۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰
شورای عالی صادرات تشکیل می‌شود؟

رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی صادرات در حالی از ضرورت جلوگیری از تصمیمات خلق‌الساعه سخن گفت که به گفته متولیان تجاری گام اول در حوزه قوانین تجاری برداشته خواهد شد.

فردای اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت از تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد. علیرضا پیمان پاک با اشاره به تصمیم راه‌اندازی سامانه‌ای در دل سامانه نیما، گفت: به‌زودی تدبیری اندیشیده می‌شود که در بازگشت ارز به نفع صادرکننده و به بهترین نحو باشد. معاون وزیر صمت در یک برنامه تلویزیونی در خصوص برنامه صادراتی کشور، اظهار کرد: از ۲۰سال پیش با همت دولت‌ها حرکت به سمت فروش و کالای فرآوری شده آغاز شد، اما ما از خام‌فروش رسیدیم به فروشنده کالاهای نیمه‌خام و در همین مقطع توقف کردیم. برنامه دولت سیزدهم عبور از این وضعیت و توسعه صادرات محصولات صنعتی، دانش بنیان و با ارزش افزوده است.

وی با اشاره به توان کشور در تولید محصولات با فناوری بالا مانند داروهای «‌های‌تک» و تجهیزات پزشکی پیشرفته، گفت: مشکل بزرگ این است که باید به کشورهای دیگر که ایران را به زعفران، پسته و فرش می‌شناسند، فناوری پیشرفته خود را معرفی کنیم تا بازار این اجناس ایجاد شود. وی افزود: در این مسیر اعزام و پذیرش هدفمند هیأت‌های تجاری و انتخاب هدفمند نمایشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است. دقت کنید که پیش از این صدور مجوز نمایشگاه به اینصورت بود که مجری طرحی ارائه می‌داد و سازمان توسعه تجارت نیز مجوز را صادر می‌کرد، اما امروز همکاران‌مان در سازمان توسعه تجارت نمایشگاه‌های تخصصی را شناسایی و آورده‌های حضور در این نمایشگاه‌ها را بررسی کنند و سپس در فراخوانی برای جذب مجری اقدام می‌کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین تاکید کرد: همین موضوع سبب شد تا این نمایشگاه‌ها به دستاورد و صادرات بیانجامد مانند آنچه در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو اتفاق افتاد. وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات اصلی دولت مانع‌زدایی و رفع مقررات دست‌وپاگیر بوده است، گفت: بارها گفته‌ام که موانع بر سر راه صادرکننده ۲۰درصد به تحریم‌ها مرتبط و ۸۰درصد داخلی است.

پیمان‌پاک توضیح داد: به جهت رفع این مشکل دولت عزم خود را نشان داده و هر هفته جلساتی با حضور معاون اول برای صادرات تشکیل می‌شود تا چنین مشکلاتی ایجاد نشود. از دیگر سو، تمرکز خود را بر صادر نشدن بخشنامه‌های متناقض گذاشته‌ایم، البته این موضوع به صفر نرسیده است. وی ادامه داد: با تشکیل دوباره شورای‌عالی صادرات با اختیارات اصل ۱۳۸ قانون اساسی، همه مصوبات از مسیر این شورا می‌گذرد و دیگر شاهد چنین مصوبات متناقضی نخواهیم بود. تشکیل این شورا نیز مراحل نهایی خود را طی می‌کند و تا ۳ماه آینده تشکیل می‌شود. رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین در خصوص رفع مشکلات بازگشت ارز نیز یادآور شد: تسهیل بازگشت ارز، تشکیل کارگروه اقدام ارزی، واردات در برابر صادرات و... از جمله اقدامات دولت در جهت مانع‌زدایی است.

وی همچنین با اعلام خبر خوش برای صادرکنندگان، گفت: به‌زودی تدبیری اندیشیده می‌شود که در بازگشت ارز به نفع صادرکننده باشد. پیمان‌پاک در ادامه به موضوع پیوستن به توافقات و پیمان‌های تجاری اشاره کرد و افزود: در این مواقع باید به مزیت‌های ایجاد شده در بازارها با پیوستن به توافقنامه‌ها توجه کرد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار