۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
مشکل جدی برای افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان

یک کارشناس اقتصادی با تشریح سه راهکار پیش روی دولت برای تامین منابع متناسب‌سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشگری تاکید کرد: معوقات متناسب‌سازی و افزایش نقدی با اختصاص منابع به کارمندان و بازنشستگان دولت قطعا داده خواهد شد.

حمید حاج اسماعیلی درباره ساز و کار تامین بودجه و متناسب‌سازی حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری، گفت: بر اساس لایحه‌ای که به مجلس رفته و تصویب شده است، منابع پایدار و خوبی از محل مالیات‌ها در نیمه نخست سال محقق شده و برآورد می‌شود که همان مقدار ۴۵۲ هزار میلیارد تومانی که در بودجه پیش‌بینی شده در سال ۱۴۰۱ محقق شود.

وی ادامه داد: تحقق این رقم نشان می‌دهد که امسال رشد مالیاتی خوب بوده و منابع مالیاتی جزو بخش‌های پایدار بودجه به شمار می‌رود، ولی ما در بخش‌های دیگر مشکل داریم و بر اساس آمارهایی که سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کند، نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در امسال وجود دارد.

هنوز منابع تامین مالی افزایش حقوق مشخص نیست

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: طبق آنچه اطلاع داریم در لایحه دوفوریتی برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت هنوز منابعی ذکر نشده و چون دولت کسری بودجه دارد امکان منابع جدید برای این افزایش در نظر گرفته شده وجود ندارد، ولی به طور معمول راهکارهایی وجود دارد که دولت بتواند این منابع را تامین کند.

حاج اسماعیلی با تشریح سه راهکار برای متناسب‌سازی حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری، گفت: درحال‌حاضر سه راهکار پیش روی دولت وجود دارد: اول استقراض از بانک مرکزی که شبیه چاپ پول است و می‌تواند مشکلاتی مثل تورم را برای کشور ایجاد کند.بانک مرکزی با وجود همه اصلاحاتی که صورت گرفته هنوز زیرنظر دولت است و بحث استقراض از بانک مرکزی هم در گذشته مسبوق به سابقه بوده و اتفاق افتاده است.

وی افزود: دومین موضوع این است که دولت از بانک‌ها قرض کند که این راه از اولی بهتر است، ولی دولت باید سودش را پرداخت کند که باز هم نوعی خلق پول است و می‌تواند افزایش تورم را در کشور به دنبال داشته باشد ولی راه سوم که از دو راه قبل بهتر است، فروش اوراق است و دولت باید به هر حال این بدهی را با سود پرداخت کند و باز هم به رشد نقدینگی دامن می‌زند؛ لذا معتقدم که دولت با همین راهکارها درصدد متناسب‌سازی خواهد بود چون تاکنون منابعی اعلام نکرده است.

افزایش دستمزدها باعث تورم می‌شود؟

این کارشناس اقتصادی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهایی که مراکز رسمی اعلام کردند، رشد نقدینگی کشور طی دو دهه گذشته بالای ۱۶۰ درصد بوده و اکنون به ۵۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، در حالی که اقتصاد ما آنقدر بزرگ نشده و تولید ناخالص ملی ما افزایش قابل توجهی پیدا نکرده است. اگر افزایش نقدی دستمزدها و مستمری‌ها را به همین شکل گذشته ادامه بدهیم چیزی جز افزایش تورم نخواهد بود.در واقع تورم دوباره افزایش نقدی دستمزدها را خنثی می‌کند و در یک دور باطل تورم افزایش نقدی دستمزدها افتاده‌ایم.

وی تصریح کرد: اگرچه ما دستمزدها را برای جبران تورم افزایش می‌دهیم ولی از آن طرف تورم نسبت به افزایش نقدی بالا می‌رود و آن را خنثی می‌کند؛ لذا باید این ساختار بیمار و معیوب را کنار بگذاریم و دنبال اصلاح ساختارهای اساسی در حوزه اقتصاد باشیم.

حاج اسماعیلی با اشاره به مباحثی که درباره پرداخت معوقات متناسب‌سازی مطرح می‌شود، اظهار کرد: طبق آنچه شنیده‌ایم لایحه متناسب‌سازی از مهرماه اجرا می‌شود و در بحث پرداخت معوقات، راهکارهایی مثل فروش دارایی‌های مازاد یا اموال تملیکی از گذشته مطرح بوده است؛ لذا معتقدم اگر بودجه و منابعی باشد معوقات متناسب‌سازی و افزایش نقدی قطعا داده خواهد شد.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها