای سطح زندگی مردم عادی و آبادی آن منطقه تاثیر بگذارد، گفت: حفاری‌های غیرقانونی باعث تشکیل گروه‌ها و دسته‌جات غیرقانونی می‌شود در این گروه‌ها یک عده کارگر مشغول به کار می‌شوند و هدایت‌کنندگان کارگران که از قبل این کار سودهای باد آورده زیادی عاید آنها می‌شود.

 به گفته وی؛ حفاران غیرمجاز از معادن اصولی برداشت نمی‌کنند از این‌رو امکان به خطر افتادن جان کارگران در این حفاری‌ها وجود دارد. تجربه نشان داده است که این حفاری‌ها باعث کور شدن آن منطقه معدنی شده است و دیگر امکان استخراج ماده معدنی از آن منطقه به صفر می‌رسد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایمیدرو را مسئول سامان‌دهی حفاران غیرمجاز معرفی کرد و افزود: خبرهای مبنی بر کشته شدن حفاران غیرمجاز به ما داده می‌شود که ما از این بابت متاسف هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که از محل استخراج ماده معدنی بخشی از درآمد باید در آن منطقه هزینه شود آیا بخشی از درآمد معدن ورزقان در آن روستا هزینه می‌شود؟ گفت: ۱۵ درصد از ۱۰۰ درصد حقوق دولتی از این معدن به منطقه باز می‌گردد و آمار دقیق اینکه چند میزان از این درآمد در منطقه صرف شده است را سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید پاسخ بدهد.

بهره‌بردار خارجی حقوق دولتی را پرداخت می‌کند

صابرپرنیان رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه حفاران غیرمجاز در این منطقه مشکلات زیست محیطی قابل توجهی ایجاد کرده است، گفت: بنا به مصوبه شورای تامین نیروی انتظامی در این منطقه مستقر شده است و تاحدودی موضوع تحت کنترل قرار گرفت.

این مقام مسئول با اشاره به بازگشت ۱۵ درصد از حقوق دولتی به منطقه، گفت: سازمان صمت مذاکراتی را با بهره‌بردار آغاز کرده است تا آنها رسالت‌های اجتماعی خود را توسعه بدهند.

پرنیان ادامه داد: در زمینه نوع بهره‌برداری از معدن، هیاتی متشکل از نظام مهندسان معدن، خانه معدن، سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات معدنی تشکیل شده است تا نحوه برداشت معدن از این معدن مورد بررسی قرار بگیرد اگر مشاهده شود این شرکت بر خلاف ضوابط برداشت غیراصولی می‌کند ما مانع آنها خواهیم شد.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی درآمد بالا حفاران غیرمجاز را تایید کرد و افزود: اهالی روستا اگر حاضر به کار در معدن باشند بهره‌بردار مکلف است که آنها را استخدام کند.‌

وی در پاسخ به این پرسش که یکی از دلایل اعتراص مردم این منطقه این است که نباید بهره‌بردار خارجی در این منطقه مستقر شود و اهالی روستا توانایی استخراج فلزات از معدن را دارند، آیا چنین سخنانی با واقعیت همخوانی دارد؟ گفت: این معدن طی سازوکاری مشخص به بهره‌بردار خارجی واگذار شده است و واگذاری آن در راستای قانون است همچنین حقوق دولتی این معدن پرداخت می‌شود و نمی‌توان گفت چون خارجی است نمی‌توانند و نباید از معدن بهره‌برداری کنند.

گفتنی است بنا به اطلاعات ارائه شده از سوی یک منبع آگاه در مجموع ۱۳ نفر از اهالی این روستا جان خود را در حفاری‌های غیر مجاز از دست دادند و این افراد مایل به کار در این معدن برای درآمد ماهی ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان نیستند چراکه ماهیانه چند صد میلیون تومان از محل حفاری‌های غیرمجاز درآمد کسب می‌کنند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 1
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمد IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۴
    کاملا مشخص است که ایشان نماینده آن شرکت گرجی (روس) هستن نه نماینده مردم ایران. به بهره بردار چه ربطی دارد به اوضاع مملکت ما برسد. دولت باید قرارداد محکم ببندد و در صورت بروز اولین تخلف شرکت با جریمه سنگین مواجه شود اخوی دارن طلا می برن می فهمی طلا اونم گرجی ها
  • حمید IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۴
    اگر یه حفار عادی در ماه چند صد ملیون درآمد داره ببین شرگت روسی که با ماشین آلات کار میکنه روزی چند 10 میلیارد درآمد داره . غارت سرزمین یعنی چی پس ؟ اجازه نمیده مردم خودش بخورن ولی هبه چرب به خارجی میده

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها