طالبان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌شود؟
۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۷

فاکس‌نیوز به نقل از دیده‌بان سازمان ملل گزارش داده که یک گروه ناظر سازمان ملل بر این احتمال تاکید کرده که افغانستان تحت کنترل طالبان شاید بتواند در ماه اکتبر کرسی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را کسب کند.

براساس گزارش خبرگزاری افق، هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل گفته‌ است که طالبان در یک قدمی دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار دارند.

هیلل نویر افزوده‌ است: «دولت سابق افغانستان هنوز کنترل نمایندگی دایمی سازمان ملل را به دست دارد؛ اما اگر کمیته اعتبارنامه این سازمان، سهیل شاهین، فرد معرفی‌شده از سوی طالبان را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل بپذیرد، افغانستان تحت سلطه طالبان برای دسترسی به کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل نزدیک‌تر می‌شود.»

سازمان ملل هنوز سهیل شاهین را به عنوان سفیر افغانستان در این سازمان نپذیرفته و نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل است.

افغانستان در زمان حکومت پیشین از حوزه آسیا- اقیانوسیه برای این کرسی نامزد شده‌ بود. ۷ کشور از این حوزه برای کسب سه کرسی با هم رقابت می‌کنند.

رقابت ۱۸ کشور برای ۱۴ کرسی در سازمان ملل

فاکس نیوز گفته‌ است که در ماه اوکتبر امسال قرار است ۱۸ کشور برای کسب ۱۴ کرسی در یک دوره سه ساله شورای حقوق بشر سازمان ملل بین هم رقابت کنند.

از حوزه آسیا- اقیانوسیه کشورهای کره جنوبی، ویتنام، بنگلادش، بحرین، قرقیزستان، افغانستان و مالدیو باهم برای سه کرسی رقابت می‌کنند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha