۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹
با افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ها قدرت خرید مردم چقدر کم می‌شود؟

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ها در بودجه ۱۴۰۳، گفت: با این میزان افزایش حقوق یعنی قدرت خرید مردم حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و مردم با همین شرایط نمی‌توانند زندگی کنند و اگر این میزان حقوق‌ها افزایش یابد، سال بعد زندگی آنها بدتر از این خواهد شد.

شفقنا: دکتر مسعود پزشکیان در رابطه با نظر مسوولین در خصوص کاهش تورم، اظهار کرد: واقعیت سفره مردم، جیب بازنشستگان، کارمندان و همه اقشار است و اگر رکود در بخش هایی از جامعه و اقتصاد کشور دیده می‌شود و قیمت‌ها بالا نمی‌رود، به خاطر این است که مردم پولی ندارند که خرید کنند. مشکل این است با این حقوق‌هایی که ما برای کارمندان، دانشگاهیان و پرستاران تعریف می‌کنیم زندگی نمی‌چرخد و توقع داریم در این شرایط تخلف شکل نگیرد.

وی ادامه داد: با این شرایط ایجاد فساد طبیعی است چراکه امکان ندارد مردم با ۷ الی ۸ میلیون حقوق هم خانه اجاره کنند و هم مخارج زندگی را بدهد و هم درست کار کند؛ بنابراین به اقداماتی دست می‌زند که زندگی‌اش بچرخد.

آقای پزشکیان در پاسخ به این سوال که مردم انتقاد دارند که اگر پولی نیست به صندوق‌ها داده شود پس چرا این اندازه فساد رخ می‌دهد، گفت؟ مشکل تنها پول نیست بلکه سیاست هایی است که ما در کشور در پیش گرفتیم. ما با یک مشکل داخلی مواجه هستیم که عده‌ای فکر می‌کنیم فقط تعداد خاصی می‌توانند مملکت را اداره کنند و بقیه غیر خودی هستند درحالی که اگر بقیه غیر خودی هستند پس نمی‌توان با ۱۰ نفر تولید و بهره‌وری ایجاد کرد و شکوفایی به‌وجود آورد.

وی ادامه داد: صندوق‌های بیمه این همه پول گرفتند و بهترین آنها ۱۵ درصد هم سود نمی‌دهد و اگر همین پول‌ها را به بانک بدهند سود بیشتری دریافت خواهند کرد؛ و بسیاری از صندوق‌ها دچار ضرر و زیان شده‌اند. مشکل، سوء مدیریت است و زمانی مسوولین ادعا می‌کردند مشکل، «مدیریت» است پس چرا مشکلات را حل نمی‌کنید؟ البته مدیریت به این معنا نیست که افراد باتجربه را کنار بگذارند و افرادی که اصلا تجربه ندارند را بر سر کار حاضر کنند این افراد هر چه نخبه باشد نمی‌توانند اداره را مدیریت کنند.

آقای پزشکیان خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) در نامه‌اش به مالک اشتر توصیه می‌کند« کارگزارانت را بر اساس دوستی و جناح انتخاب نکن و افرادی که تجربه دارند و پاک هستند را انتخاب کن». بنابراین با روندی که در کشور حاکم است، در نتیجه نباید انتظار شکوفایی در کشور را داشته باشیم.

وی با اشاره به افزایش وابستگی بودجه به درآمدهای مالیاتی، گفت: نارضایتی اجتماعی روز به روز تشدید می‌شود و از سوی دیگر اعلام می‌کنند قرار است از کسانی مالیات بگیرند که فرارهای مالیاتی دارند؛ البته نمی‌دانم چقدر موفق خواهند شد. بسیاری از بنگاه هایی که دلالی می‌کنند و یا بسیاری از کسانی که معاملاتی انجام می‌دهند، هیچ گاه مالیات نمی‌دهند. در یکی از این موارد، به اسم پیرزنی ماشین وارد کرده‌اند و سازمان امور مالیاتی به سراغ او برای دریافت مالیات رفتند اما دیدند که این پیرزن اصلا پولی ندارد که بخواهد مالیات بدهد و تعداد زیادی ماشین وارد کردند و به چندین برابر قیمت فروختند که واردکنندگان هم مشخص هستند اما مسوولین نمی‌خواهند اسم آنها را اعلام کنند و به جای اینکه به سراغ آنها بروند، برای اقشار دیگر مشکل ایجاد می‌کنند.

آقای پزشکیان با انتقاد از افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ها در بودجه ۱۴۰۳، گفت: با این میزان افزایش حقوق یعنی قدرت خرید مردم حداقل ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و مردم با همین شرایط نمی‌توانند زندگی کنند و اگر این میزان حقوق‌ها افزایش یابد، سال بعد زندگی آنها بدتر از این خواهد شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها