۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
سه محور همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر اعلام شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام اینکه طی یک سال گذشته تجارت کشورهای حاشیه دریای خزر حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است، گفت: کشورهای حاشیه دریای خزر بر افزایش سوآپ نفت و گاز و انجام تسویه‌های تجاری بر پایه پول‌های ملی و اتصال شبکه بانکی تأکید کردند.

ایسنا: سید احسان خاندوزی درباره اهداف هیئت ایرانی در دومین مجمع اقتصادی دریای خزر اظهار کرد: با توجه به اراده سیاسی کشورهای حاشیه دریای خزر که از سوی رؤسای جمهور پنج کشور اعلام شده، لازم بود که به صورت جزئی، توافقات و قراردادهایی در حوزه های مختلف اقتصادی، تنظیم و منعقد شود.

وی با بیان اینکه جلسه بسیار خوبی بین وزرای اقتصاد پنج کشور حاشیه دریای خزر برگزار شد، افزود: البته نشست اصلی با حضور معاون اول رییس جمهور کشورمان و نخست وزیران کشورهای حاشیه برگزار شده و نتایج جلسه وزرای اقتصاد در نشست نخست وزیران مطرح شد.

وزیر اقتصاد گفت: در طول یک سال گذشته تجارت کشورهای حاشیه دریای خزر حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

طبق اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، خاندوزی با بیان اینکه در نشست معاون اول رییس جمهور کشورمان و نخست وزیران کشورهای حاشیه، پنج محور مورد تأکید قرار گرفت، اضافه کرد: محور اول، تکمیل سریع کریدورهای شمال- جنوب است. ما در شرق دریای خزر، نقطه اتصال راه آهن اینچه برون و در غرب دریای خزر نیز نقطه اتصال راه آهن آستارا را داریم که به صورتی ریلی به راه آهن کشور و منطقه خلیج فارس و دریای عمان متصل خواهد شد.

وی ادامه داد: محور دومی که مورد تأکید قرار گرفت، افزایش سوآپ نفت و گاز بین کشورهای حاشیه دریای خزر و محور سوم، تسریع در مسیر سبز گمرکی و تبادل الکترونیکی اسناد تجاری و همسان سازی تعرفه‌های حمل و نقل بود.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: محور دیگری که مورد تأکید قرار گرفته، انجام تسویه های تجاری برپایه پول‌های ملی و اتصال شبکه بانکی و کارت های بانکی کشورهای حاشیه دریای خزر با یکدیگر (از جمله شبکه شتاب ایران با شبکه میر روسیه) است.

خاندوزی گفت: همچنین قرار شد که وزرای اقتصاد پنج کشور حاشیه خزر، نقشه راه تعاملات اقتصادی را با جزئیات کامل تهیه کنند تا در دستور کار نشست‌های بعدی قرار بگیرد.

وی درباره دستاوردهای این نشست گفت: به طور مشخص، درباره سرعت بخشیدن به احداث مسیرهای خط آهن شرق و غرب دریای خزر از ورودی اینچه برون و همچنین ورودی آستارا اجماع نظر صورت گرفت که پیش‌قراردادهای لازم در این باره در حال آماده شدن است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه امیدواریم قرارداد اینچه‌برون به سرعت نهایی شود، افزود: در حوزه افزایش سوآپ نیز توافقاتی بین وزیر نفت ایران و مقامات روسیه و قزاقستان صورت گرفت.

خاندوزی اضافه کرد: پیش از این سفر، در جریان مذاکرات رییس کل گمرک ایران، مقدمات لازم برای ایجاد مسیر سبز گمرکی فراهم شده بود و ما باید به آن، سرعت ببخشیم.

وی ادامه داد: درباره تسویه با پول‌های ملی و تسریع در ارتباط شبکه بانکی نیز نشستی با بانک مرکزی روسیه داشتیم که این توافقات، نقطه اتصال بانکی با کشورهای آسیای میانه و کشورهای CIS خواهد بود تا از این طریق، ایران بتواند با همه کشورهای حاشیه دریای خزر وارد مبادله با پول‌های ملی شود.

گفتنی است؛ دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در شهر مسکو برگزار شد.

افزایش ۴۵ درصدی تجارت ایران با کشورهای حاشیه خزر

با این حال روایتی دیگر از میزان افزایش تجارت ایران با کشورهای حوزه خزر نیز ارائه شده است. مدیرکل آسیای میانه قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ۴۵ درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای ساحلی خزر در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۱ خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت و برخی از مدیران کل این سازمان، برای حضور در دومین همایش اقتصادی کشورهای ساحلی دریای خزر که از روز چهارشنبه ۱۳ مهرماه در شهر مسکو آغاز به‌کار کرد، به‌همراه هیات سیاسی-اقتصادی به ریاست معاون اول رئیس جمهور، راهی کشور روسیه شده‌اند.

در این همایش، میزگردی تحت عنوان «منطقه خزر به‌عنوان بخشی از مشارکت بزرگ اوراسیایی، چالش‌ها و چشم‌اندازهای توسعه» با حضور مقامات کشورهای ساحلی خزر برگزار شد که در این میزگرد «رحمت‌الله خرمالی» مدیرکل آسیای میانه قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران، در خصوص اهمیت توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان کشورهای ساحلی دریای خزر صحبت کرد.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات در خصوص انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا در جریان است، اعلام کرد این موافقت‌نامه به‌زودی به امضا خواهد رسید.

مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران همچنین بر اهمیت موضوعاتی همچون کریدور شمال-جنوب و فراهم کردن زیر ساخت‌ها، تامین ناوگان حمل و نقلی، تکمیل راه‌آهن رشت - آستارا و توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در مناطق آزاد و همچنین بخش‌های مختلف مانند صنعت، معدن، تجارت، گردشگری، سلامت، فناوری و تکنولوژی‌های نو تاکید کرد.

وی ضمن اشاره به چالش‌های موجود در بخش‌های مختلف مالی، استانداردها، موانع تعرفه‌ای و گمرکی و بحران‌های جهانی در بخش امنیت غذایی و انرژی، خواستار تلاش مشترک کشورهای ساحلی خزر برای رفع این مشکلات و بحران‌ها شد.

خرمالی در بخش دیگری از این میزگرد، از افزایش ۴۵ درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای ساحلی خزر در ۵ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ خبر داد.

سایر مقامات کشورهای ساحلی خزر که در این همایش حضور داشتند، نیز بر اهمیت کریدور شمال-جنوب تاکید کرده و خواستار توسعه همکاری‌ها در بخش حمل و نقل به‌ویژه حمل و نقل دریایی و ساخت کشتی شدند.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، آنها همچنین بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک در مناطق آزاد و بنادر، ایجاد پلتفرم‌های اقتصادی، استفاده از ارزهای محلی، یافتن مکانیزهای مالی و بانکی مشترک، همکاری‌های بیمه‌ای و بورسی، آموزش لایروبی رود ولگا و توسعه زیرساخت‌های بندری تاکید کردند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار