آغاز مذاکره هیات تجاری روسیه در تهران از فردا
۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۷

بیش از ۱۰۰نفر در قالب بزرگترین هیات تجاری روسیه که در زمینه‌های مختلف اقتصادی فعال هستند، از فردا مذاکرات خود در تهران را آغاز می‌کنند.

فردای اقتصاد: امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت درباره حضور بزرگترین هیات روسی در تهران، اعلام کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، فعالان اقتصادی کشورمان در مدت سه روز حضور هیات تجاری روسیه در تهران، در مجموع ۷۵۰ جلسه تجاری با نمایندگان شرکت‌های روسی برگزار خواهند کرد. سخنگوی وزارت صمت با تاکید بر عزم ایران و روسیه در تعمیق مناسبات تجاری، گفت: طبق اعلام مرکز صادرات روسیه تا آخر امسال بیش از ۱۰هیات بزرگ تجاری دیگر به ایران سفر خواهند کرد.

مشاور رسانه وزیر صمت گفت: حوزه فعالیت شرکت‌های روسی در هیات تجاری شامل صنایع غذایی و کشاورزی (غلات)، شیرینی و شکلات، آبزیان، تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع غذایی و کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، شیشه و بلور، صنایع فلزی، سیستم‌های مخابراتی و رادیویی، انرژی و بازیافت است. قالیباف افزود: طرف مذاکره هیات تجاری روسیه با محوریت اتاق بازرگانی تهران، اعضای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و شرکت‌های دانش بنیان مرتبط با حوزه تجارت هستند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز پنج‌شنبه (۲۴شهریور) در دیدار با رئیس جمهور کشورمان در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان از ورود این هیات تجاری به کشورمان خبر داده بود.

به گزارش «فردای اقتصاد» به نقل از آمار گمرک ایران، حجم تجارت ایران و روسیه نزدیک به ۲.۲میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ بوده است و روسیه به عنوان مقصد صادراتی یازدهم و شریک وارداتی پنجم ایران نقشی کلیدی در تجارت خارجی کشور ایفا می‌کند، اما به‌واسطه روابط سیاسی خوب ایران و روسیه و عدم الزام ایران به پیروی از تحریم‌های کشورهای غربی علیه روسیه، نه تنها هیچ چشم‌اندازی از قطع روابط تجاری بین دو کشور را با توجه به شرایط موجود نمی‌توان متصور بود، بلکه به نظر می‌رسد با توجه به محدودیت‌های تحمیل شده به روسیه، این کشور اراده و تمایل بیشتری برای گسترش تجارت با ایران از خود نشان می‌دهد. 

برچسب‌ها

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha