۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۵
خطاهای سرمایه‌گذاری/ سوگیری ترس از پشیمانی؛ چرا هنگام حباب بازارها، تشنه خرید می‌شویم؟

در برخی موارد افراد به خاطر اینکه مبادا از کار خود پشیمان شوند تصمیمات اشتباه می‌گیرند. ریشه آن به یک سوگیری بسیار مهم برمی‌گردد که به آن سوگیری «ترس از پشیمانی» می‌گویند.

فردای اقتصاد: شاید مثال مشهور مغالطه کنکورد را شنیده باشید؛ پروژه هواپیمایی که دولت‌های بریتانیا و فرانسه سال‌ها پول پای آن ریختند و هیچگاه به نتیجه نرسید. سیاستمداران از ترس آنکه شرم هزینه‌های اولیه را بپذیرند یا از اینکه مسیر را ادامه نداده‌اند پشیمان شوند، باز هم برای این پروژه ناکام پول‌پاشی کردند. هزینه‌های هنگفتی که خیلی دیر قطع شدند. این را گرچه «تله هزینه بر باد رفته» می‌دانند، اما ریشه آن به یک سوگیری بسیار مهم برمی‌گردد که به آن سوگیری «ترس از پشیمانی» می‌گویند. افراد به خاطر اینکه مبادا از کار خود پشیمان شوند تصمیمات اشتباه می‌گیرند.

نکته جالب توجه آنکه ترس از پشیمانی در دو حالت می‌تواند روی تصمیمات اثرگذار باشد. در مواردی شما را متعهد به انجام یک کار کند؛ مثلا از ترس آنکه یک بار دیگر از رالی قیمت بیت‌کوین یا بورس ۱۳۹۹ جا بمانید، شما را در ورطه یک تصمیم غلط بیاندازد بدون آنکه جوانب آن را با دقت و سر فرصت بررسی کرده باشید.

در حالت دوم، شما را دچار بی‌عملی می‌کند. مثلا چون دفعه قبل دلارهایم را زود فروختم، از ترس آنکه دوباره از فروش داراییم پشیمان شوم، آن را نگه می‌دارم. حال آنکه نگهداری آن دارایی می‌تواند زیان‌بار باشد.

عوارض سوگیری ترس از پشیمانی در عالم سرمایه‌گذاری را می‌توان در سه رویکرد کلی مشاهده کرد.

اول رفتار توده‌ای: کسانی که حس پشیمانی بر آنها غلبه دارد عموما نسبت به عواقب تصمیماتشان مطمئن نیستند. بنابراین، آنها تمایل به دنباله‌روی از توده‌ها یا در اصطلاح رفتار گله‌ای دارند. در این حالت، حتی اگر شکست بخورند چون افراد زیادی درگیر بودند، حس پشیمانی آنها به حداقل می‌رسد.

دوم تمایل به سهام بزرگ: یکی دیگر از تبعات آن است که آنها تمایل پیدا می‌کنند سهام خیلی معروف و بزرگ را بخرند. چون آنها نمی‌خواهند مسئولیت خرید یک سهم را داشته باشند، پس آنچه برای عموم شناخته‌شده است برایشان گزینه مطلوب‌تری است.

سوم محافظه‌کاری: خیلی از سرمایه‌گذارانی که دچار سوگیری پشیمانی هستند کار خود را ساده می‌کنند و اصلا سراغ دارایی‌های ریسکی نمی‌روند. آنها گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنند که بازده کمتری بدهد، بدون آنکه ریسک زیادی بپذیرند. در بلندمدت این عدم ریسک‌پذیری منطقی، آنها را در سرمایه‌گذاری به شدت عقب خواهد انداخت. حال سوال پیش می‌آید که با این سوگیری احساسی چه باید کرد. تعهد به دو اصل مهم سرمایه‌گذاری می‌تواند سوگیری ترس از پشیمانی را مهار کند.

 اول، متنوع‌سازی دارایی‌هاست؛ ترس از پشیمانی عمدتا در مورد گریز از ریسک بحث می‌کند. اما هراس از ریسک نباید شما را به این ورطه بکشاند که دارایی ریسکی مثل سهام نداشته باشید. اساسا این اشتباه است که یک نوع دارایی را به طور کلی کنار بگذارید. بنابراین، بهترین راه برای آنکه با ترس از پشیمانی مقابله کنیم آن است که به اصل متنوع‌سازی دارایی‌ها پایبند بمانیم. این‌گونه هیچگاه دارایی را از پرتفویمان به طور کامل خارج نخواهیم کرد.

اصل دوم، نگاه بلندمدت در سرمایه‌گذاری است. برای یک سرمایه‌گذار به ویژه در بازارهای دارای ریسک یک اصل مهم داشتن نگاه بلندمدت است؛ در غیر این صورت ممکن است نوسانات لحظه‌ای دائما از نظر ذهنی شما را دچار پشیمانی کند. باید به خاطر داشت که یک پرتفوی به اندازه کافی متنوع‌سازی‌شده حتما در بلندمدت بازده مناسبی را به شما خواهد داد. 

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امین IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۹
    تشکر از زحمات شما مطمئن قدردان شما هستم ، نظر شخصی میباشد اگر بجای خطاها راهکارها نشان داده شود کارساز تر نمی باشد ؟

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار