۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴
بزرگترین تعهد پذیره نویسی توسط نهاد مالی بخش خصوصی انجام شد

گروه کرمان موتور که سابقه طولانی در استفاده از ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه کشور دارد اقدام به انتشار موفقیت آمیز ۲ هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بر مبنای خودرو KMC T۸ با مشاوره و تعهد پذیره نویسی گروه مالی کارآمد کرده است.

فردای اقتصاد- قائم مقام گروه مالی کارآمد، گفت:  هم اکنون با توجه به تنوع ابزارهای تامین مالی بویژه در حوزه تامین مالی مبتنی بر بدهی، بسیاری از شرکت های بزرگ و متوسط از این ابزارها به منظور تامین نیازهای توسعه ای و سرمایه در گردش خود استفاده می کنند.

علی جبل عاملی تصریح کرد: در این بین اوراق سلف موازی استاندارد شاید بی اغراق تنها روش کوتاه مدت یکساله و یا دوساله ای است که شرکت های تولیدی می توانند مشروط به این که کالای تولید شده آنها از نظر شرایط و استاندارد مورد قبول بورس کالای ایران باشد، مبنای انتشار قرار بگیرند، دیگر روش های مبتنی بر بدهی که منجر به انتشار اوراق می شوند مانند اوراق مرابحه برای سررسید های بلند مدت سه یا چهار ساله طراحی شده است.

وی با توجه به عدم امکان تامین مالی شرکت های تولیدی در حجم بالا از منابع غیر بازار سرمایه، مانند تامین مالی خارجی یا بانک ها، انتشار اوراق سلف موازی را یکی از بهترین روش ها دانست که در کمترین زمان ممکن می توان مبلغ مورد نیاز شرکت ها را از بازار سرمایه تامین کرد زیراکه کشور در شرایط تحریمی امکان کمتری برای تامین مالی خارجی داشته و همچنین بانک ها نیز توان زیادی برای تامین مالی مبالغ بالا ندارند.

معاون توسعه کسب و کار گروه مالی کارآمد در مورد اینکه به چه دلیل روش مورد اشاره نسبت به سایر روش های تامین مالی، کمتر مورد استفاده شرکت ها قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: روش انتشار اوراق سلف موازی، پیچیدگی های مخصوص به خود را داراست از جمله اینکه کالای مبنای انتشار باید از هر لحاظ استاندارد بوده، متقاضی انتشار باید سابقه فعالیت قابل اتکاء در بازار کالای مورد پذیرش داشته باشد و چشم‌انداز روشنی از تداوم فعالیت متقاضی وجود داشته باشد،

به گفته وی، همچنین میزان عرضه کالا توسط متقاضی به گونه‌ای باشد که امکان کشف عادلانه قیمت را در بورس فراهم آورد وکالا نباید مشمول محدودیت‌هایی از جمله قیمت گذاری دستوری و انحصار در عرضه یا تقاضا باشد که مانع از کشف عادلانه قیمت شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط گفته شده این روش می تواند مطلوب بسیاری از شرکت ها بویژه شرکت هایی که سابقه عرضه کالا در بورس را دارند شود، که از جمله این شرکت ها، خودروسازان هستند که بواسطه عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالا مشمول شرایط مذکور می شوند بویژه این که تولیدات شرکت های خودروساز اغلب ارز بری بالایی دارند و تامین ارز برای آنان در شرایط فعلی کار دشواری است.

جبل عاملی تاکید کرد: به منظور تداوم تولید با توجه به نیاز مبرم بازار داخلی به تامین خودرو برای خانواده ها و اقشار مختلف، یکی از بهترین گزینه ها برای خودروسازان می تواند انتشار اوراق سلف موازی باشد. اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به پیچیدگی های مذکور، این اوراق باید توسط مشاور متبحری تهیه و تنظیم شده و برای بررسی به بورس کالا و سازمان بورس ارسال شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در یک نگاه کلی از اولین انتشار اوراق سلف در سال ۹۳ بر مبنای سنگ آهن تا کنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان تامین مالی از این روش در بازار سرمایه صورت گرفته است. محصولات زنجیره فولاد، سیمان، محصولات پتروشیمی، کشاورزی و دامداری و نیز خودرو کالاهایی بودند که بر مبنای آن انتشار اوراق صورت گرفته است.

وی افزود: گروه کرمان موتور هم که سابقه طولانی در استفاده از ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه کشور دارد اقدام به انتشار موفقیت آمیز ۲ هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بر مبنای خودرو KMC T۸ با مشاوره و تعهد پذیره نویسی گروه مالی کارآمد کرده است که از نظر حجم انتشار در میان کل انتشارهای قبلی، دومین رتبه را به خود اختصاص می دهد چراکه اولین رتبه متعلق به انتشار اوراق سلف بر مبنای سنگ آهن به میزان ۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

قائم مقام گروه مالی کارآمد با اشاره به اینکه انتشار این اوراق بوسیله یک نهاد مالی غیر از تامین سرمایه ها و توسط یک گروه مالی در کمترین زمان ممکن انجام شده به گونه ای که فاصله اخذ موافقت اصولی تا زمان انتشار حدود ۲۰ روز بوده است، تصریح کرد: این اولین بار است که این نوع انتشار در یک گروه مالی بخش خصوصی صورت می پذیرد که حدود ۱۱ درصد از کل انتشار اوراق سلف موازی از ابتدا را به خود اختصاص می دهد و نکته مهم دیگر اینکه تعهد پذیره نویسی ۱.۸ هزار میلیارد تومان از ۲ هزار میلیارد تومان حجم کلی انتشار، با توجه به حجم دارایی تحت مدیریت، به تنهایی توسط گروه مالی کارآمد انجام شده که در نوع خود کم سابقه است.

به گفته جبل عاملی؛ کرمان موتور یکی از خودروسازان قدیمی بخش خصوصی کشور با اشتغال بیش از ۶ هزار نفر است که هم اکنون ظرفیت تولید آن به بیش ۸۴ هزار دستگاه می رسد و با توجه به طرح های توسعه ای از جمله احداث خط رنگ اختصاصی، این ظرفیت افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه انتشار اوراق مذکور برای کرمان موتور به منظور تامین سرمایه در گردش این شرکت و با سررسید یکساله صورت گرفته است، افزود: این شرکت خودروسازی بر خلاف سایر شرکت های خودروساز بخش خصوصی که بیشتر محصولات خود را به صورت کامل وارد می کنند، بخش هایی از قطعات و اجزای منفصله برخی خودروهای تولیدی را در داخل کشور تولید می کند و علاوه بر نیاز ارزی به تامین مالی ریالی نیز نیاز دارد.

معاون توسعه کسب و کار گروه مالی کارآمد خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع ابزارهای تامین مالی مورد استفاده توسط کرمان موتور طی سال های اخیر از جمله اوراق مرابحه، اوراق تبعی، سلف موازی استاندارد، افزایش سرمایه با سلب حق تقدم و ... می توان این شرکت را پیشگام استفاده از ابزارهای بازار سرمایه به منظور تامین مالی دانست.

گروه مالی کارآمد در آبان ماه سال جاری نیز اقدام به انتشار ۶ هزار میلیارد ریال اوراق اختیار فروش تبعی به منظور تأمین بخشی از سرمایه در گردش کرمان موتور کرده بود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار