۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷
پوشش ظرفیت فولاد کشور از ۶۳ درصد کمتر شده است

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: امروز فولادسازان در حالی فعالیت می‌کنند که علاوه بر تحریم‌های جهانی، با مسائل داخلی نظیر ناترازی انرژی، عوارض صادراتی و مسائل مربوط به ارز دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل ازچیلان، بهرام سبحانی در یک نشست خبری گفت:تولید محصولات و مقاطع طویل فولادی در ۱۰ ماهه ۱۴۰۲ به میزان ۱۰ میلیون ۶۲۹ هزار تن بوده که ۰/۷ درصد کاهش نسبت به سال گذشته داشته است.

وی افزود: تولید محصولات تخت زنجیره فولاد ۷ میلیون و ۵۸۶ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۰/۱ درصد افزایش داشته است ...

بهرام سبحانی تصریح کرد: محصولات نیمه‌نهایی مانند شمش که به اشتباه “نیمه‌خام” گفته می‌شود، در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال ۲۷ میلیون و ۹۷ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: تولید آهن‌اسفنجی نیز ۳۰ میلیون و ۲۴ هزار تن با ۹ درصد افزایش و گندله نیز ۷/۷ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

به گفته وی، باید به جای افزایش کمیت به سمت افزایش کیفیت و تولید فولادهای کیفی برویم.

پتانسیل ۱۰ میلیارد دلار ارزآوری صنعت فولاد

مدیر عامل فولاد خوزستان نیز در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اصحاب رسانه گفت: صنعت فولاد امروز به ظرفیتی نزدیک ۴۵ میلیون تن رسیده است و تحریم‌ها ما را در خیلی از حوزه‌ها خودکفا کرده است ولی به دلیل مشکلات زیرساختی تولید کشور خیلی کمتر از این رقم است.

امین ابراهیمی ادامه داد: ۱۶درصد بازار سرمایه را صنعت فولاد و معدن تشکیل می دهد؛ حدود ۱۵۰همت سود شرکت های این حوزه در بازار سرمایه می‌باشد.

وی افزود: صنعت فولاد در حوزه صادرات تقریبا سالیانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار پتانسیل ارزآوری دارد و رشد بسیار خوبی در این حوزه داشتیم؛ فولاد خوزستان به تنهایی به ۳۸ کشور صادرات دارد.

مدیر عامل فولاد خوزستان تصریح کرد: مشکلات عمده صادرات فولاد عبارتند: از وضع عوارض های صادراتی، سیاست‌های چندگانه در حوزه تسعیر نرخ ارز، بحث رعایت کف عرضه‌ها در بورس کالا و پراکندگی گسترده‌ای که در شرکت های فولادی وجود دارد.

رشد صنعت فولاد کشور کند شده است

عضو هیات مدیره انجمن فولاد نیز در نشست فوق خاطرنشان کرد :رشد فولاد در بخش‌های اصلی کاهش پیدا کرده است؛ این درحالی‌است که ایران همیشه جایگاه قابل توجهی در این میان داشته است و با رفع موانع از تولید، امکان ارتقای جهانی رتبه فولاد کشور مهیا است.

بهادر احرامیان گفت: امروز در مقایسه با سال گذشته رشد فولاد ما تنها ۵ درصد بوده است.

وی ادامه داد: پوشش ظرفیت فولاد کشور از ۶۳ درصد کمتر شده است و رشد صنعت فولاد در حال کاهش است و عوامل مختلفی از قبیل زیرساخت ها از قبیل برق و گاز در این میان تاثیرگذار هستند.

اعلام خطر انجمن فولاد: صنعت فولاد را به سرنوشت صنعت خودرو دچار نکنید

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در نشست خبری انجمن فولاد با اصحاب رسانه گفت:متاسفانه امروز صنعت فولاد مبدل به جایی شده است که راحت به آن حمله می کنند در حالی‌که صنعت فولاد مسیر را اشتباه نرفته است.

احسان دشتیانه افزود: مشکل برق و گاز را به گردن صنعت فولاد می‌اندازند در حالی‌که صنعت فولاد تنها ۵درصد از انرژی برق را مصرف می‌کند.

وی تصریح کرد: در شرایطی که ما تحریم هستیم و مازاد تولید داریم، وضع عوارض صادراتی و دریافت علی الحساب مالیات برای صنعت فولاد بسیار  تاسف بار است و نیازمند رسیدگی از جانب ریاست جمهوری است؛ این درحالی‌است که وزارت اقتصاد و صمت تا حدودی از صنعت فولاد حمایت می‌کنند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطرنشان کرد: گرانی ها  و تورم مسکن و خودرو و لوازم خانگی نیز گاها به گردن صنعت فولاد انداخته می‌شود در صورتی‌که سهم صنعت فولاد در قیمت تمام شده این صنایع حدود ۵ درصد است و این موضوع یک بحث انحرافی است.

به گفته وی، ما اعلام خطر می‌کنیم اگر این شیوه برخورد و سیاست گذاری با صنعت فولاد ادامه پیدا کند، به زودی این صنعت نیز به وضعیت صنعت خودرو دچار می شود.

بخش خصوصی صنعت فولاد به مشورت گرفته نمی‌شود

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در نشست خبری یاد شده گفت: در سنوات گذشته مشاهده کرده‌ایم که از بخش خصوصی مشورت زیادی گرفته نشده است و این امر صدمات زیادی را به صنعت فولاد زده است.

جهاندار شکری،  گفت: امروزه واردات تجهیز یک قطعه بسیار مشکل است و گذاشتن عوارض باعث می‌شود که صادرات انجام نشود. کشورهای خارجی منتظر ما نمی مانند بلکه از جایی دیگر نیازشان به محصولات فولادی را  تامین می‌کنند.

جهاندار شکری،  ادامه داد: ما می‌توانستیم چندین میلیون تن بیش از این رتبه‌ای که هستیم به لحاظ تولید باشیم؛ در حالی‌که صنعت فولاد در بحث صادرات غیرنفتی حرف اول را می‌زند و این رفتار با این صنعت منصفانه نیست.

وی افزود: وزارت صمت بسیار در حوزه فولاد پیگیر هستند و امیدواریم که این صنعت استراتژیک وارد چالش بیشتر نشود.

فشار به تولیدکنندگان: خطر ورشکستی در کمین است

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نشست خبری انجمن فولاد گفت:صنعتگران امروز مورد هجمه هستند و صنعت فولاد به‌خصوص واحدهای القایی در زیان هستند؛ مکانیسم تامین مواد اولیه واحدهای القایی دچار اشکال شده است و واحدهای کوچک تولید شمش القایی که نقش جدی در تامین بازار داخلی دارند، زیر فشار و در معرض خطر تعطیلی قرار دارند. در این اوضاع سخت، اشتغال‌آفرینی بیش از ۱۰۰ کارخانه القایی با خطر مواجهه شده است. من از شما اهالی رسانه‌ خواهشمندم که این صدا را به گوش همه و دولت برسانید.

احمد دنیانور تصریح کرد: افزایش چندبرابری قیمت حامل‌های انرژی و بخشنامه‌های مختلف خلق‌الساعه ازجمله چالش‌های فولادسازان است. من از شما اهالی رسانه‌ خواهشمندم که این صدا را به گوش همه و دولت برسانید.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha