۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۰
واردات چه کالاهایی امسال ممنوع است؟

سخنگوی وزارت صمت فهرست کالاهای مشمول ممنوعیت واردات در سال ۱۴۰۱ را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: امید قالیباف درباره اعلام فهرست کالاهای مشمول ممنوعیت واردات، اظهار داشت: اقدامات متعددی در جهت حمایت از تولید داخل اجرا و در دست اجرا است که ممنوعیت واردات کالاهای غیر ضرور و لوکس یکی از این اقدامات است.

وی افزود: در این راستا و با عنایت به شرایط کشور، از سال ۱۳۹۷ براساس تصمیمات متخذه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور ورود اقلام غیرضروری و لوکس شامل ۱۳۳۹ قلم کد تعرفه ممنوع  شد که متعاقب بررسی-های بعدی و لزوم بروزرسانی فهرست یاد شده و افزودن اقلام دارای تولید داخل ، تعداد کالاهای مشمول ممنوعیت واردات در پایان سال ۱۳۹۷ به ۱۳۹۲ ردیف تعرفه رسید.

سخنگوی صمت با اشاره به اینکه فهرست کالاهای مشمول با توجه به داخلی سازی محصول و سایر متغیرها و همچنین شکسته شدن  سرفصل ها به کد تعرفه های دقیقتر، هر سال بازنگری می‌شود گفت؛  در پایان سال ۱۳۹۸ تعداد کالاهای مشمول منع وارادت به  ۱۵۱۹ ردیف تعرفه و در سال ۱۳۹۹ به ۱۵۳۹ ردیف، در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۳۷ ردیف و در سال جاری نیز به ۱۵۵۲ ردیف تعرفه رسید. 

وی اظهار داشت: ‌از میان اقلام ممنوعه گروه چهارم کالایی می توان به پوشاک، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی دارای تولید داخل و لوکس و اقلام مصرفی غیرضرور مانند آلات موسیقی اشاره کرد.

مشاور وزیر صمت افزود ،علاوه بر این ممنوعیت‌های دائم، تعداد ۷۶۶ ردیف تعرفه نیز در حال حاضر مشمول ممنوعیت موقت شده که فهرست این اقلام با توجه به درخواست بازرگانان، نیاز کشور و نظر تخصصی نهادهای مسئول، قابل بسط و یا تحدید است.

قالیباف با اشاره به اینکه ، از سال ۱۳۹۷ تا کنون ممنوعیت واردات برای این تعرفه ها، طبق ضوابط در فرآیندها و  سامانه های تجارت خارجی شامل سامانه جامع تجارت، سامانه‌های بانک مرکزی و سامانه های گمرکی اعمال شده گفت، لیست تعرفه های ممنوعه برای فعالین تجاری کاملا شفاف و مشخص است ولی جهت اطلاع عموم اقدام به انتشار ان نیز کرده ایم.

سخنگوی وزارت صمت گفت ،در کنار این ممنوعیت ها و برای اطمینان از استفاده حداکثری ظرفیت های تولید داخلی، برخی کد تعرفه های دارای اقلام مشترک با اقلام دارای مشابه تولید داخل را نیز مشمول بررسی ثانویه و سختگیرانه در زمان ثبت سفارش کرده ایم.

به گزارش فارس در گروه کالایی ۴ در مجموع فهرست ۱۵۵۰ قلم کالا که واردات آن ممنوع است اعلام شد که از جمله این کالاها می‌توان به خیار و خیار ترشی (خیار ریز)، انجیر خشک، گلابی‌ها، زردآلو، کنستانتره اهن، صابون حمام و دستشویی، اسب برای مسابقه، الاغ، سفره ماهی، ماهی نیش دندان و .... اشاره کرد. 

گروه کالایی چهار مشمول کالاهای لوکس یا دارای تولید مشابه داخل است که براساس مصوبه سران قوا در سال ۱۳۹۷ و براساس اختیاری که به وزیر صمت داده شده ورود آن‌ها به کشور ممنوع است. 

گروه ۲۷ کالایی نیز که شامل ۶۰۰ کالا است  با تشخیص وزارت صمت در لیست کالاهای ممنوع واردات قرار گرفته است. 

پرندگان زینتی شامل قناری، مرغ عشق و فنچ، سگ و گربه معمولی، چغندر قند، تابلوهای نقاشی، نقاشی‌های سیاه قلم و ... نقاشی بامداد رنگی، کیسه خواب، کفش‌های اسکی و .... از جمله کالاهای گروه ۲۷ کالایی است که واردات آن ممنوع است. 

برای  مشاهده لیست اقلام یاد شده + فهرست فهرست کالاهای مشمول ممنوعیت واردات  + را کلیک کنید.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha