۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳
بلیت اتوبوس برون‌شهری کمیاب شد؟

بسیاری از مسافران از کمبود بلیت اتوبوس در مسیرهای مختلف گله‌مند هستند که در این شرایط مسئولان سازمان راهداری از افزایش تعداد ناوگان جاده‌ای به ۱۵ هزار دستگاه خبر می‌دهند.

باشگاه خبرنگاران: با نزدیک شدن به ایام نوروز و افزایش سفرها به ویژه در بخش زمینی، نیاز به تامین ناوگان حمل‌ونقل برون شهری افزایش یافته این در حالی است که تعداد اتوبوس با توجه به حجم تقاضای مسافر در بسیاری از شهرهای کشور بسیار کم است بنابراین دولت باید برای افزایش ناوگان برون شهری برنامه‌ریزی کند.

ظرف دو سال اخیر تعداد اتوبوس‌های برون شهری از ۱۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه به ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه تقلیل یافته است. در این شرایط کمبود بلیت‌ اتوبوس به خصوص در ایام پیک سفرها، متقاضیان استفاده از خدمات حمل‌ونقل عمومی را با چالش جدی مواجه کرده است. در ایام نوروز و سراسر تابستان، حتی بلیت‌های پیش‌فروش شده هم به سختی می‌توان تهیه کرد و در مناسبت‌ها و تعطیلات آخر هفته هم که تب سفر بالا می‌گیرد مسافران برون شهری با کمبود بلیت اتوبوس رو به رو می‌شوند. این در شرایطی است که طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته، بیش از ۹۰ درصد از حمل‌ونقل کشور از طریق جاده‌ها صورت می‌گیرد و ۱۷۰ میلیون نفر در سال به وسیله حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای سفر می‌کنند.

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که تعداد ناوگان جاده‌ای در بسیاری از شهرهای کشور با کمبود مواجه شده و برخی از مسافران از کمبود بلیت اتوبوس در پایانه‌های مسافری کشور ناراضی هستند. در همین رابطه ولایی یکی از مسافران در مسیر مشهد به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هفته گذشته همزمان با میلاد حضرت علی (ع) قصد سفر به مشهد را داشتم اما هیچ بلیتی در این مسیر به صورت اینترنتی پیدا نکردیم و حضوری هم اگر آشنایی در ترمینال داشته باشیم می‌توانیم یک بلیت تهیه کنیم.

وی افزود: در شرایط کنونی با توجه به افزایش هزینه ها، سفر با اتوبوس شاید کم هزینه‌ترین وسیله باشد اما پیدا کردن بلیت اتوبوس به یکی از اصلی‌ترین معضلات تبدیل شده است.

تعداد اتوبوس‌های برون شهری نسبت به تقاضا کم است

 در این خصوص عامری رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور با بیان اینکه تعداد اتوبوس‌های برون شهری نسبت به تقاضای جامعه کم است، تصریح کرد: درحال‌حاضر به دلیل تحریم‌ها و شرایط سخت اقتصادی کمبود در همه بخش‌ها احساس می‌شود؛ اتوبوسرانی کشور نیز از این ناحیه ضربه خورده است و اکنون تناسبی میان تعداد اتوبوس‌های برون شهری و تقاضای جامعه نیست.

 عامری با بیان اینکه شرایط سخت اقتصادی باعث کاهش سفرهای برون شهری شده است، گفت: اکنون هزینه سفر و گردشگری در اولویت مردم نیست اما در این شرایط هم باز ناوگان اتوبوسرانی جوابگوی متقاضیان نبوده و این عدم تناسب عرضه و تقاضا در زمان تعطیلات تابستانی و نوروزی یعنی پیک سفرهای مردم به اوج خود می‌رسد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور از کاهش ظرفیت شبکه حمل‌ونقل مسافربری خبر داد و گفت: ظرف دو سال اخیر تعداد اتوبوس‌های برون شهری از ۱۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ۶ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسیده است و این یعنی تعداد اتوبوس‌های مسافربری ظرف دو سال از نصف هم کمتر شده است.

عامری با بیان اینکه پیش از این وعده‌های بسیاری برای افزایش تعداد ناوگان جاده‌ای داده شده بود اما هیچ کدام از آنها به مرحله اجرایی نرسیده و فعلا ناوگانی از تابستان امسال اضافه نشده است گفت: کمبود ناوگان اتوبوسرانی کشور و همچنین افزیش قیمت لاستیک و لوازم یدکی باعث ایجاد مشکلات زیادی در این بخش شده است.

او بیان کرد: دولت قول همکاری با شرکت‌های حمل‌ونقلی برای تولید و واردات ناوگان مختلف حمل‌ونقل مسافری را داده است که امیدواریم تعداد این ناوگان به ۱۵ هزار دستگاه که همان تعداد ناوگان سال گذشته بود برسد تا بخشی از مشکلات در این حوزه برطرف شود.

 برنامه‌ریزی برای تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید

 سردار هادیان فر معاون حمل‌ونقل وزیر راه وشهرسازی روز گذشته در این خصوص گفت با توجه به نیاز کشور به افزایش ناوگان اتوبوسرانی، برنامه‌ریزی برای تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و افزودن به ناوگان فعال در این بخش انجام شده‌است.

هادیان‌فر تسهیل در جابه‌جایی بار و مسافر را وظیفه ذاتی وزارت راه و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دانست و گفت: مدیران باید با اقدامات تحولی و ماندگار، به‌دنبال تحول‌آفرینی و برداشتن گام‌های بزرگ باشند.

وی تأکید کرد: با توجه به محدود بودن اعتبارات دولتی و گستردگی دامنه خدمات و اقدامات، باید از ظرفیت بخش خصوصی در سیاستگذاری‌ها و ارائه خدمات به‌نحو مطلوب بهره برد و دولت باید با سیاستگذاری، موانع پیش روی فعالیت سرمایه‌گذاران را تسهیل کند.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به نیاز کشور به افزایش ناوگان اتوبوسرانی، برنامه‌ریزی برای تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس و افزودن به ناوگان فعال در این بخش انجام شده‌ است.

علیرضا احمدی فینی سرپرست مرکز مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور هم در خصوص آخرین وضعیت ثبت سفارس واردات اتوبوس گفت: ثبت سفارش واردات اتوبوس که مرداد امسال انجام شد، تجربه جدیدی بود که البته مشکلات زیر ساختی نیز داشت و همین امر باعث کند شدن روند شد.

 وی با اشاره به اینکه اولویت برای تامین اتوبوس‌ها، تولید داخل است افزود: برای تامین نیاز حمل‌ونقل جاده‌ای ۱۳ تفاهمنامه با خودروسازهای داخلی به امضا رسیده است.

 سرپرست مرکز مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور با بیان این مطلب که تامین اتوبوس برای رفع نیاز حمل‌ونقل جاده‌ای در اولویت است، گفت: برای متقاضیان اتوبوس تا ده میلیارد تومان، برای ون و مینی بوس یک میلیارد تومان و برای سواری کرایه‌ای تا ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

همچنین در همین رابطه داریوش باقر جوان مدیرکل دفتر حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای در تمامی بخش‌ها از جمله اتوبوس، مینی بوس و ون را در دستور کار خود قرار داده‌ایم گفت: اولویت سازمان راهداری کشور استفاده از ظرفیت تولید داخل است که در این زمینه با چند کارخانه تولید داخل قرارداد منعقد شده و با خروج ۶هزار دستگاه ناوگان فرسوده کشور، ۶هزار ناوگان جدید طی سه سال وارد این بخش خواهد شد که در مجموع تعداد ناوگان عمومی جاده‌ای کشور به ۱۵هزار دستگاه می‌رسد.

او بیان کرد: همچنین بخشی دیگر از ناوگان جاده‌ای کشور هم از طریق ظرفیت‌ واردات تامین خواهد شد که در این زمینه هم اقدامات لازم برای همکاری با دستگاه‌های دیگر از جمله سازمان استاندارد و سازمان محیط‌زیست شده است.

باقر جوان اظهار کرد: ۶هزار دستگاه اتوبوس درحال‌حاضر فعال بوده و تردد آنها در مسیرهای بلند امکان‌پذیر است و برای خارج شدن ۶هزار دستگاه فرسوده که در ناوگان فعلی است اما استفاده از آن در مسیرهای طولانی امکان‌پذیر نیست هم برنامه‌ریزی لازم شده که به مرور از ناوگان جاده‌ای کشور خارج شود در نتیجه تعداد ناوگان به ۱۵هزار دستگاه خواهد رسید.

او تاکید کرد: سازمان راهداری تمام تلاش خود را برای افزایش ظرفیت جاده‌ای کشور کرده و در این زمینه هم برنامه هایی از جمله افزایش تعداد صندلی را انجام داده است.

حال با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای سفر در این مدت باید منتظر ماند و دید دولت چه تدابیری برای بهبود وضعیت ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای در کشور دارد؟

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها