۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵
ماجرای صادرات میوه با کارت اجاره‌ای

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد صادرات محصولات کشاورزی توسط واسطه‌های ایرانی و خارجی و از طریق کارت‌های یکبار مصرف اجاره‌ای انجام می‌شود.

تسنیم: علی رضوانی‌زاده رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران اظهارکرد: ارز صادرکنندگان از طرق مختلفی مانند صرافی‌ها به کشور بر می‌شود اما مسیر برگشت آن از طریق سیستم بانک مرکزی نیست.

وی افزود: درحالی که بانک مرکزی ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی را ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از نرخ بازار می‌خرد، که دو سوم محصولات تولیدی بخش کشاورزی بهره‌ای از نهاده‌های وارداتی، انرژی ارزان و در مجموع یارانه‌ها ندارد و قیمت تمام شده آنها بر مبنای بازار آزاد است.

شرط افزایش ۲ برابری صادرات محصولات کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در صورتی که نرخ ارز بازگشت حاصل از صادرات به صورت توافقی باشد، صادرات محصولات کشاورزی در کمتر از ۱۸ ماه تا دو برابر افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: بخش عمده محصولات کشاورزی و صنعتی با کارت‌های یک بار مصرف صادر می‌شود و کسانی که با کارت‌های یک بار مصرف اقدام به صادراتی می‌کنند، دنبال برندسازی و ایجاد زیرساخت نیستند.

سالانه معادل ۲ برابر آب دریاچه ارومیه محصول کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود

رضوانی‌زاده گفت: از ۱۲۰ میلیون محصول کشاورزی که در کشور تولید می‌شود ۲۵ تا ۳۰ درصد محصولات تولیدی ضایع می‌شود که با در نظر گرفتن نیمی از آب مصرفی ضایعات بخش کشاورزی معادل ۲۳ میلیارد متر مکعب است، می‌توان دریاچه ارومیه را احیا کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با واقعی شدن نرخ ارز حاصل از صادرات، کشاورزان نیز برای فعالیت‌های خود سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کنند و افزایش تولید، بهره‌وری و صادراتی محصولات کشاورزی خواهیم داشت.

وی اظهارکرد: این شرایط باعث شده است که ۸۰ تا ۹۰ درصد صادرات ‌محصولات کشاورزی از مسیر واسطه‌ها انجام می‌شود و صادرکنندگان عمده نیز که خودشان صادرات دارند تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد صادرات خود را با کارت‌های بازرگانی خود انجام می‌دهند تا بتوانند کارت بازرگانی، برند و هویت خود حفظ کنند.

رضوانی‌زاده گفت: عمده صادرات محصولات کشاورزی از طریق واسطه‌های خارجی و ایرانی با کارت‌های یک بار مصرف اجاره‌ای انجام می‌شود که برندی هم ندارند.

وی افزود: ارزش صادراتی محصولات کشاورزی در حالی کاهش یافته که میزان صادرات از لحاظ وزنی کاهش نیافته است؛ با ایجاد برندهای صادراتی می‌توان ارز آوری برای کشور را افزایش داد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها