۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۷
افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق کارگران نتیجه می‌دهد؟

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: مقام رهبری در سیاست‌های کلان خود تأکید بر حفظ قدرت خرید مردم در مقابل سیاست‌های مزدی دارد. این موضوع در سال ۱۴۰۱ابلاغ شد. متأسفانه این قدرت خرید نه تنها حفظ نشد، بلکه سفره کارگرروز به روز کوچکتر شد.

تسنیم: سمیه گلپور رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران درباره مشکلات کارگران گفت: وضعیت کارگران با دستمزدی که دریافت می‌کنند بسیار سخت است. در موضوع حداقل دستمزد فارغ از اینکه وضعیت روحی و جسمی کارگر چیست و فارغ از اینکه در چه شرایطی است، تعیین می‌شود. زمانی که صحبت از دستمزد می‌شود این مسائل لحاظ نمی‌شود.

وی با اشاره به ماده ۴۱ قانون کار افزود: در این ماده قانونی تأکید شده است که حداقل دستمزد با ملاحضات معیشتی و زیستی کارگر و با کرامت همراه باشد.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به تقاضای کارفرمایان برای نیروی کار گفت: در بسیاری از استان‌ها با کمبود نیرو روبه‌رو هستیم، چرا که کارگران می‌گویند به جهت اینکه دستمزد پایین است و کفاف معیشت نمی‌دهد، به سمت مشاغل غیررسمی می‌رویم. این مسئله یعنی رفتن به سمت بیکاری ارادی. چرا که کارفرما نیرو می‌خواهد، کارگر نیز جویای کار است، اما مشغول کار نمی‌شود و ترجیح می‌دهد درآمد خود را از مشاغل غیررسمی داشته باشد.

گلپور گفت: بسیاری از کارگران تمام مزایای شغلی را دریافت نمی‌کنند. هزینه مسکن، بهداشت و درمان و آموزش در حداقل دستمزد نمی‌گنجد. بارها بیان شده است که در سال ۱۴۰۱ دستمزد ۵۷ درصد افزایش یافت. این عدد در ظاهر بسیار بالاست، اما در واقعیت این است که در نهایت حدود ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۵۰۰هزار تومان به دستمزد اضافه شد. این برای تمام کارگران هم نبود. چرا که بسیاری از کارگاه‌های ما طرح طبقه بندی مشاغل که در راستای عدالت مزدی است ندارند، اما متأسفانه وزارت کار هم نظارت دقیقی ندارد.

 رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران بیان کرد: افزایش ۵۷درصدی مزد برای کارگری که طرح طبقه بندی ندارد بی‌معنا است. این میزان افزایش برای جامعه کارگری که حدود ۸ میلیون نفر آن شغل غیررسمی دارند، بی‌مفهوم است. انتقاد تشکل‌های کارگری در عدم اجرای قوانین موجود در قانون کار است.

 وی بیان کرد: حق قانونی کارگران این است که دستمزد باید متناسب با سبد معیشت تعیین شود. تورم با قول مسئولان کنترل نمی‌شود. تاوان عدم مدیریت تورم را چرا باید کارگران بدهند؟ ماده ۴۱ قانون کار روی زمین مانده و حتی اگر دستمزد امسال کارگران ۱۰۰درصد افزایش پیدا کند باز هم کفاف زندگی مردم را نخواهد داد.

گلپور ادامه داد: رهبری در سیاست‌های کلانی که دارد این را عنوان کرد که با توجه به سیاست‌های مزد در کشور قدرت خرید مردم باید حفظ شود. این موضوع در سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد. متأسفانه این قدرت خرید نه فقط برای مردم حفظ نشده بلکه هر روز سفره مردم کوچک‌تر شده است. بنابراین با توجه به این مسئله ما به دنبال مطالبه رهبری در خصوص معیشت کارگران هستیم.

وی یادآور شد: بر اساس مطالعات حتی این سخن که افزایش دستمزد منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود، نسبت عکس دارد و افزایش دستمزد کارگران نه فقط نرخ تورم را افزایش نمی‌دهد بلکه نسبت معکوس هم دارد زیرا فقط ۱۰درصد از هزینه تولید مربوط به دستمزد کارگر است.

گلپور با بیان اینکه در شرایط تحریمی کشور، دولت و مجلس خود را موظف می‌دانند برای اینکه کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و تولیدی‌ها ورشکست نشوند نگاه حمایت گر داشته باشد و مساعدت می‌کنند، افزود: در بودجه ۱۴۰۳ بودجه آنها دو برابر شده است که تولید متوقف نشود. عنصر انسانی سرمایه اصلی تولید است، نه فقط مساعدتی به آنها نشده بلکه حق قانونی که در ماده ۴۱ قانون کار آمده که باید دستمزد کارگر متناسب با نرخ تورم باشد، محقق نشده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها