اظهارنظر عجیب اردوغان درباره تورم ترکیه
۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بر عزم دولت خود برای مهار تورم تاکید کرد که به گفته او از فوریه سال آینده به سطوح "معقول" کاهش خواهد یافت.

خبرآنلاین: تورم سالانه ترکیه در ماه اوت به بالای ۸۰ درصد رسید که بالاترین رقم در ۲۴ سال اخیر است که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است که پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافت.

با این حال معلوم شد که این افزایش نسبت به ماه‌های گذشته کمتر بوده است و نشان می‌دهد که فشار قیمت ممکن است کند شود.

اردوغان در مراسمی با حضور تجار در استانبول گفت: ما تورم را در ماه فوریه به سطوح معقول کاهش خواهیم داد و سپس مصمم هستیم که آن را تک رقمی کنیم.

رئیس جمهور ترکیه گفت: «ما این کار را در گذشته انجام داده ایم. نرخ بهره را به ۴.۶ درصد و تورم را به ۶.۲ درصد کاهش داده بودیم.»

دولت می گوید با برنامه اقتصادی خود که نرخ بهره پایین را برای تقویت صادرات، تولید و سرمایه گذاری در اولویت قرار داده است، با هدف کاهش افزایش قیمت مصرف کننده با تبدیل کسری حساب جاری مزمن ترکیه به مازاد، تورم کاهش خواهد یافت.

اردوغان در ادامه افزود: «هدف از مدل اقتصادی ترکیه رشد کشور ما از طریق سرمایه گذاری، اشتغال و مازاد حساب جاری بوده است. کسانی که به خاطر مدل اقتصادی کشور ما را مورد انتقاد قرار می دهند، با ما همسو شده‌اند.»

اردوغان به دلیل مخالفت با هزینه‌های استقراض بیشتر شناخته می‌شود که به گفته او تنها «ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند». او اغلب نرخ های بهره بالا را «مادر همه شرارت ها» می نامد.

نرخ‌های بهره بالاتر، وام گرفتن برای خانوارها و مشاغل را گران تر می کند. دولت به دنبال افزایش تولید، صادرات و اشتغال با سیاست نرخ پایین بوده است.

اردوغان هفته گذشته گفت تورم یک "تهدید اقتصادی غیرقابل حل نیست" و افزود که در پایان سال کاهش خواهد یافت.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha