۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۰

رویترز: اوکراین ناگهان از توافق دریای سیاه خارج شد

ایسنا: طبق گفته‌های چهار تن از منابع آگاه، روسیه و اوکراین دو ماه بوده که با ترکیه درباره ایمنی حمل‌ونقل دریایی در دریای سیاه مذاکره کرده و به توافق رسیدند اما کی‌یف لحظه آخر ناگهان از این توافق خارج شد.

منابعی به شرط آنکه نامشان فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفتند این مذاکرات با میانجی‌گری ترکیه و هم‌چنین با تشویق سازمان ملل برگزار شد.

این منابع گفتند: توافقی در ماه مارس برای اطمینان از ایمنی کشتی‌های تجاری در دریای سیاه صورت گرفت. اگرچه اوکراین نمی‌خواست آن را رسما امضا کند، اما قرار بر این شد که کی‌یف موافقت خود را در تاریخ ۳۰ مارس (۱۱ فروردین) یک روز پیش از انتخابات شهرداری ترکیه به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور اعلام کند.

این منابع مطلع در گفت‌وگو با رویترز تاکید کردند: «اوکراین دقیقه آخر ناگهان از این توافق خارج شد.»

هنوز هم مشخص نیست چرا اوکراین از این توافق خارج شد. اشخاصی که با رویترز گفت‌وگو کردند هم نمی‌دانند چه چیزی موجب شد تا کی‌یف چنین تصمیمی بگیرد.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در ماه فوریه اعلام کرد که بدون کمک‌های نظامی جدید آمریکا، اوکراین قادر نخواهد بود از گذرگاه دریایی دریای سیاه دفاع کند.

بر اساس پیش‌نویسی که رویترز مشاهده کرده، آنکارا در توافق‌ها میان مسکو و کی‌یف درخصوص «تضمین دریانوردی ایمن و آزاد کشتی‌های تجاری در دریای سیاه» با رعایت کنوانسیون‌های دریایی به عنوان میانجیگر عمل کرده است.

طبق پیش‌نویس این توافقنامه، روسیه و اوکراین هر دو باید تضمین‌های امنیتی را به کشتی‌های تجاری در دریای سیاه ارائه می‌کردند و متعهد می‌شدند که اگر آنها بدون بار یا یک محموله غیرنظامی باشند، مورد حمله، توقیف یا تفتیش قرار نخواهند گرفت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها