مشوق ارزی برای چهار محصول غذایی
۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰

وزارت جهادکشاورزی به منظور افزایش قدرت رقابت ایران در بازارهای صادراتی، سازوکار رفع تعهد ارزی برخی از محصولات غذایی را به طور موقت تغییر داد.

فردای اقتصاد: سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، از برداشته شدن تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی به صورت موقتی و همچنین کاهش ۵۰ درصدی تعهد ارزی پرتقال، نارنگی و سیب درختی خبر داد.

بر اساس گزارش وزارت جهادکشاورزی، محسن شیراوند سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیرخشک تصریح کرد: اخیرا شاهد کاهش قیمت جهانی شیرخشک بودیم و این مساله سبب شد که تولید و صادرات این محصول با چالش مواجه شود؛ بنابراین برای ادامه حیات این صنایع و حفظ و توسعه بازارهای صادراتی که پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها ایجاد شده بود، موقتا تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی برداشته شده است.

وی به کاهش تعهد ارزی صادرکنندگان پرتقال، نارنگی و سیب درختی اشاره و اظهار کرد: برای آنکه بتوانیم در بازار چین و منطقه قدرت رقابت داشته باشیم و سهمی از بازار را در اختیار بگیریم، این مهم انجام شده است. این مقام مسئول ادامه داد: همزمان وارد فصل برداشت این محصولات می‌شویم و هرساله شاهد وجود مازاد این محصولات در کشور نیز هستیم که سبب ورود دولت و خرید تضمینی این محصولات خواهد شد. سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: به دلیل کاهش مداخلات دولت در خرید، کاهش تعهد ارزی این محصولات را به عنوان مشوق صادراتی لحاظ کرده‌ایم.

شیراوند با بیان اینکه رفع یا کاهش تعهدات ارزی موقتی است، یادآور شد: با رصد بازار، میزان تولید و مصرف را پیش‌بینی می‌کنیم و در صورت لزوم آن را تغییر می‌دهیم. وی گفت: این مهم قابل تغییر است و برای ذخیره‌سازی میوه شب عید و قیمت مناسب آن مشکلی ایجاد نمی‌شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha