۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
پایانه‌های باری ایران در اختیار کشورهای عربی؟

وزیر راه و شهرسازی از تدوین طرح توسعه تزانزیت کشور خبر داد و با اشاره به حل اختلاف نظر با عراق برای ساخت خط آهن شلمچه - بصره گفت: پایانه‌های بار در اختیار کشورهای عربی قرار می‌گیرد.

تسنیم: رستم قاسمی در آیین بهره‌برداری از ۴۱۳ ناوگان ریلی جدید با تاکید بر اینکه تا حمل‌ونقل نباشد توسعه اتفاق نمی‌افتد اظهار کرد: ایران در بهترین منطقه جهانی به لحاظ توسعه حمل‌ونقل قرار دارد و امروز حمل‌ونقل مهم‌ترین مولفه توسعه هر کشوری است.

وی با یادآوری اینکه طی یک سال اخیر با خیلی از کشورها که قبلا ارتباط نداشتیم رابطه برقرار کرده‌ایم گفت: ترکمنستان و آذربایجان از جمله این کشورها هستند که به عنوان گلوگاه ترانزیتی رابطه‌ای با ایران نداشتند اما با برگزاری جلسات متعدد و حضور در مراسم‌های مختلف امروز کشورهای منطقه ایران را به عنوان مرجع ترانزیت قبول دارند.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در اجلاس شانگهای توافقات دو، سه و چند جانبه‌ای با کشورهای منطقه داشتیم گفت: بر اساس این توافقات ایران مبنای ترانزیت منطقه قرار گرفته است.

قاسمی در عین حال با بیان اینکه در بخش ترانزیت عقب‌ماندگی جدی داریم تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون تن بار ترانزیتی در منطقه وجود دارد که حجم بسیار زیادی از آن بار می‌تواند از مسیر ایران عبور کند.

وی با اشاره به وجود ۴ کریدور ریلی شمال - جنوب و ۴ کریدور جاده‌ای شمال - جنوب در کشور گفت: که می‌تواند سرمایه عظیمی در ترانزیت به حساب‌اید ادامه داد: برای مجموعه ترانزیتی کشور برنامه‌ریزی مفصلی انجام داده‌ایم ودر راستای تغییر بنیادی در حوزه ترانزیت، طرح توسعه ترانزیت کشور تدوین شده که در تاریخ ایران بی‌سابقه است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مصوبات این طرح اخذ شده اظهار کرد: ظرف چند روز آینده اگر مشکل و مانعی در کشور پیش نیاید دهها پیمانکار به صورت همزمان فعالیت خود را در حوزه زیرساخت‌های ترانزیتی آغاز می‌کنند.

قاسمی از توافق با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس برای واگذاری پایانه‌های بار خبر داد و گفت: این کشورها برای این کار ابراز تمایل کرده‌اند و در این راستا اخیرا با وزیر حمل‌ونقل قطر توافقنامه‌ای امضا کردیم.

وی با اشاره به اینکه کریدورهای ایران ناقص است از توافق با چینی‌ها برای ترانزیت کالا خبر داد و گفت: طی توافق با روس‌ها، متعهد شده‌ایم ۱۵ میلیون تن بار ترانزیتی این کشور را حمل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از رفع اختلاف نظر با عراق برای ساخت خط آهن شلمچه بصره خبر داد و گفت: اختلافات مربوط به تحویل زمین برطرف شده و به زودی مقدمات ساخت این خط آهن فراهم خواهد شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha