داستان ظهور و افول بلک‌بری

چگونه برند مشهور گوشی جهان به تاریخ پیوست؟
داستان ظهور و افول بلک‌بری
۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹

برندهای مشهور هم می‌میرند اگر راه درست بقا را پیدا نکنند. گوشی‌های معروف بلک‌بری که زمانی پرطرفدارترین گوشی‌ها بودند امروز تنها خاطره‌ای از آن‌ها برجای مانده است.

فردای اقتصاد: برند کانادایی گوشی‌های بلک‌بری زمانی ۵۰ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند در آمریکا و ۲۰ درصد بازار گوشی‌های هوشمند جهان را در دست داشت. اوج فروش این برند سال ۲۰۱۱ بود که توانست بیش از ۵۰ میلیون دستگاه را بفروشد. این برند مشهور که دهها میلیون مشتری را شیفته خود کرده بود، کار خود را در سال ۱۹۸۴ با نام شرکت "ریسرچ این موشن" آغاز کرد و در ابتدا دستگاه‌های پیجر و گوشی‌های تلفن ثابت تولید می‌کرد. تولید نخستین گوشی هوشمند این شرکت که مشخصه بارز آن‌ها، دکمه‌های منحصربه‌فرد روی گوشی‌هایش بود، در سال ۲۰۰۲ شکل گرفت. در ۲۰۰۶ گوی کوچکی بر روی این گوشی‌ها اضافه شد تا کاربران بتوانند بوسیله آن روی صفحه اسکرول کنند. خیلی زود این گوشی‌ها ۲۰ درصد بازار جهانی گوشی‌ها را به خود اختصاص دادند و به یکی از نخستین گوشی‌های هوشمند پرکاربرد جهان تبدیل شدند. طوری شده بود که همه جا گوشی بلک‌بری به چشم می‌خورد و به نماد موقعیت خوب اجتماعی صاحب خود تبدیل شده بود. اما به رغم چنین جایگاه ویژه‌ای، این برند نتوانست نوآوری داشته باشد و در برابر این حقیقت که بازار گوشی‌های هوشمند مدام در حال تغییر است، ازخودراضی بود و مقاومت کرد.

در ژوئن ۲۰۱۰ روند مرگ بلک‌بری با عرضه آیفون ۴ کلید خورد. خیلی زود پس از این عرضه، فروش گوشی‌های اپل برای دومین بار از فروش بلک‌بری سبقت گرفت اما این بار برای همیشه گوی سبقت را از بلک‌بری ربود.

بلک‌بری در برابر تغییر کُند عمل می‌کرد. ویژگی‌های کوچکی با اختلاف زمانی زیاد به محصول اضافه می‌شد و از تغییراتی که مشتریان را شگفت‌زده کند غافل بود. مقاومت در برابر صفحات لمسی کی دیگر از بزرگترین اشتباهات بلک‌بری بود. به استیو جابز گفته بودند مردم دکمه‌های گوشی‌ها را دوست دارند و از گوشی‌های لمسی خوششان نخواهد آمد. او در پاسخ گفته بود از کجا می‌دانید مردم چیزی را که تا کنون ندیده‌اند دوست نخواهند داشت؟ و این تفاوت نگاه خالق اپل و خالق بلک‌بری در نهایت سرنوشتی جز مرگ را برای بلک‌بری در پی نداشت. در نهایت برند بلک‌بری هم در سال ۲۰۱۳ صفحه لمسی برای گوشی‌هایش طراحی کرد اما دیگر دیر شده بود. در فصل چهارم سال ۲۰۱۶، از ۴۳۲ میلیون گوشی هوشمندی که در سرتاسر جهان فروخته شد، تنها ۱۰۷ هزار و ۹۰۰ گوشی از برند بلک‌بری بود، اتفاقی که رسما سهم بازار بلک‌بری را به صفر رساند. پس از آن شرکت چینی تی‌سی‌ال، برند گوشی‌های بلک‌بری را خرید، اتفاقی که ۱۴ سال پس از تولید نخستین گوشی بلک‌بری، برای همیشه عزیمت آن را از بازار گوشی‌های هوشمند جهان رقم زد.

منبع: اینسایدر

مترجم: شادی آذری حمیدیان

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha