۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
دولت ۲۲۰۰ میلیارد تومان دارایی برای فروش گذاشت

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از معرفی ۱۸۰۳ دارایی مازاد دولت به‌ارزش ۱۲۹همت برای فروش به پیمانکاران بزرگ خبر داد و گفت: امسال حدود ۲.۲همت از دارایی‌های مازاد را در فرآیند مولدسازی فروختیم.

مهر: مالک رحمتی در گزارش عملکرد خود به رئیس‌جمهوری اظهار کرد: با توجه به ابلاغ آئین‌نامه مولدسازی در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ به‌عنوان یک برنامه راهگشا برای تأمین منابع طرح‌های نیمه‌کاره دولتی، تاکنون تقریباً ۴۹ جلسه شامل ۵ نشست کمیته پایش، ۲۱ جلسه هیات عالی باحضور معاون اول رئیس‌جمهوری و ۲۳ جلسه کمیته تخصصی مولدسازی برگزار شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی به تغییر رویکرد در مولدسازی اشاره کرد و افزود: مولدسازی یک امر گسترده است که در آن مدیران باید رویکردی درآمدی در پیش بگیرند، یعنی باید ابتدا هزینه‌های خود را دربیاورند و بعد بروند طرح‌های در دست اقدام را عملیاتی کنند، به‌نحوی که در زمان حاضر این طراحی و عملیات به‌طور هم‌زمان در حال وقوع است و هم‌اکنون همه وظایف ساختاری و فرآیندهای مولدسازی تقریباً بالای ۸۰ تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی به ارائه آمارهای مولدسازی پرداخت و خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۰۳ دارایی مازاد به‌ارزش برآوردی ۱۲۹ هزار میلیارد تومان معرفی شده و طبق دستور شما آنها به پیمانکاران بزرگ کشور معرفی شده است، که چندین پیمانکار بزرگ لیست را از ما دریافت کرده‌اند و در حال گزینش هستند که بتوانیم طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام را از این مسیر تأمین منابع کنیم.

رحمتی بر اهمیت ارزش‌افزایی دارایی‌های مازاد دولت تأکید کرد و گفت: در گذشته دستگاه‌ها دارایی‌های خود را خام واگذار می‌کردند، مثلاً دستگاهی یک زمینی داشت و آن را واگذار می‌کرد، فرآیند ارزش‌افزایی داریم یعنی آن زمین باید بیاید در کمیسیون ماده ۵ و بالاترین ارزش افزوده را پیدا کند و در نهایت با حداکثر قیمت کارشناسی فروخته شود، به‌عبارتی در مولدسازی خام‌فروشی ممنوع است و این یک مقدار فرآیند را طولانی می‌کند. تاکنون ۴۷۱ ملک بزرگ ارزش‌افزایی شده است که در مجاری قانونی برای اخذ مصوبات جریان دارد، همچنین ۸۵ ملک را آگهی کردیم که به‌اندازه ۲.۲ همت ارزش‌گذاری شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از آخرین آمار بسته‌های رونق خبر داد و تشریح کرد: یکی از دستاوردهای خوبی که ما عملیاتی کردیم تعریف بسته‌های رونق و در کف میدان بود که در ۱۷ استان به‌ارزش تقریبی ۱۱ همت طرح‌های وزارت بهداشت تأمین منابع شدند و از طریق مولدسازی دارایی‌های مازاد استانی و با تصویب کمیته پایش و هیات عالی انجام شد.

وی عملکرد امسال سازمان خصوصی‌سازی در فروش دارایی‌های مازاد دولت را معادل مجموع ۴ سال گذشته دانست و افزود: از سال ۹۸ حدود ۲۵۰ میلیارد تومان دارایی فروخته شده، سال ۹۹ حدود ۱.۴ همت و ۱۴۰۱ حدود ۱ همت و ۱۴۰۲ حدود ۲.۲ همت فروخته شد، پس تا کنون ۴.۴ همت به‌اندازه ۴ سال گذشته واگذار شد. آنچه مولدسازی را تسریع می‌کند، استفاده بهینه از ظرفیت‌های آئین‌نامه متقن آن است که دست ما را در بهره‌وری حداکثری از دارایی‌های مازاد دولت باز کرده است.

رحمتی گفت: طبق برنامه مصوب، دستگاه‌ها باید طرح‌های چند ده هزار میلیارد تومانی را از طریق مولدسازی اجرا کنند، اما وزارتخانه‌ها اهتمام جدی در زمینه معرفی دارایی‌ها برای مولدسازی ندارند و یا کمتر دارند، به‌نحوی که بر اساس آمار موجود قطعی ما در سامانه سادا نزدیک به یک میلیون دارایی ثبت شده است؛ که از این یک میلیون آنچه برای مجموع دولتی است و ابهامی ندارد ۷۶۶ هزار دارایی مازاد برای وزارتخانه‌ها ثبت شده است، در حالی که کل دارایی‌هایی که به ما معرفی کردند به عدد ۲ تا ۳ هزارتا هم نمی‌رسد؛ و ما این انتظار را داریم که حضرت‌عالی تأکیدی در هیات دولت بفرمائید که پیگیری شما به ما کمک خواهد کرد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها