۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
کمبود بارندگی کشور جبران شد؟

یه گفته سخنگوی صنعت آب، وقوع بارش بالای نرمال در اسفندماه باعث شد اندکی از کمبود بارش سال آبی جبران شود اما همچنان بارش کشور نسبت به شرایط نرمال ۲۵ درصد کاهش دارد.

ایسنا: به گفته سخنگوی صنعت آب، وقوع بارش بالای نرمال در اسفندماه باعث شد اندکی از کمبود بارش سال آبی جبران شود اما همچنان بارش کشور نسبت به شرایط نرمال ۲۵ درصد کاهش دارد.

فیروز قاسم‌زاده با بیان اینکه بارش کشور در پاییز سال آبی جاری با کاهش جدی روبه‌رو بود، به نوعی که در اوایل زمستان، بارش کشور با کاهش بیش از ۴۰ درصد نسبت به نرمال روبه‌رو بود، اظهار کرد: در فصل زمستان، وضعیت بارش‌ها بهبود نسبی داشت و در اسفندماه تاکنون، بارش مناسبی در کشور به وقوع پیوست به نوعی که اختلاف با نرمال به حدود ۲۵ درصد کاهش رسید.

وی افزود: به همین دلیل همچنان کشور در چهارمین سال خشک متوالی به سر می‌برد و ورودی به مخازن سدها با کاهش ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته و بیش از ۳۰ درصد نسبت به متوسط ۵ ساله موید این مطلب است.

او با بیان اینکه با توجه به اینکه حدود ۴۵ درصد بارش ایران در فصل زمستان رخ می‌دهد و عمده بارش به‌طور برف بوده لذا از نظر مدیریت منابع آبی، بارش زمستانه بسیار حائز اهمیت است، گفت: بررسی داده‌های ماهواره‌ای نشانگر این است که پهنه مناسبی از کشور در اسفندماه پوشیده از برف است و ذوب این برف در ادامه می‌تواند در ورودی مخازن سدها و آبخوان‌های زیرزمینی تاثیرگذار باشد.

وی با تاکید بر قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک و نیمه‌خشک و وقوع تغییرات اقلیمی که کل جهان با آن درگیر است، گفت: بارش‌های مقطعی نمی‌تواند کمبود بارش‌های متوالی ۴ سال اخیر را جبران کند و لازم است شهروندان همچنان به موضوعات مدیریت مصرف توجه داشته باشند

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha