۲۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱
حفظ کیفیت لاماری، اولویت آرین پارس موتور

معاون کیفیت شرکت آرین پارس موتور با اشاره به کسب ۵ ستاره کیفی لاماری ایما، گفت: کیفیت ساخت این خودرو از ابتدا اولویت اصلی شرکت آرین پارس موتور بوده است.

معاون کیفیت شرکت آرین پارس موتور با اشاره به کسب ۵ ستاره کیفی لاماری ایما، گفت: کیفیت ساخت این خودرو از ابتدا اولویت اصلی شرکت آرین پارس موتور بوده است.

فردای اقتصاد- مهرداد قیدر در مورد کسب ۵ ستاره کیفی کراس اور لاماری ایما از شرکت بازرسی کیفیت و استانداردهای ایران (ISQI) تصریح کرد: انتظار کسب رتبه برتر کیفیت را توسط کراس اور لاماری ایما داشتیم، زیرا از همان ابتدای پروژه انتخاب و مونتاژ این خودرو در کشور، کیفیت تولید این خودرو از اصلی ترین شاخص های آرین پارس موتور بود.

وی افزود: قبل از آغاز فرآیند تولید این خودرو در همکاری با شریک تجاری در چین  (DLEZ) شاخص های کیفی را که مبتنی بر استانداردهای رنو-نیسان بود، به اشتراک گذاشتیم و به دلیل این که طرف چینی هم تجربه همکاری با نیسان را داشت به یک زبان مشترک در حوزه کیفیت رسیدیم.

معاون کیفیت شرکت آرین پارس موتور با اشاره به تست هایی که این خودرو قبل از عرضه به بازار پشت سر گذاشته است، خاطرنشان کرد: قبل از فروش رسمی لاماری ایما، تیم های تست میدانی و کیفیت سنجی آرین موتور در هماهنگی با شریک چینی این خودرو را تا ۲۰ هزار کیلومتر در شرایط آب و هوایی مختلف مورد تست و ارزیابی قرار داده اند که حتی در بعضی از آیتم ها نتایجی کسب که طرف چینی آن ها را احساس نکرده بود.

وی ادامه داد: از جمله نکات جالب توجه در مورد کیفیت لاماری ایما شاخص مراجعه خودروها به نمایندگی بعد از ۳ ماه کارکرد است. این شاخص در محصولات رنو در ایران حدود ۵۰ خودرو در هر ۱۰۰۰ دستگاه تولید است. اما خوشبختانه با تلاش همکاران ما در آرین پارس موتور و البته رعایت مو به موی استانداردهای مورد نظر در فرآیند تولید توانستیم این شاخص را به کمتر از ۵۰ دستگاه در هر ۱۰۰۰ خودرو برسانیم که حتی از رقیبان اروپایی هم بهتر است.

قیدر در باره کیفیت قطعات داخلی سازی شده لاماری ایما نیز به عصر خدمات گفت: از همان ابتدای امر در حوزه داخلی سازی به سراغ قطعه سازان رده اول کشور رفتیم که در گذشته در زنجیره تامین رنو قرار داشتند و حتی به جز تامین تولید داخلی صادرات قطعات را هم تجربه کردند. زیرا ما از شاخص های استاندارد کیفی AVES رنو-نیسان برای تولید لاماری ایما استفاده کردیم، در نتیجه تامین کنندگان داخلی که تجربه تولید قطعات با این استاندارد را داشتند نیز در زنجیره تامین این خودرو قرار گرفته اند.

وی گفت: به طور مثال در بخش داخلی سازی صندلی که از مهمترین و البته گران ترین قطعات کابین خودرو به حساب می آید، ۵ سازنده صندلی در کشور را مورد ارزیابی قرار دادیم. در حالی که هر پنج تولید کننده پتانسیل های بالایی برای داخلی سازی صندلی لاماری ایما داشتند، اما در میان آنها بهترین سازنده انتخاب شد. در حالی که امکان تولید صندلی با قیمت کم تر و کیفیت متوسط هم وجود داشت. ولی کیفیت در آرین پارس موتور خط قرمز است.

معاون کیفیت شرکت آرین پارس موتور ادامه داد: از جمله نکات دیگری که تیم کیفیت با حساسیت بسیار آن را دنبال می کنند، کیفیت قطعات CKD وارداتی و البته قطعات ساخت داخل است. به همین دلیل نه تنها قطعات در مجاری ورودی به گمرک و کارخانه، که در فرآیند تولید نیز به وسیله کنترلرهای مختلف چک  و کیفیت سنجی می شوند.

وی تصریح کرد: بدون شک تلاش های بسیاری از سوی همکاران انجام شد تا لاماری ایما، امروز در صدر رده بندی کیفیت محصولات داخلی قرار بگیرد، اما موضوع حفظ کیفیت خود کار بسیار سختی است که امیدواریم با توجه به تدابیر سیستمی که در شرکت وجود دارد، به این مهم نایل شویم.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha