۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
سفیر عربستان درباره گردشگران ایرانی چه گفت؟

سفیر عربستان در تهران: هیچ مانعی برای توسعه گردشگری با ایران وجود ندارد

ایرنا: سفیر عربستان در تهران گفت: ما از ایرانی‌ها به‌عنوان برادران خود میزبانی می‌کنیم و هیچ مانعی برای توسعه گردشگری میان دو کشور وجود ندارد.

از چند ماه پیش که روابط سیاسی ایران و عربستان احیا شده است، توسعه روابط گردشگری میان دو کشور در دستور کار قرار گرفته است، حالا زمان سفر فرا رسیده است فصل جدیدی از روابط فرهنگی و گردشگری و سفر گردشگرانی از دو ملت در دو سوی خلیج‌فارس؛ دو کشور همسایه با تاریخ و دین مشترک. گردشگران عربستان در شهرهای زیبا و مناطق جذاب گردشگری ایران، و سفر ایرانیان جدای از سفر حج و زیارت به شهرهای دیدنی سرزمین حجاز.

چند ماه پیش مریم جلالی معاون وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ریاض در حاشیه مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری با مسئولان گردشگری عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد، همان زمان سیدعزت الله ضرغامی که برای شرکت در بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به سمرقند در ازبکستان سفر کرده بود با احمد الخطیب وزیر گردشگری عربستان دیدار و درباره توسعه گردشگری دو کشور گفت‌وگو کرد، گفت‌وگویی پیرامون امضای تفاهمنامه همکاری‌های حوزه گرشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی.

الخطیب وزیر گردشگری عربستان سعودی نیز ضمن پیشنهاد امضاء تفاهمنامه همکاری گردشگری با ایران گفت: تمایل داریم تعداد بیشتری از ایرانیان به عربستان سفر کنند و متقابلا از عربستان گردشگرانی به ایران بیایند.

وزیر میراث فرهنگی کشورمان بارها تاکیرد کرده «علاقه‌مندیم با عربستان لغو روادید انجام دهیم، از وزیر گردشگری آنها دعوت کردم به ایران سفر کند، پیشنهاد تسهیل سفر میان دو کشور را داده‌ایم آنها هم استقبال کرده اند، قرار شد تفاهمنامه‌ای تنظیم کنیم، کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند.»

برای توسعه گردشگری عربستان و ایران آمادگی داریم

عبدالله بن سعود العنزی روز -شنبه ۱۴ بهمن- در دیدار با سیدعزت‌الله ضرغامی که در دفتر وزیر میراث‌فرهنگی برگزار شد، اظهارکرد: ایران و عربستان دو کشور همسایه و برادر هستند که ظرفیت‌های فراوانی دارند و همین ظرفیت‌ها می‌تواند فرصتی برای رونق گردشگری بین دو کشور باشد و از طریق دفاتر خدمات مسافرتی آمادگی داریم گردشگری بین دو کشور را توسعه دهیم.

وی با توجه به اهمیت روابط بین کشورایران و عربستان افزود: به قم سفر کردیم و اماکن زیارتی و تاریخی قم را دیدیم و هیچ مشکلی وجود نداشت. نسبت به همکاری‌های گردشگری خوشبین هستیم و آینده روشنی خواهیم داشت.

سفیر عربستان در تهران حوزه گردشگری را بسیار مهم عنوان کرد، گفت: گردشگری یکی از اهرم‌هایی است که می‌تواند باعث رونق اقتصادی هر کشور شود. روابط تهران - ریاض در مسیر درست و در سایه دستورات رهبران دو کشور مسیر خوبی را طی می‌کند.

ویزای چند سفره عربستان برای گردشگران

سعود العنزی گفت: عربستان تسهیلاتی را برای گردشگران در زمینه ویزای گردشگری چندسفره در نظر گرفته‌ است، حوزه گردشگری در چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان اولویت بالایی دارد. تسهیلات زیادی در عربستان برای گردشگران تخصیص داده شده است، که تا سال ۲۰۳۰ سالانه میزبان ۱۰۰ میلیون گردشگر باشیم.

وی اظهارکرد: ما در عربستان مولفه‌های مختلفی را برای رونق گردشگری داریم. کشوری صاحب تمدن هستیم و تنوع بسیار خوب فرهنگی، تمدنی و میراث‌فرهنگی ارزشمندی را داریم و هر منطقه تاریخ و تمدن ویژه خود را دارد.

مسئولیت مهم وزرای گردشگری ایران و عربستان

سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان در در این دیدار با بیان اینکه نقش گردشگری در توسعه روابط دو کشور از اهمیت ویژه‌ای برخودار است، گفت: وزرای گردشگری ایران و عربستان مسئولت مهمی در دوره جدید روابط دو کشور دارند، امیدوارم با حضور سفیر جدید عربستان در ایران شاهد تقویت همکاری‌ها و جهش در حوزه گردشگری باشیم.

وی به نقش سفیر عربستان در تقویت روابط بین دو کشور تاکید کرد و افزود: آقای سفیر در مرحله جدید روابط بین ایران و عربستان، مسئولیت مهمی دارد؛ اما باید توجه داشته باشید که گردشگری با همه چیز متفاوت است چرا که موضوع گردشگری مستقلا اقتصادی، خدماتی و فرهنگی است و می‌تواند نقش مقوم داشته باشد و سایر حوزه‌ها را نیز تقویت کند و قوام دهنده تمام بخش‌ها است.

ضرغامی گفت: برای این که رابطه دو دولت تقویت شود باید روابط بین مردم و ملت‌ها تقویت شود. اگر ما زمینه تقویت روابط بین دو ملت را فراهم کنیم سایر بخش‌ها حتی بخش‌های مهم مانند امنیت نیز تقویت می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به اهمیت تقویت روابط بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در دیدار با وزیر گردشگری عربستان، پیشنهاد امضای تفاهمنامه همکاری ارائه داده شد که البته این تفاهمنامه تقدیم شده و منتظر اقدامات نهایی آن هستیم.

سفر مردم عربستان به ایران برداشته تسهیل می‌شود

ضرغامی گفت: علاوه بر سفر ایرانیان در قالب حج، برخی از شرکت‌های خدمات مسافرتی ما نیز این آمادگی را دارند که تحت قوانین و مقررات عربستان، مقدمات سفر زائران و گردشگران به عربستان را فراهم کنند، در تلاش هستیم تا موانع سفر مردم عربستان به ایران نیز برداشته شود و آنها هم بتوانند به ایران سفر کنند.

وی یادآور شد: همه مردم عربستان می‌توانند به ایران سفر کنند و از زیبایی‌ها و طبیعت ایران بازدید کنند. مردم عربستان مردم متدینی هستند و به خاطر ناهنجاری‌ها و مسائل اخلاقی، سفر به بعضی از کشورها مورد پسند و اقبال آنها نیست و بهترین کشور برای سفر مردم عربستان، ایران است.

ضرغامی خاطرنشان کرد: مایل هستم در این دیدار بار دیگر همدردی خود را با مردم مظلوم فلسطین اعلام کنیم و می‌دانم که شما نیز به این موضوع توجه دارید، امیدوارم با تلاش همه کشورها و همکاری یکدیگر، به این نسل‌کشی خاتمه دهیم و آنچه که حق مردم فلسطین است به آن دست یابند و خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند.

سفیر عربستان در ایران پیش از ملاقات با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی و نیز پژوهشکده هنرهای سنتی در محل این وزارتخانه بازدید به عمل آورد.در پایان این دیدار هدیه صنایع دستی از سوی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به سفیر عربستان اهدا شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها