۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۶
چرا کالاهای اساسی اهمیت دارند؟

کالاهای اساسی، کالاهایی هستند که مستقیماً بر معیشت مردم تأثیر دارند یا با واسطه حداقلی از طریق تأثیر بر تولید، تأمین کالاهای ضروری جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهند و غالبا دولت‌ها با تخصیص ارز ترجیحی در تلاش هستند آنها را با قیمت پایین تر تامین کنند.

همشهری آنلاین: در سال ۱۴۰۳، با مصوبه هیات وزیران ۱۰ گروه کالایی شامل ۲۴ قلم کالا به‌عنوان کالاهای اساسی مشمول دریافت ارز ترجیحی بر مبنای دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

البته علاوه بر گروه کالاهای اساسی، کالاهای حوزه سلامت و پزشکی نیز مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند؛ اما در فهرست کالاهای اساسی قرار نمی‌گیرند. بر اساس مصوبه هیات وزیران دولت سیزدهم، در بخش دارویی، واردات داروهای خارجی فاقد تولید داخل، مواد اولیه تولید دارو، تجهیزات پزشکی و قطعات تولید آنها (به‌جز دستگاه‌های مرتبط با زیبایی، پوست، مو و دندانپزشکی)، تجهیزات پزشکی و توان‌بخشی جانبازان و ایثارگران و شیر خشک رژیمی و رگولار و همچنین ملزومات دارویی محلول چشمی مشمول دریافت ارز ترجیحی هستند.

چرا کالاهای اساسی اهمیت دارند؟

در بخش کالاهای اساسی، برخی از کالاها نظیر گوشت قرمز، مستقیماً برای تنظیم بازار وارد می‌شود و بدون واسطه به سفره مردم می‌رسد؛ اما برخی دیگر نظیر ذرت دامی یا کنجاله، با یک واسطه و بعد از مصرف در صنعت دام یا طیور بر سفره مردم تأثیر می‌گذارند.

بررسی فهرست ۱۰ گانه کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی نشان می‌دهد که از ۱۰ گروه کالایی موجود در این فهرست، فقط ۴ گروه کالایی شامل ۴ قلم کالای گوشت گوساله، گوشت گوسفند، برنج و شکر تصفیه شده، مستقیماً به بازار مصرف تزریق می‌شود و ۶ گروه باقی‌مانده که ۲۰ قلم کالا را در برمی‌گیرد، همگی به‌عنوان مواد اولیه و کالای واسطه‌ای تولید، به تنظیم بازار کمک می‌کند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha