۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
سفر نانسی پلوسی به ارمنستان برای میانجیگری

ایرنا: خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (شنبه) در حالی وارد ارمنستان شد که درگیری‌های مرزی مرگبار چند روز گذشته میان این کشور با جمهوری آذربایجان تلاش‌های غرب برای میانجی‌گری صلح پایدار میان دو کشور را به خطر انداخت.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (شنبه) در حالی وارد ارمنستان شد که درگیری‌های مرزی مرگبار چند روز گذشته میان این کشور با جمهوری آذربایجان تلاش‌های غرب برای میانجی‌گری صلح پایدار میان دو کشور را به خطر انداخت.

این خبرگزاری به نقل از پلوسی افزود: این سفر او «نماد قدرتمندی از تعهد قاطع ایالات متحده به ارمنستان دموکراتیک و مرفه و منطقه باثبات و امن قفقاز است».

پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از زمان استقلال این کشور کوچک فقیر در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی به ارمنستان سفر کرده است.

«آلن سیمونیان» رئیس پارلمان ارمنستان، پیش از ورود پلوسی و هیات همراه به خبرنگاران گفت که این سفر سه روزه «نقش بسزایی در تضمین امنیت ما خواهد داشت».

تارنمای «آرمنیا نیوز» نوشت: پلوسی در سفر ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (۲۸-۲۶ شهریور) خود با «نیکول پاشینیان» نخست وزیر، «آلن سیمونیان» رئیس مجلس ملی و دیگر مقامات ارشد ارمنستان دیدار و درباره روابط آمریکا و ارمنستان و وضعیت امنیتی کنونی گفت و گو خواهد کرد.

سفارت آمریکا در ارمنستان درباره سفر هیات آمریکایی به ریاست رئیس مجلس نمایندگان این کشور به ایروان نوشت: پلوسی در این سفر به همکاری قوی میان دو کشور که ریشه در ارزش‌های مشترک و روابط دیرینه میان مردمان ما دارد، خواهد پرداخت.

پلوسی روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری‌های مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که در این هفته بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند، به ارمنستان سفر خواهد کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارامنه‌نشین جمهوری آذربایجان تجربه دو جنگ را داشتند.

این سفر در حالی انجام شد که مدیر اطلاعاتی آمریکا از آمادگی ارتش چین برای تسلط بر تایوان خبر داده بود. معاون سیا اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین به ارتش این کشور دستور آماده‌باش برای سیطره بر چین تا سال ۲۰۲۷ را داده است.

همچنین وزارت دفاع تایوان از روئیت ۲۰ جنگنده و ۵ کشتی چینی در اطراف مرزهای خود خبر داده است.

براساس گزارش الجزیره، در ادامه تنش در تنگه تایوان، وزارت دفاع این جزیره خودمختار امروز شنبه اعلام کرد که ۲۰ هواپیما و جنگنده چینی و ۵ کشتی جنگی نیروی دریایی چین را در اطراف تنگه تایوان مشاهده است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها