۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۶
کشمش ایران از این شهر صادر می‌شود

صادرات ۷۰ درصد کشمش کشور از آذربایجان‌شرقی

ایسنا: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: حدود ۱۳ هزار تن انواع گیاهان دارویی در این استان تولید می‌شود.

اکبر کرامتی در دومین نشست تخصصی کارگروه ساماندهی سوغات ملی ایران در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افزود: در آذربایجان شرقی ۴۰ نوع گیاه دارویی تولید می‌شود که از جمله محصولات شاخص بالنگوی شهری است که قدمت طولانی دارد. زیره سیاه، زیره سبز، سیاه دانه، آویشن، سماق که زیستگاه طبیعی آن در شمال استان، شهرستان هوراند است و در حال اهلی شدن و تولید اقتصادی است، از دیگر محصولات شاخص است.

وی اظهار کرد: در آذربایجان شرقی در خصوص تولید گل محمدی و صنایع جانبی آن یعنی تولید متابولیت‌های ثانویه پیشرفت‌های خوبی وجود داشته است.

کرامتی ادامه داد: به خاطر مسائل و مشکلات خشکسالی، تولید محصولاتی با نیاز آبی پایین مثل پسته در اولویت قرار دارد.

وی گفت: تولید پسته در آذربایجان شرقی در حال گسترش است و همه مطالعات لازم و بحث‌های اقلیمی که گیاه باید داشته باشد انجام شده است. همچنین تولید زعفران به صورت چشمگیری در حال افزایش است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: در کشور گیاهان دارویی نظام و ساختار خوبی ندارد. عمدتا خام فروش هستیم و توجه جدی نشده است.

وی بیان کرد: گیاهان دارویی محصولات بسیار ارزشمندی هستند که هم برای سلامت جامعه و هم تولید مواد اولیه برای پروسس داروهای صنعتی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در منطقه خاورمیانه از کل ترنورهای مالی که در منطقه وجود داشته ۵۷ درصد برای امارات و عربستان بود، تولیدکننده ما هستیم، متاسفانه یک دهم درصد ترنور مالی برای کشور ماست. خام فروشی می‌کنیم و محصول را از دست می‌دهیم و این روند همچنان ادامه دارد.

کرامتی افزود: آذربایجان شرقی علاوه بر گیاهان دارویی در خشکبار نیز استانی سرآمد است و بزرگترین صادرکننده خشکبار کشور نیز این استان است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها