۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۰
بازار طلا و سکه به کدام سمت می‌رود؟

 رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: با توجه به اینکه در ماه‌های پایانی سال هستیم باید بانک مرکزی با اقتدار بیشتری ورود کند و نسبت به کنترل ارز و عرضه سکه در بازار توجه بیشتری داشته باشد چون اگر سکه در بازار عرضه شود می‌تواند نقش مهمی در ثبات و حتی کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه داشته باشد.

همشهری آنلاین: بازار طلا و سکه در یک ماه گذشته به خصوص در دو هفته اخیر شاهد افزایش قیمت‌ها بوده است. امروز صعود قیمت‌ها در بازار سکه اتفاق افتاد و سکه امامی به کانال ۳۴ میلیون تومان وارد شد اما در ادامه با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه کاهش یافت و تا لحظه تنظیم این گزارش به ۳۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید.

بازار طلا و سکه در ایران تحت تاثیر نوسانات انس جهانی طلا، قیمت دلار، میزان تقاضا در بازار داخل و اخبار سیاسی در داخل و خارج از کشور است. در روزهای اخیر، نوسانات نرخ ارز در داخل مهم‌ترین عامل اثرگذار در افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه بوده است. رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در این باره به همشهری گفت: بازار طلا و سکه دو هفته است که روند افزایشی دارد که بخش مهمی از آن به دلیل نوسانات نرخ ارز در داخل بوده است و یک‌مقدار هم تنش‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه بر رشد قیمت‌ها تاثیر داشته است. بخش دیگر هم به دلیل نوسانات انس جهانی طلا بوده است.

نادر بذرافشان ادامه داد: اما افزایش انس جهانی نباید اینقدر بازار داخل را تحت تاثیر قرار می‌داد بنابراین نوسانات نرخ ارز دلیل عمده رشد قیمت‌ طلا و سکه بوده است.

وضعیت بازار طلا و سکه

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در پاسخ به اینکه قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به کدام سمت می‌رود؟ گفت: درحال‌حاضر چندان نمی‌شود راجع به آینده بازار طلا اظهارنظر کرد چون همانطور که اشاره شد بخشی از افزابیش قیمت طلا و سکه تحت تاثیر نوسانات قیمت انس جهانی طلا است. در بازارهای جهانی از قبل از شروع سال نو میلادی پیش‌بینی می‌شد که در سال جدید، بازارهای جهانی با افزایش قیمت همراه شوند. این اتفاق افتاد و در صورتی که روند افزایشی قیمت‌ها در بازار جهانی ادامه‌دار شود به تبع آن بازارهای داخلی کشورهای دیگر از جمله ایران هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بذرافشان افزود: بخش دیگر هم به نوسانات بازار ارز در داخل برمی‌گردد. خوشبختانه بانک مرکزی با اعلام خبر عرضه سکه با طرح جدید و بدون تاریخ در مرکز مبادله ارز و طلا تاثیر گذاشت به طوری که حباب سکه که دو هفته پیش تا ۷ میلیون تومان بالا رفت بعد از اعلام این خبر به ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد اما متاسفانه هنوز زمان و نحوه عرضه اعلام نشده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران افزود: با توجه به اینکه در ماه‌های پایانی سال هستیم باید بانک مرکزی با اقتدار بیشتری ورود کند و نسبت به کنترل ارز و عرضه سکه در بازار توجه بیشتری داشته باشد چون اگر سکه در بازار عرضه شود می‌تواند نقش مهمی در ثبات و حتی کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه داشته باشد.

تقاضا تغییر نکرد

بذرافشان در مورد وضعیت تقاضا در بازار طلا و سکه هم بیان کرد: تقاضا در این بازار چندان تغییر نکرده و التهابات روزهای اخیر ناشی از افزایش تقاضا نیست بلکه همانطور که اشاره شد نوسانات بازار ارز بیشترین تاثیر را داشته است. البته زمانی که نوسانات بازار سکه و طلا در طول روز زیاد می‌شود برخی از فروشندگان هم معامله نمی‌کنند و صبر می‌کنند چون نگران این هستند که نتوانند کالایی را که می‌فروشند جایگزین کنند ولی اینکه بگوییم بازار تشنه شده یا التهاب خیلی زیاد است، اینگونه نیست و بازار روال عادی خود را طی می‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران گفت: با توجه به اینکه بازار طلا و سکه در ماه‌های گذشته ثبات نسبی خود را طی کرده و روند افزایشی قیمت‌ها حدود یک ماه است که شروع شده، به نوعی می‌شود گفت قیمت‌ها در بازار جهانی و داخلی ثبات نسبی خود را طی کرده است بنابراین بهتر است مردم هر زمان که نیاز به خرید داشتند، خرید کنند..

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها