۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹
انتقاد رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی به صادرات بی‌برنامه

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه بدون برنامه و هدف برخی محصولات کشاورزی را صادر می‌کنیم، گفت: باید ابتدا آمار دقیقی از تولید و مصرف داخل داشته باشیم و سپس برای صادرات برنامه‌ریزی کنیم.

ایسنا: سیدرضا نورانی، در پاسخ به اینکه آیا صادرات بی‌رویه پیاز صحت دارد یا خیر گفت: صادرات بی‌رویه نیست اما وقتی الگوی کشت نداریم، آمار دقیقی از تولید و تقاضای کشور وجود ندارد صادرات با بی‌برنامگی و بدون هدف انجام می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی صادرات پیاز و گوجه فرنگی آزاد است صادرکنندگان به دنبال بازار مناسب هستند تا محصولات خود را صادر کنند. در نتیجه بدون هدف و میزان دقیق با خریداران قراردادهایی منعقد می‌کنند. بعد از آنکه در داخل با کمبود مواجه شویم و برای مصرف‌کننده گرانی پیش بیاید به یکباره تصمیمات شبانه و خلق الساعه گرفته می‌شود که یا صادرات به طور کل ممنوع یا عوارض ۱۰۰ درصدی برای آن وضع شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اضافه کرد: وضع عوارض ۱۰۰ درصدی برای صادرات پیاز باعث تنظیم بازار داخل نمی‌شود، بلکه فقط منجر به کندی صادرات می‌شود، زیرا صادرکننده قرارداد خود را از قبل بسته و در نتیجه مجبور است در صورت فسخ قرارداد، خسارت دهد یا قیمت‌ها را تغییر دهد که در بازارهای بین‌المللی امکان تغییر قیمت به یکباره وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تصمیمات خلق الساعه منجر به این خواهد شد که بازارهای بین‌المللی از دست برود و در نهایت تولیدکننده و صادرکننده دچار ضرر و زیان شوند.

نورانی با بیان اینکه باید برای تولید و صادرات هدف‌گذاری کنیم، گفت: اگر می‌خواهیم این موضوع را رفع کنیم باید ابتدا الگوی کشت را اجرا کنیم. همچنین بایستی آمار دقیقی از تولید و نیاز داخل جمع آوری و برای صادرات مازاد آن برنامه‌ریزی کنیم. این برنامه‌ریزی باعث خواهد شد که با کمبود یا بیش بود محصولی مواجه نشویم. همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید با تشکل‌های تولیدی و صادراتی در این خصوص وارد مذاکره شود و با آنها تعامل کنند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها