حسرت ایران برای قرارداد امارات و آلمان
۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰

در حالی که تحریم‌های بین‌المللی برای ایران همچنان وجود دارد و مانع از قراردادها با کشورهای دیگر می‌شود، رقبای منطقه‌ای ایران درحال بستن قراردادهای انرژی و افزایش همکاری‌ها در این زمینه هستند و در این میان درآمدهای نفتی و گازی از جیب ایران می‌رود.

صدراعظم آلمان در دیدار خود از امارات توانست یک قرارداد واردات گاز طبیعی مایع با شرکت ادنوک امضا کند.

به‌گزارش اویل پرایس، امارات طی دیدار اولاف شولتز، صدراعظم آلمان از این کشور، با قرارداد عرضه گاز طبیعی مایع به آلمان موافقت کرد. این قرارداد شامل یک نفتکش گاز طبیعی مایع معادل ۱۳۷ هزار مترمکعب می‌شود که قرار است در یک پایانه شناور واردات گاز طبیعی مایع در امسال میلادی تحویل داده شود. این پایانه در حال ساخت توسط آلمان است.‌ به‌نظر می‌رسد قرار است ۵ محموله دیگر گاز طبیعی مایع توسط شرکت ادنوک امارات به آلمان فرستاده شود.

شولتز گفت: «ما باید مطمئن شویم گاز طبیعی مایع کافی در دنیا برای تامین تقاضای موجود تولید می‌شود و نیازی به ظرفیت تولید روسیه نیست».

آنچه صدراعظم آلمان می‌خواهد تلاش زیادی در عرصه جهانی لازم دارد و زمان زیادی می‌برد که آلمان این فرصت را ندارد. با وجود عقد این قرارداد با امارات، میزان واقعی گاز مورد نیاز آلمان بسیار بیشتر از این رقم است. روسیه تا قبل‌از تحریم‌های اخیر، بیش‌از نیمی از گاز مصرفی آلمان را تامین می‌کرد.

شولتز سفری هم به قطر داشت که یک قرارداد موقت عرضه گاز با شرکت‌های آلمانی دارد. اما این سفر نتوانست به امضای قرارداد دیگری با این کشور بینجامد، چون قطر خواستار یک تعهد بلندمدت است و آلمان به‌خاطر برنامه‌های خود درمورد انرژی‌های تجدیدپذیر علاقه‌ای به این نوع قراردادها ندارد.

علاوه‌بر گاز طبیعی مایع، شرکت ادنوک امارات قراردادی هم برای عرضه دیزل به آلمان امضا کرد و نخستین محموله به این کشور ارسال‌شده است. طبق این قرارداد امارات ماهانه ۲۵۰ هزار تن دیزل به آلمان صادر می‌کند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha