پاسخ تند اردوغان به درخواست کمک آتن از واشنگتن
۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۴

رئیس جمهور ترکیه در بحبوحه تشدید تنش‌ها با یونان، از درخواست حمایت آتن از واشنگتن، به شدت انتقاد کرد.

آناتولی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به درخواست کمک کریاکاس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان از آمریکا، گفت که آتن هر کاری هم که بکند، آنکارا اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.

اردوغان در جریان کنفرانسی در آنکارا گفت: نخست وزیر یونان به‌دنبال کمک گرفتن از آمریکا است. علیه چه کسی؟ علیه ترکیه. هر کاری که بکنید، ما آماده هستیم اقدامات لازم را انجام دهیم و به این کار ادامه خواهیم داد.

اظهارات اردوغان در حالی مطرح شده که بر اساس گزارش رسانه‌ها، میتسوتاکیس هفته گذشته به مجلس یونان گفته بود که اطمینان دارد آمریکا در مقابل ترکیه از یونان حمایت خواهد کرد.

علاوه بر این، نخست وزیر یونان دیروز (سه‌شنبه) در آتن میزبان هیئتی از قانونگذاران آمریکا به ریاست آدام اسمیت، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا بود. میتسوتاکیس در این ملاقات، «روابط خوب و سطح بالای» آمریکا و یونان را تحسین و تاکید کرد که یونان «نقض حاکمیت یا حقوق حاکمیتی خود توسط ترکیه را نخواهد پذیرفت.»

به‌رغم اینکه هر دو کشور عضو ناتو هستند، ترکیه و یونان روابط حسنه‌ای ندارند و از جمله مناقشات آنها می‌توان به تنش بر سر حق اکتشاف مواد معدنی در مدیترانه شرقی و مناقشات ارضی در دریای اژه اشاره کرد.

تنش‌ها بین دو کشور در هفته‌های اخیر افزایش یافته و آنکارا، آتن را به تسلیح جزایر دریای اژه متهم کرده و یونان نیز مدعی شده که این اقدامات صرفاً در واکنش به سیاست‌های خصمانه ترکیه صورت گرفته است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha