۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۱
ضربه‌ای که تعطیلی پنجشنبه به اقتصاد می‌زند

عباس آرگون، عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران، درباره لزوم تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه گفت: در خصوص تعطیلات پایان هفته مستحضر هستید که تعطیلات ما نسبت به سایر کشورها کمتر است.

انتخاب: کشورهای دیگر ۲ روز در هفته و ما ۱ روز تعطیل هستیم. میانگین تعطیلات در دنیا ۱۱۹ روز است که تا ۱۲۹ روز هم هست. ما ۷۹ روز تعطیل هستیم. بحثی که الان هست افزایش تعطیلات به دو روز است. اینکه تعطیلات پنجشنبه یا شنبه باشد مسئله است. ۹۰ درصد کشورهای دنیا تعطیلاتشان شنبه و یکشنبه است. دیگر کشورها جمعه و شنبه است. تنها کشوری که تعطیلات‌اش پنجشنبه است ما هستیم.

تعطیلی پنجشنبه به جای شنبه، فاصله ایران را با جهان بیشتر می‌کند، همین مسئله باعث اعتراض اتاق بازرگانی به تصمیم مجلس شده است. فعالان بخش خصوصی معتقدند که تعطیلات در ایران کم است و برای افزایش آن نیز باید به شکلی برنامه‌ریزی شود که موجب افزایش بهره‌وری و نزدیک شدن به جهان شود.

عباس آرگون، عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران، درباره لزوم تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه به «انتخاب» گفت: در خصوص تعطیلات پایان هفته مستحضر هستید که تعطیلات ما نسبت به سایر کشورها کمتر است. کشورهای دیگر ۲ روز در هفته و ما ۱ روز تعطیل هستیم. میانگین تعطیلات در دنیا ۱۱۹ روز است که تا ۱۲۹ روز هم هست. ما ۷۹ روز تعطیل هستیم. بحثی که الان هست افزایش تعطیلات به دو روز است. اینکه تعطیلات پنجشنبه یا شنبه باشد مسئله است. ۹۰ درصد کشورهای دنیا تعطیلاتشان شنبه و یکشنبه است. دیگر کشورها جمعه و شنبه است. تنها کشوری که تعطیلات‌اش پنجشنبه است ما هستیم.

وی درباره نتایج تعطیلی دو روز در هفته بیان کرد: تعطیلات آخر هفته به تقویت گردشگری بین‌المللی کمک می‌کند، امکان افزایش سفر را در کشور فراهم می‌کند و موجب رونق اقتصاد رفاهی می‌شود. بنیان خانواده و همبستگی نیز تقویت می‌شود. روحیه نشاط و پویایی اجتماعی و رفاه اجتماعی افزایش می‌یابد و در هزینه‌های دولت و ترافیک و آلودگی هوا صرفه‌جویی می‌شود و مصرف انرژی نیز کاهش می‌یابد. بیشتر کشورها به علت کاهش مصرف انرژی ساعت کار را کاهش می‌دهند.

او افزود: سال گذشته ناچار شدیم به علت کمبود برق ساعت کاری را کم کنیم. در محیط کار مهم مدت حضور نیست، بلکه باید کیفیت انجام کار را بالا برد. مزیت تعطیلی جمعه و شنبه این است که امکان رقابت با جهان بیشتر می‌شود و با بازارهای جهانی همگام می‌شویم و دسترسی بیشتری به آنها خواهیم داشت. بین‌المللی شدن بازارها را به دنبال دارد. موجب رونق تبادلات تجاری و ترانزیتی می‌شود. توسعه رفاه اجتماعی، تقویت حضور کشور در عرصه اقتصادی و منطقه‌ای، فراهم‌سازی ارتباط با جهان و همراهی با تغییر و تحولات جهان و... را به دنبال دارد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران، درباره کم کردن فاصله زمانی با جهان اشاره کرد: ما عضو شانگ‌های هستیم، اگر بخواهیم پنجشنبه را تعطیل کنیم چگونه با آنها کار کنیم؟ وقتی ما تعطیل هستیم آنها سر کارند وقتی ما سر کار هستیم آنها تعطیل‌اند. بهترین حالت این است که تعطیلات ما جمعه و شنبه بشود و یک روز به جهان نزدیک شویم و چهار روز با جهان در تعامل باشیم. اگر ما پنجشنبه را تعطیل کنیم، عملاً ۳ روز با جهان ارتباط داریم.

آرگون درباره درخواست فعالان بخش خصوصی از مسئولان نسبت به تعطیل کردن روز شنبه گفت: درخواست اتاق این است که از این فرصت استفاده کنیم و تمامی فعالان بخش خصوصی خواهان تعطیلی شنبه هستند. اگر پنجشنبه را تعطیل کنیم، خودمان، را محدود کردیم و نوعی تحریم داخلی است. نامه‌هایی به ریاست محترم مجلس و مقام معظم رهبری درباره این مسئله ارسال شده است

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها